S&P 500 ^GSPC
4,981.84
+0.13%
Nvidia NVDA
$674.72
-2.85%
Alphabet GOOG
$143.84
+1.15%
Amazon AMZN
$168.59
+0.90%
Meta META
$468.03
-0.68%
Tesla TSLA
$194.77
+0.52%
Apple AAPL
$182.32
+0.42%
Microsoft MSFT
$402.18
-0.15%

Fed'in ekonomiyi istikrara kavuşturma yolu: ufukta faiz indirimleri var

Halil Toprak
9. 1. 2024
2 min read

JPMorgan analistleri, Federal Rezerv'in (Fed) ekonomiyi istikrarlı bir yumuşak inişte tutmaya yönelik adımlar atabileceğini tahmin ediyor. Zor durumu ortadan kaldırmak için faiz oranları %3'ün altına düşebilir. Bu tahminlerin arkasındaki senaryo nedir?

JPMorgan $JPM+0.0% 'deki uzmanlar, Federal Rezerv'in yumuşak inişi sürdürmek için 2024 yılında faiz oranlarını %3 'ün altına indirerek önemli bir adım atabileceğini öngörüyor. JPMorgan 'ın küresel sabit gelir başkanı Bob Michele, bu hamlenin düşen enflasyon ortamında ekonomik istikrarı korumada kilit bir unsur olabileceğini söyledi.

Enflasyonun düşmeye devam edeceği beklentisiyle Michele, Fed'in alabileceği bir önlem olarak 2024 yılı sonuna kadar faiz oranlarını 250 baz puana kadar indirebileceğini ve bu indirimin %3 eşiğinin altında bir faiz oranına yol açabileceğini düşünüyor.

Michele, yumuşak inişi sürdürmenin ekonomi için bir zorluk olduğunu söylese de, Federal Rezerv'in bugüne kadarki başarılarını kabul ediyor. "Fed'e şapka çıkarıyorum. Yumuşak bir iniş tasarladılar. Bunu sürdürmenin tek yolu federal fon oranını kademeli olarak düşürmek olacaktır; aksi takdirde reel oranlar çok güçlü bir rüzgar olacaktır," diyor Michele.

Faiz oranı %5,25-%5,5 aralığında kalırken, önerilen 250 baz puanlık indirim oranı %3'ün altına çekebilir. Michele, bunun Fed'in varsayılan %2,5 'lik nötr oranıyla tutarlı olacağını ve ekonomiye yeterli bir ayarlama sağlayacağını savunuyor.

Ancak Michele, Fed'in enflasyonu hızlandırabilecek erken bir politika geri dönüşünden kaçınmak için yaklaşımını dikkatle değerlendirmesi gerektiği konusunda uyarıyor. "Bu risklere bakıldığında, daha yüksek enflasyon piyasalar için daha sorunludur" uyarısında bulundu. "İşletmeler ve hane halkları yüksek faiz ortamını kolayca absorbe eder ve aniden ev satışlarının yeniden artmaya başladığını, araba satışlarının arttığını ve işletmelerin yatırım yaptığını görürsünüz ve bu da daha yüksek bir enflasyon seviyesi yaratır."

Yasal Uyarı: Bulios'ta bolca ilham kaynağı bulabilirsiniz, ancak hisse senedi seçimi ve portföy oluşturma size bağlıdır, bu nedenle her zaman kendi analizinizi yapın.

Kaynak.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.