S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Elon Musk'ın kendisi tarafından önerilen kitaplar!🤯

"Beni önce kitaplar, sonra da ailem büyüttü" - Elon Musk

"Elon Musk'ın bir dahi olduğunu düşünüyorum ve bu kelimeyi hafife almıyorum. Ayrıca dünyaya gelmiş en cesur insanlardan biri olduğunu düşünüyorum."- Charlie Munger

İşte Elon Musk tarafından tavsiye edilen 12 kitabın listesi.📖

1. Vakıf serisi ⚙️⭐

Amerikalı yazar Isaac Asimov tarafından yazılmış bir bilim kurgu kitap serisi. Hikaye, Galaktik İmparatorluğun çöküşü sırasında bilimsel bilgiyi ve kültürel mirası korumaya çalışan bir insan topluluğunun kaderini takip eder.

2. Ay Sert Bir Metres 🌑

Robert A. Heinlein tarafından yazılmış bir bilim kurgu romanı. Hikaye, gelecekte bir mahkum kolonisinin Dünya'nın otoriter hükümetine karşı bağımsızlıkları için savaştığı ayda geçmektedir. Kitap siyasi entrikaları devrim unsurlarıyla birleştiriyor.

3. Yapılar: Ya da Her Şey Neden Yıkılmaz 🌉

Mühendis ve bilim insanı J.E. Gordon tarafından yazılan bu kitap, yapı mühendisliğinin büyüleyici dünyasını keşfediyor. Yazar, köprülere etki eden kuvvetleri açıklamaktan yapısal arızaları analiz etmeye kadar, farklı malzeme ve formların yapıların stabilitesini ve dayanıklılığını nasıl etkilediğini ayrıntılı olarak araştırıyor.

4. Yüzüklerin Efendisi 💍

İngiliz yazar J.R.R. Tolkien tarafından yazılmış epik bir fantezi üçlemesi. Hikaye, Orta Dünya'ya kötülük getirebilecek Güç Yüzüğü'nü yok etmek için tehlikeli bir yolculuğa çıkan Frodo Baggins adlı bir hobbitin maceralarını anlatır.

5. Benjamin Franklin: Bir Amerikan Yaşamı 📚

Yazar Walter Isaacson'dan Amerika'nın en önemli kurucu babalarından ve bilim insanlarından biri olan Benjamin Franklin'in büyüleyici hayatını detaylandıran bir biyografi geliyor.

6. Einstein: Hayatı ve Evreni 📏

Ayrıca yazar Walter Isaacson'dan bilim tarihinin en büyük düşünürlerinden biri olan Albert Einstein'ın ayrıntılı bir biyografisi.

7. Sıfırdan Bire 💸

PayPal'ın kurucu ortağı, yatırımcı ve girişimci Peter Thiel'in inovasyonun özüne ve yeni, yıkıcı iş girişimleri yaratmaya odaklanan kitabı.

8. Süper Zeka 🖥️

Filozof Nick Bostrom'un, insan zekasını aşan bağımsız muhakeme yeteneğine sahip yapay zeka geliştirmenin potansiyel sonuçlarını araştıran kitabı.

9. Yabancı Ülkedeki Yabancı 🌎

Amerikalı yazar Robert A. Heinlein'ın klasik bilim kurgu romanı. Heinlein. Hikâye, Mars'ta büyüyen genç bir adamın Dünya'ya dönüşünü anlatır.

10. Howard Hughes: Hayatı ve Çılgınlığı ✈️

Yazar Don Graham'dan 20. yüzyılın en dikkat çekici ve esrarengiz adamlarından biri olan Howard Hughes'un biyografisi.

11. Otostopçunun Galaksi Rehberi 👽

İngiliz yazar Douglas Adams'tan radyo dizisi olarak başlayıp kitaplara, TV şovlarına ve filmlere dönüşen komik bir bilimkurgu serisi. Hikaye, sıradan bir Dünyalı olan Arthur Dent'in, yok olmasından kısa bir süre önce beklenmedik bir şekilde Dünya dışına çıkarılmasıyla başlar. Kitap, esprili diyalogları, felsefi düşünceleri ve gerçeküstü sahneleri bir araya getirerek evrene ve insan varoluşuna benzersiz ve eğlenceli bir bakış yaratıyor.

12. Ateşleme !!!🚀

Kimyager ve bilim insanı John D. Clark tarafından yazılan ve roket yakıtı araştırma ve geliştirmenin büyüleyici tarihini ayrıntılı olarak inceleyen bir kitap.

Tüm kitaplar yatırım yapmak veya başarılı bir işin nasıl yürütüleceği hakkında değildir. Bunların çoğu önemli kişilerin biyografik eserleridir. Elbette bu çoğunlukla yatırımla ilgilidir, ancak diğer kitaplar bizi şekillendirir, nasıl davrandığımızı, nasıl düşündüğümüzü, dünyayı nasıl gördüğümüzü ve hatta nasıl karar verdiğimizi etkiler.

Düşüncelerinizi etkileyen favori bir kitabınız var mı? (sadece yatırım literatürü olmak zorunda değil)


No comments yet