S&P 500 ^GSPC
4,981.84
+0.13%
Nvidia NVDA
$674.72
-2.85%
Alphabet GOOG
$143.84
+1.15%
Amazon AMZN
$168.59
+0.90%
Meta META
$468.03
-0.68%
Tesla TSLA
$194.77
+0.52%
Apple AAPL
$182.32
+0.42%
Microsoft MSFT
$402.18
-0.15%

ODHAD ČSOB O OBJEMU HYPOTÉK ZA ROK 2023

Banky v Česku loni poskytly podle odhadu hypotéky za 138 miliard korun, o 25 miliard méně než roce 2022. Objem úvěrů ze stavebního spoření klesl o 20 miliard na 34 miliard korun.

Podle odhadů skupiny ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku klesly ceny bytů a rodinných domů, zatímco ceny pozemků vzrostly.

Myslíte, že v roce 2024 dojde v tuzemsku k oživení hypotečního i realitního trhu?


Myslím že oproti loňskému roku k oživení dojde

Ale nečekám tak velký růst cen nemovitostí jako v letech 2019-2021

Já osobně také, ale jak píšete, narůst cen tam asi nějyký bude, ale za mě nebude tak moc markantní, minimálně ne jako v období 19-21.

Zatím v posledním čtvrtletí, když jsem koukala na statistiky , začala větší města stagnovat a někde to mělo i +2%, tak uvidíme,co letošek nachysta :)

můj osobní odhad a na to sázím (hledám 2 byty v lokalitě ve vedlejším kkraji než bydlím já) je, že od poloviny roku začnou výrazněji klesat úrokové sazby což zvýší poptávku po úvěrech (hypotékách) a tím se odstartuje růst cen nemovitostí proto bych jeden byt chtěl opravit a prodat o rok později se ziskem a druhý byt si nechat s nájemníkem a refinancovat hypo s fixací 1 rok, kterou si budu brát snad co nejdříve. jsem OSVČ nyní i s firmou (s.r.o.) takže to s hypotékou mám složitější, ale na to jsou zase nástroje které už déle jak rok využívám pro to abych hypotéku dostal. Hypotéka na nemovitost je jediná páka kterou jsem ochoten využít.

Za mě ideální plán, jelikož to vidím dost podobně, spousta lidí stále nedosáhne na hypotéku (jak píšete fyzické a právnické osoby to mají ještě složitější) takže nájmy budou pro spoustu mladších téměř jediná možnost, ale zároveň jsme národ vlastního bydlení, takže spousta lidí bude dělat vše pro to, aby dosáhla svého bydlení.

Nemyslím, myslím si, že hypo a úvěrů bude na byty a domy méně a více se lidé budou přelívat do pronájmů..  Ale to je odpověď na počet hypo, i přes tuto skutečnost myslím, že cena bytů a domů poroste výš a výš jen si na to šáhne jen určitá část populace...

tohle by byla ideální situace pro mne :) ale myslím že trh v ČR je na tohle velmi fixovaný (na vlastnické bydlení) ostatně i já to považuji v našem státě jako nejlepší zajištění na stáří ale i pro děti. Je možné, že z dlouhodobého hlediska bude přibývat nájemního bydlení ale ten postup nebude tak rychlý, je potřeby myslet i na to že zahranční investoři u nás taktéž do nemovitostí hojně investují, i když ted třeba Rusové jako jedni z největších investorů to mají náročnější.

Ja nerikam, ale ze slcesinna to nejsou. Ale uz ani stredni trida na to nema penize a to je ten problem krize :-) vetsina chce sve, ale nedosahne na to