S&P 500 ^GSPC
4,981.84
+0.13%
Nvidia NVDA
$674.72
-2.85%
Alphabet GOOG
$143.84
+1.15%
Amazon AMZN
$168.59
+0.90%
Meta META
$468.03
-0.68%
Tesla TSLA
$194.77
+0.52%
Apple AAPL
$182.32
+0.42%
Microsoft MSFT
$402.18
-0.15%

Fed'in ekonomiyi istikrara kavuşturmak için izleyeceği olası yol: Ufukta bir faiz indirimi var mı?

Çetin Tilki
9. 1. 2024
2 min read

JPMorgan analistleri, Federal Rezerv'in (Fed) ekonomiyi istikrarlı bir yumuşak inişte tutmaya yönelik adımlar atabileceğini tahmin ediyor. Zor durumu ortadan kaldırmak için faiz oranları %3'ün altına düşebilir. Bu tahminlerin arkasındaki senaryo nedir?

JPMorgan'daki uzmanlar, Federal Rezerv'in yumuşak inişi sürdürmek için 2024 yılında faiz oranlarını %3 'ün altına düşürmek gibi tarihi öneme sahip bir adım atabileceğini öne sürüyor. JPMorgan sabit gelirler küresel başkanı Bob Michele, bu hamlenin düşen enflasyon ortamında ekonomik istikrarın korunmasında kilit bir unsur olabileceğini söyledi.

Enflasyonun düşmeye devam edeceği beklentisiyle Michele, 2024 yılına kadar faiz oranlarının 250 baz puana kadar düşürülmesini Fed'in alabileceği bir önlem olarak görüyor. Bu indirim, faiz oranının %3 eşiğinin altına düşmesine yol açabilir.

Michele, yumuşak inişi sürdürmenin ekonomi için bir zorluk olduğunu söylese de, Federal Rezerv'in bugüne kadarki başarılarını kabul ediyor. "Fed'e şapka çıkarıyorum. Yumuşak bir iniş tasarladılar. Bunu sürdürmenin tek yolu federal fon oranını kademeli olarak düşürmek olacaktır; aksi takdirde reel oranlar çok güçlü bir rüzgar olacaktır," diyor Michele.

Faiz oranı %5,25-%5,5 aralığında kalırken, önerilen 250 baz puanlık indirim oranı %3'ün altına çekebilir. Michele, bunun Fed'in varsayılan %2,5 'lik nötr oranıyla tutarlı olacağını ve ekonomiye yeterli bir ayarlama sağlayacağını savunuyor.

Ancak Michele, Fed'in enflasyonu hızlandırabilecek erken bir politika geri dönüşünden kaçınmak için yaklaşımını dikkatle değerlendirmesi gerektiği konusunda uyarıyor. "Bu kuyruk risklerine bakıldığında, daha yüksek enflasyon piyasalar için daha sorunludur" uyarısında bulundu. "İşletmeler ve hane halkları yüksek faiz ortamını kolayca absorbe eder ve aniden ev satışlarının yeniden artmaya başladığını, araba satışlarının arttığını ve işletmelerin yatırım yaptığını görürsünüz ve bu da daha yüksek bir enflasyon seviyesi yaratır."

Yasal Uyarı: Bulios'ta bolca ilham kaynağı bulabilirsiniz, ancak hisse senedi seçimi ve portföy oluşturma size bağlıdır, bu nedenle her zaman kendi analizinizi yapın.

Kaynak.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.