S&P 500 ^GSPC
4,981.84
+0.13%
Nvidia NVDA
$674.72
-2.85%
Alphabet GOOG
$143.84
+1.15%
Amazon AMZN
$168.59
+0.90%
Meta META
$468.03
-0.68%
Tesla TSLA
$194.77
+0.52%
Apple AAPL
$182.32
+0.42%
Microsoft MSFT
$402.18
-0.15%

Inflacja w centrum uwagi: Jak nowe dane komplikują plany Fed?

Cibor Stanek
12. 1. 2024
2 min read

Nieoczekiwany wzrost inflacji w grudniu wywołał niepokój na rynkach i skomplikował podejmowanie decyzji przez Fed. Wraz z nowymi danymi inwestorzy zastanawiają się, czy planowana na marzec obniżka stóp procentowych jest nadal realna.

Raport o inflacji przyniósł nieoczekiwane zmiany, komplikując plany Fed. Inflacja w USA wzrosła o 3,4% w porównaniu z rokiem poprzednim, co było wzrostem wyższym niż oczekiwano. Stwarza to kolejne wyzwanie dla przedstawicieli Fed, którzy próbują określić właściwy moment na obniżkę stóp procentowych.

Wyłączając zmienne kategorie żywności i energii, inflacja "bazowa" spadła do 3,9%, czyli poniżej oczekiwanych 3,8%. Te nieoczekiwane dane mogą oznaczać, że obniżka stóp procentowych w marcu nie jest tak pewna, jak pierwotnie sądzono.

"Marzec to za wcześnie na obniżkę stóp. Raport CPI pokazuje, że bank centralny ma jeszcze wiele do zrobienia w zakresie ograniczania inflacji".

Loretta Mester, prezes Cleveland Fed

Chociaż inflacja była łagodniejsza niż w poprzednim okresie, to nadal utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. Inflacja bazowa spadła do 3,9%, czyli znacznie mniej niż 5,6% na początku ubiegłego roku, ale nadal wymaga ostrożnego podejścia ze strony Fed.

"Pierwsza obniżka stóp procentowych może nastąpić później, niż oczekuje tego rynek".

Jerome Powell, prezes Fed

Stanowisko to jest sprzeczne z oczekiwaniami inwestorów, którzy przewidują do sześciu obniżek stóp w tym roku, począwszy od marca.

Inni członkowie Fed podkreślają ostrożność i domagają się większej liczby dowodów na spadek inflacji przed podjęciem decyzji w sprawie stóp procentowych. Oczekiwania Wall Street pozostają jednak niezmienione, z 61% prawdopodobieństwem, że Fed obniżystopy w marcu.

Ogólnie rzecz biorąc, nowe dane o inflacji powodują niepewność co do planów cięcia stóp przez Fed.

Zastrzeżenie: Na Bulios można znaleźć wiele inspiracji, ale wybór akcji i budowa portfela zależy od Ciebie, więc zawsze przeprowadzaj dokładną analizę we własnym zakresie.

Źródło.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.