S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Inflace v čele pozornosti: Jak nová data komplikují plány Fedu?

Redakce Bulios
12. 1. 2024
2 min read

Nečekaný růst inflace v prosinci způsobil neklid na trzích a zkomplikoval rozhodování Fedu. S novými údaji se investoři ptají, zda plánované snížení sazeb v březnu je stále reálné.

Zpráva o inflaci přinesla neočekávané zvraty, což komplikuje plány Fedu. Inflace v USA vzrostla o 3,4 % oproti předchozímu roku, což je vyšší nárůst než se očekávalo. To vytváří další výzvu pro představitele Fedu, kteří se snaží určit správný čas na snížení úrokových sazeb.

Po vyloučení volatilních kategorií potravin a energií klesla "jádrová" inflace na 3,9 %, což je nižší než očekávaných 3,8 %. Tato nečekaná čísla mohou znamenat, že snížení sazeb v březnu není tak jisté, jak se původně předpokládalo.

"Březen je příliš brzký termín pro snižování sazeb. Zpráva o indexu spotřebitelských cen ukazuje, že centrální banka má ještě práci před sebou, pokud jde o omezování inflace."

Loretta Mesterová, prezidentka clevelandského Fedu

I když byla inflace mírnější než v předchozím období, stále se drží na relativně vysoké úrovni. Jádrová inflace klesla na 3,9 %, což je výrazný pokles oproti 5,6 % ze začátku minulého roku, ale stále to vyžaduje opatrný přístup ze strany Fedu.

"První snížení sazeb může nastat později, než trh očekává."

Jerome Powell, předseda Fedu

Tento postoj protiřečí s očekáváním investorů, kteří předpokládají až šest snížení sazeb v tomto roce, začínající v březnu.

Další členové Fedu zdůrazňují opatrnost a požadují další důkazy o snižování inflace před přijímáním rozhodnutí o sazbách. Očekávání na Wall Street však zůstávají nezměněná, s 61% pravděpodobností, že Fed sníží sazby v březnu.

Celkově lze říci, že nová data o inflaci vytvářejí nejistotu ohledně plánů Fedu na snižování sazeb.

Disclaimer: Na Buliosu najdete mnoho inspirace, výběr akcií a stavba portfolia je však pouze na vás, proto vždy provádějte důkladnou vlastní analýzu.

Zdroj: Yahoo Finance, CNBC, Bloomberg

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.