S&P 500 ^GSPC
5,069.82
-0.16%
Alphabet GOOG
$137.43
-1.91%
Nvidia NVDA
$776.63
-1.32%
Tesla TSLA
$202.04
+1.16%
Apple AAPL
$181.42
-0.66%
Meta META
$484.02
-0.62%
Amazon AMZN
$173.16
-0.22%
Microsoft MSFT
$407.72
+0.06%

Tarihi an: SEC bitcoin ETF'lerini onayladı

Burhan Yılmaz
11. 1. 2024
4 min read

Çarşamba günü SEC'in Bitcoin ETF'lerinin piyasaya sürülmesine izin veren kararı önemli bir adımdı. Bu, ana akım yatırımcıların doğrudan kripto para birimine sahip olmadan portföylerini çeşitlendirmelerinin önünü açıyor. Bu atılımın piyasa dinamiklerini nasıl değiştirebileceğini ve bitcoin'in geleceği için neyi temsil ettiğini görmek için okumaya devam edin.

Çarşamba günü, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) 11 yeni bitcoin spot ETF'sinin piyasaya sürülmesine yeşil ışık yakmasıyla kripto dünyası için tarihi bir gün oldu. Karar, sıradan yatırımcıların bitcoin'inkendisini tutmak zorunda kalmadan dünyanın en büyük kripto para birimine erişim sağlamasına olanak tanıyacak.

Ancak, bu hamleyi çevreleyen heyecan, onayın çoktan verildiğini iddia eden sahte bir sosyal paylaşımla kesintiye uğradı. Bu izinsiz paylaşım Wall Street'te kaosa neden oldu ve yaklaşık 24 saat sonra resmi bir onay onayı yayınlayan SEC'in dikkatini çekti.

SEC Başkanı Gary Gensler yaptığı açıklamada ETF'nin onaylanmasının Bitcoin'in onaylandığı anlamına gelmediğini vurguladı ve yatırımcıları kripto para birimiyle ilişkili riskler konusunda uyardı.Ancak bu uyarılara rağmenkripto para piyasası olumlu tepki verdi ve bitcoin fiyatı 2024 yılında son iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu onaylar arasında BlackRock 'tan Franklin Templeton'a kadar Wall Street'in en büyük isimlerinin yanı sıra kripto para dünyasında faaliyet gösteren bir dizi firma da yer aldı. Bu ihraççılar, ETF işlem görmeye başladığında mümkün olduğunca çok yatırımcıyı çekmek için ücretleri mümkün olduğunca düşük tutmak için rekabet ediyor.

Bu yeni ETF'ler devreye girerken, JPMorgan Chase ve Goldman Sachs gibi büyük oyuncular da mücadeleye katılarak yeni fonların hisselerinin oluşturulmasına ve itfa edilmesine yardımcı olmayı teklif ediyor.

Bu atılım, Winklevoss kardeşlerin 2013 yılında bir bitcoin spot ETF oluşturmak için ilk kez başvurmalarından bu yana geçen on yıllık bir beklentinin ardından geldi. SEC o zamandan beri 30'dan fazla benzer talebi reddetti, ancak durum geçen yıl dev BlackRock'ın bir ETF oluşturmak için başvurmasıyla değişti. Bunu diğer para yöneticilerinden gelen diğer talepler izledi.

Bir diğer önemli an iseGrayscale Investments'ın geçtiğimiz Ağustos ayında SEC'ekarşı kazandığı yasal zaferdi . Bu zafer oyunun kurallarını değiştirdi ve SEC'in bitcoin spot ETF'leri konusundaki tutumunu yeniden gözden geçirmesine neden oldu .

Bu yeni ürünlerin ortaya çıkmasıyla birlikte, bitcoin fiyatı üzerinde yaratacakları etkiye ilişkin tartışmalar bir kez daha alevlendi. Uzmanlar, finansal ürünlerin iki yıl içinde yüz milyarlarca dolarlık yatırım çekeceğini ve bunun da bitcoin fiyatını daha da yukarı çekebileceğini tahmin ediyor. Hatta şirketin CEO'su Bernstein, 2025 yılına kadar bitcoin'in değerinin 150.000 dolara ulaşabileceğini öngörüyor.

BTCUSD

Bitcoin USD

BTCUSD
$62,972.10 $472.92 +0.76%
1 Day
+0.01%
5 Days
-1.19%
1 Month
+15.26%
6 Months
-5.93%
YTD
1 Year
-45.61%
5 Years
+141.89%
Max.
+4,921.8%

Ancak aynı zamanda, bitcoin ile ilişkili riskler konusunda uyarılar devam etmekte ve yatırımcıların bu yeni finansal araçlara girerken dikkatli olmaları istenmektedir. Spot bitcoin ETF'lerinin yeni dönemiyle birlikte, ana akım finans dünyasında kripto para birimlerinin geleceğini şekillendirebilecek bir bölüm açılıyor.

Sorumluluk Reddi: Bulios'ta bulunabilecek pek çok ilham kaynağı vardır, ancak hisse senedi seçimi ve portföy oluşturma size bağlıdır, bu nedenle her zaman kapsamlı bir öz analiz yapın.

Kaynak.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.