S&P 500 ^GSPC
5,069.82
-0.16%
Alphabet GOOG
$137.43
-1.91%
Nvidia NVDA
$776.63
-1.32%
Tesla TSLA
$202.04
+1.16%
Apple AAPL
$181.42
-0.66%
Meta META
$484.02
-0.62%
Amazon AMZN
$173.16
-0.22%
Microsoft MSFT
$407.72
+0.06%

Enflasyona odaklanıyoruz: Yeni veriler Fed planlarını nasıl zorlaştırıyor?

Çetin Tilki
12. 1. 2024
2 min read

Enflasyonun Aralık ayında beklenmedik bir şekilde yükselmesi piyasalarda tedirginlik yaratmış ve Fed'in karar alma sürecini zorlaştırmıştır. Yeni verilerle birlikte yatırımcılar Mart ayında yapılması planlanan faiz indiriminin hala gerçekçi olup olmadığını sorguluyor.

Enflasyon raporu, Fed'in planlarını zorlaştıran beklenmedik değişiklikler getirdi. ABD enflasyonu bir önceki yıla göre %3,4 ile beklenenden daha yüksek bir artış gösterdi. Bu durum, faiz oranlarını düşürmek için doğru zamanı belirlemeye çalışan Fed yetkilileri için başka bir zorluk yaratıyor.

Volatil gıda ve enerji kategorileri hariç tutulduğunda "çekirdek" enflasyon %3,9'a gerileyerek %3,8'lik beklentinin altında kaldı. Bu beklenmedik rakamlar Mart ayında bir faiz indiriminin düşünüldüğü kadar kesin olmadığı anlamına gelebilir.

"Mart ayı faiz indirimi için çok erken. TÜFE raporu, merkez bankasının enflasyonu kontrol altına alma konusunda hala yapması gereken işler olduğunu gösteriyor."

Loretta Mester, Cleveland Fed Başkanı

Enflasyon önceki döneme kıyasla daha ılımlı seyretse de hala nispeten yüksek bir seviyededir. Çekirdek enflasyon geçen yılın başındaki %5,6'dan %3,9'a gerileyerek önemli bir düşüş göstermiş olsa da Fed'in hala temkinli bir yaklaşım sergilemesini gerektiriyor.

"İlk faiz indirimi piyasanın beklediğinden daha geç gelebilir."

Jerome Powell, Fed Başkanı

Bu duruş, Mart ayından başlayarak bu yıl altı faiz indirimi öngören yatırımcı beklentileriyle çelişiyor.

Diğer Fed üyeleri ihtiyatlı olmayı vurguluyor ve faiz kararı almadan önce enflasyonun düştüğüne dair daha fazla kanıt talep ediyor. Ancak Wall Street'in beklentileri değişmedi ve Fed 'in Mart ayında faiz indirimine gitme olasılığı %61'de kaldı.

Genel olarak, yeni enflasyon verileri Fed'in faiz indirim planları konusunda belirsizlik yaratıyor.

Sorumluluk Reddi: Bulios'ta bulabileceğiniz pek çok ilham kaynağı vardır, ancak hisse senedi seçimi ve portföy oluşturma size bağlıdır, bu nedenle her zaman kendi analizinizi yapın.

Kaynak.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.