S&P 500 ^GSPC 5,306.04 +0.02%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

Analiza Chevron: Przyszły reprezentant mojego portfela dywidendowego i najlepsze tegoroczne akcje Dow Jones

W ciągu niespełna 4 miesięcy spółka Chevron $CVX+0.8% przewodziła w wynikach indeksu Dow Jones Industrial Average $^DJI-0.6%. Poniżej dowiesz się, dlaczego tak jest i w jaki sposób akcje te wyróżniają się na tle innych spółek naftowych i gazowych. I jakie są powody, dla których ma on największe szanse stać się częścią mojego portfela dywidendowego.

Tegoroczne wyniki nie są zaskoczeniem, biorąc pod uwagę trend cen ropy naftowej.

Wyniki akcji Dow w 2022 r.

Od kilku lat indeks DJIA nie osiąga lepszych wyników niż indeks S&P 500 $^GSPC i+0.0% Nasdaq Composite $^IXIC. Chociaż od początku roku indeks spadł o 7,6%, jest to lepszy wynik niż w przypadku indeksów S&P 500 i Nasdaq Composite, które spadły odpowiednio o prawie 11% i 19%.

Inwestorzy szybko zauważają, analizując wyniki poszczególnych tytułów uczestnictwa w indeksie DJIA, że akcje, które w ostatnich latach ciągnęły w górę cały rynek, takie jak Apple, Microsoft, Salesforce, Nike i Home Depot, spadały od początku roku, podczas gdy spółki z sektorów energetycznego, przemysłowego, materiałów i dóbr konsumpcyjnych radziły sobie stosunkowo dobrze.

Zrównoważony gigant z branży naftowej i gazowej

Chevron cieszy się opinią najlepszego bilansu wśród zintegrowanych firm naftowych, zwłaszcza w ciągu ostatnich około pięciu lat, kiedy to jego wydatki kapitałowe drastycznie spadły.

Trendy w zakresie wydatków kapitałowych w ciągu ostatnich 10 lat, źródło: statista.com

Chevron ma niższy wskaźnik zadłużenia finansowego do kapitału własnego i zadłużenia do kapitału własnego niż ExxonMobil, BP, Shell i TotalEnergies - co świadczy o tym, że struktura kapitałowa firmy jest mniej zależna od zadłużenia niż w przypadku firm porównywalnych.

Dzisiejszy Chevron to odchudzona spółka naftowa, która koncentruje się na osiąganiu niskich kosztów produkcji, dzięki czemu może generować dodatnie wolne przepływy pieniężne nawet przy cenach ropy naftowej na poziomie 40 USD za baryłkę. Strategia ta została przetestowana w 2020 r., kiedy cena ropy West Texas Intermediate wynosiła średnio 39,17 USD za baryłkę. Oczywiście, Chevron stracił miliardy. Jednak ucierpiała mniej niż jej rówieśnicy.

Silna firma w dobrych i złych czasach

Akcje Chevronu znajdują się w odległości kilku punktów procentowych od najwyższego poziomu w historii, ponieważ ceny ropy naftowej i gazu nie wykazują oznak spadku w najbliższym czasie. Rosja, obok Arabii Saudyjskiej i Stanów Zjednoczonych, jest jednym z największych eksporterów ropy naftowej i gazu ziemnego na świecie. Wojna na Ukrainie skłoniła jednak wiele krajów europejskich i USA do wprowadzenia całkowitego zakazu importu rosyjskiej energii lub do szybkiego opracowania rozwiązań pozwalających uniezależnić się od importu z Rosji - na przykład poprzez budowę terminali do importu skroplonego gazu ziemnego w Europie.

Tak długo, jak ceny ropy naftowej i gazu ziemnego będą utrzymywać się na wysokim poziomie, Chevron będzie nadal osiągał wysokie zyski. Ale nawet jeśli ceny spadną, Chevron może osiągnąć bardzo dobre wyniki. Dzięki efektywnemu portfelowi Chevron jest arystokratą dywidendowym i może utrzymywać rosnącą dywidendę oraz akcje zwrotne.

Czy uważasz, że Chevron jest dobrym wyborem energetycznym, jeśli chodzi o dochód z dywidendy? Nadal wysoko na mojej liście znajdują się ExxonMobil i Enbridge. Czekam na Wasze spostrzeżenia 😉.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet