S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Czy rok 2024 będzie korzystny dla bogactw mineralnych?

Przeczytałem dziś interesujący artykuł i chciałbym przedyskutować z wami, jak widzicie przyszłość surowców, zwłaszcza miedzi, ale możemy tu uwzględnić podobne towary.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z obecnymi oczekiwaniami, kilka czynników, takich jak rosnący popyt na bardziej ekologiczną energię, odnawialne źródła energii, a następnie ograniczenie wydobycia z powodu protestów środowiskowych i wreszcie obniżenie stóp procentowych przez Fed, osłabi dolara, co z kolei sprawi, że miedź wyceniana w dolarach będzie bardziej atrakcyjna dla zagranicznych nabywców. Wszystko to może spowodować wzrost cen miedzi nawet o 75% do 2025 r., zgodnie z raportami analityków.

Według raportu BMI, jednostki badawczej Fitch Solutions, ceny miedzi wzrosną do 15 000 USD za tonę w 2025 r., znacznie powyżej rekordowego poziomu 10 730 USD za tonę ustalonego w marcu ubiegłego roku.

Ponadto na niedawnej konferencji klimatycznej COP28 ponad 60 krajów poparło plan potrojenia globalnej mocy energii odnawialnej do 2030 r., co według Citibanku "byłoby niezwykle korzystne dla miedzi". W grudniowym raporcie bank inwestycyjny przewidywał, że wyższe cele w zakresie energii odnawialnej zwiększą popyt na miedź o dodatkowe 4,2 miliona ton do 2030 roku.

Metal nieszlachetny jest niezbędnym elementem ekosystemu transformacji energetycznej i jest integralną częścią produkcji pojazdów elektrycznych, sieci energetycznych i turbin wiatrowych.

Inni analitycy uważają, że miedź rośnie z powodu zakłóceń w produkcji, a Goldman Sachs spodziewa się deficytu w wysokości ponad pół miliona ton w 2024 r. "Nasza pewność, że miedź będzie znacznie przewartościowana do 2025 r. [średnio 15 000 USD za tonę] jest teraz znacznie wyższa" - powiedział Goldman.

Według szacunków BMI, zwycięzcami gorączki miedzi będą głównie Chile i Peru. Oba kraje posiadają duże rezerwy minerałów zielonej transformacji, takich jak lit i miedź, które mogą skorzystać na zwiększonych inwestycjach i wyższym popycie eksportowym. Chile posiada około 21% światowych rezerw miedzi.

Podoba mi się ta teza inwestycyjna i ma ona dla mnie sens, ponieważ istnieje powszechne przekonanie, że jeśli gospodarka jest w dobrej kondycji, to rośnie również zapotrzebowanie na surowce, które sprzyjają dobrobytowi w sektorze rozwoju. Mam na oku spółki wydobywcze Rio Tinto i Vale. A jakie Ty masz może mniej znane typy? Czekam na Wasze opinie. 😊


Mam tylko NHY, ale chciałbym mieć inne, nie mniej NHY jest dla mnie dobrą akcją i jeśli miałaby dalej spadać, zdecydowanie kupiłbym w niej więcej, widzę dobrą aprecjację w przyszłości. 🙂

Podoba mi się również to, co robią, a aluminium jest bardzo potrzebne chyba wszędzie, a także to, jak starają się dbać o środowisko. Zgoda, dla mnie też dobra firma. 😊 Dywidenda też jest bardzo fajna, zastanawiam się tylko, czy chcę być również w tej walucie ze względu na konwersję na dolary, w końcu nie mam pojęcia, jak radzi sobie korona norweska i nie edytuję.

Mam pifi procent w Rio ten, ale vale też mnie maluje

Rio Ten jest dla mnie świetny, ale przegapiłem zakup, kiedy spadł, martwiłem się wtedy, ponieważ sytuacja Fed jeszcze nie istniała i stopy procentowe, więc zobaczę, obserwuję go i jeśli spadnie, chciałbym również zająć pozycję.

Mam tam dzwonek na wypadek, gdyby spadł i kupię go

Mam tam dzwonek na wypadek, gdyby spadł i kupię go

Wciąż mam na radarze NorskHydro. Ich podstawowe połączenie produkcji aluminium z produkcją energii odnawialnej ma dla mnie sens na przyszłość.

https://www.hydro.com/en/about-hydro/changing-the-game/

Więc nie jest to górnik, o którego pytałeś, ale mam przeczucie, że najważniejszym metalem będzie w przyszłości, więc szukałbym górnika, który ma dostęp do boksytu.

To dobrze, ale masz rację i słyszałem o tym i śledzę to, aluminium jest również bardzo ważnym towarem, który jest potrzebny wszędzie. 👍