S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Proste i sprawdzone sposoby na przygotowanie się na krach na rynku

Rynek jest ostatnio bardzo niestabilny i niektórzy inwestorzy obawiają się, że wkrótce nastąpi krach. Choć nikt nie wie dokładnie, jak zachowa się rynek, dobrze jest się przygotować.

Rynek giełdowy jest często nieprzewidywalny, co może być denerwujące - zwłaszcza w przypadku posiadania większych sum pieniędzy w inwestycjach. W ciągu ostatnich kilku miesięcy ceny akcji były szczególnie zmienne. Na początku roku rynek spadł, po czym szybko się ożywił, by w ostatnich tygodniach znów spaść.

Te proste kroki pomogą Ci zapewnić maksymalne bezpieczeństwo Twoich pieniędzy:


1. zróżnicowanie

Dobrze zdywersyfikowany portfel jest kluczem do przetrwania zmienności na giełdzie.

Jeśli włożysz wszystkie swoje jaja do jednego koszyka, ryzykujesz utratę dużej ilości pieniędzy w przypadku załamania rynku.

Jeżeli pieniądze są rozłożone na wiele różnych akcji z różnych sektorów, masz znacznie większe szanse, że Twój portfel się utrzyma.

  • Jest to kwestia bardzo indywidualna, ponieważ każdy ma inną strategię i nie ma sztywnej reguły, ile inwestycji należy posiadać, ale rozsądnie jest dążyć do posiadania co najmniej 25-30 różnych akcji z różnych sektorów.
  • Jeśli inwestujesz w fundusze inwestycyjne lub fundusze typu ETF (exchange-traded funds), możesz mieć już wszystko pod kontrolą, ponieważ każdy fundusz może zawierać setki akcji.

Jeśli jesteś inwestorem niechętnie podejmującym ryzyko, większa dywersyfikacja może pomóc w jego zmniejszeniu. Można wprawdzie przesadzić z dywersyfikacją, co może się nie opłacać, ale ogólnie rzecz biorąc, im większa różnorodność portfela, tym bezpieczniejsze inwestycje.

2. Wzmocnienie rezerwy żelaza

Jeśli nie masz jeszcze co najmniej 3-6 miesięcznych oszczędności w żelaznej rezerwie, warto skupić się na budowaniu zdrowej siatki bezpieczeństwa.

  • Spadki na rynku nie są dobrym momentem na spieniężanie swoich inwestycji.
  • Ceny akcji są niższe, więc jeśli sprzedasz swoje akcje, możesz je sprzedać po cenie niższej niż zapłaciłeś za nie, ponosząc stratę.

Jeśli nie chcesz się martwić o takie spadki i nie chcesz doświadczyć konieczności wycofania pieniędzy ze stratą, a następnie mieć możliwości dalszego zakupu, zawsze warto odłożyć trochę pieniędzy, które można wykorzystać w nieoczekiwanych sytuacjach.

3. Nie wpadaj w panikę

Spadki na rynku zniechęcają nawet doświadczonych inwestorów, ale są one normalne i przejściowe.

  • Na przestrzeni lat rynek doświadczył dziesiątków korekt i spadków i po każdej z nich wychodził na prostą. Są duże szanse, że jeśli rynek znowu się załamie, to w końcu się odbije.
  • Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, to zachować spokój i przetrwać burzę.
  • Inwestując pieniądze i zachowując perspektywę długoterminową, można z dużym prawdopodobieństwem odnotować zyski

Nikt nie wie, czy rynek się załamie, czy nie, ale na wszelki wypadek warto zacząć się do tego przygotowywać. Mając opracowaną strategię, można spać spokojnie, wiedząc, że inwestycje są maksymalnie bezpieczne.

Jste připraveni na propad trhu ?

Vote to see the results! 0 answers already!

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet