S&P 500 ^GSPC
4,981.84
+0.13%
Nvidia NVDA
$674.72
-2.85%
Alphabet GOOG
$143.84
+1.15%
Amazon AMZN
$168.59
+0.90%
Meta META
$468.03
-0.68%
Tesla TSLA
$194.77
+0.52%
Apple AAPL
$182.32
+0.42%
Microsoft MSFT
$402.18
-0.15%

nevim kdo ten clanek psal nebo spis prekladal.... ale jinde je uvedena trosku jina informace nez, ze se spoleha na 4 ETFka :)

In 2023, he expects to earn more than 300,000 Euros ($317,486) from dividends. However, he spends two hours daily managing the 97 stocks and four ETFs he owns to deliver on his investments.

Mě ani tak moc ne. V podstatě je to limitace na minimálně 25 individuálních pozic v portfoliu nebo ideálně víc. Pokud to postavil na ETFs tak většina (i těch sektorových nebo specializovaných) těch pozic ve svých portfoliích mívá výrazně víc. 

Je pravda, že někteří známí hedge fund manageři mají portfolia v miliardách dolarů koncentrovanější do pár pozic, ale má to dvojí opodstatnění - ta koncentrace je do moatových společností, které dlouhodobě mají vysokou návratnost + je to jedna z cest jak se pokusit dlouhodobě mít vyšší výkonnost než benchmark/index.

Ad Buffett a Apple - V určitou dobu i on, proslavený technofob, pochopil jak skvělý byznys se v té firmě skrývá (a není to btw o prodeji telefonů/počítačů). Kde je ten moat, který hledal. Apple byl zpětně viděno v tu dobu obchodovaný za dobrou valuaci. Navíc ve stejné době kdy do něj WB vstoupil, tak Apple seděl doslova na biblický hoře cashe, která ležela úplně ladem, protože jiné firmy hoši z Cupertina nekupovali, dividendu nevypláceli, a ještě jak ten byznys jel skvěle tak se hora zvětšovala a zvětšovala až to bylo vysloveně neefektivní s tím nic nedělat. A jeden z rozumných kroků byl to nějakou formou začít vracet akcionářům -> vyplácet dividendu. Takže na téhle investici WB profituje několika směry, ne jenom růstem ceny akcií na burze.

proč tě to zaráží? kdybys investoval do VWCE fondu tak Apple jako nejsilnější akcie zastoupená v tomto ETF tvoří 4,2% takže když přidáš další ETF kde Apple nebude tak tím snižuješ jeho % zastoupení a tak je to v pořádku já to mám nastavené podobně ale akumuluju až budu mít sumu dostatečně velkou ETF| akumulační převedu na dividendové a pokud se mi to vyplatí případně budu postupně odprodávat.... já jsem fanda ETF a věnuji se jim a postupně odprodávám dle vývoje všechny jednotkové akcie kromě českých ty si chci držet a kromě pár světových titulů ale v zásadě vše přesouvám do několika zvolených ETF

Rozumiem, ale prečo má potom Buffett v portfóliu skoro 50% AAPL?

Protože nakoupil levně :D

jak říká Mathony, jednak to nakoupil už docela dávno za levno druhak je to Buffet s tím se nemůžeš (neuraž se) ani ty ani nikdo jiný srovnávat, navíc určité pozice často prodává a nakupuje jiné ve chvíli kdy "vysaje jejich potenciál" má takový tým analytiků a lidí kolem sebe že je to fakt jiná liga....článek nemluví o top investorovy z wall street nebo o manažerovi fondu, ale o obyčejném člověku co investuje své odpracované peníze.