S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Norský ropný fond varuje: Na burze nás čekají roky nízkých výnosů

Redakce Bulios
16. 1. 2024
3 min read

Norský státní investiční fond, známý též jako Norges Bank Investment Management, s majetkem dosahujícím 1,5 bilionu dolarů, se připravuje na období nevýrazných výsledků na trzích v následujících letech.

Generální ředitel fondu, Nicolai Tangen, ve svém vyjádření na světovém ekonomickém fóru v Davosu varoval před nízkými výnosy, které by mohly být ovlivněny rostoucí inflací.

V rozhovoru pro televizi Bloomberg Tangen uvedl, že není příliš optimistický ohledně výnosů, protože existují základní inflační tlaky, které by mohly přetrvávat delší dobu. Očekává, že mezinárodní centrální banky budou opatrné při snižování sazeb, aby nedošlo k příliš rychlému oslabení ekonomiky.

"Nejsme příliš optimističtí, pokud jde o výnosy. Existuje více základních inflačních tlaků a myslím, že tam zůstanou delší dobu. Myslím si, že mezinárodní centrální banky budou velmi, velmi opatrné při příliš rychlém snižování sazeb, protože při jejich zvyšování byly příliš pomalé."

Nicolai Tangen

Norský fond, jehož cílem je investovat norské příjmy z ropy a plynu v zahraničí, vlastní podíly ve více než 9 000 společnostech o celkovém objemu přibližně 1,5 % celého akciového trhu. Tento fond tak má jedinečný přehled, a to nejen v oblasti akcií, ale i v dluhopisech, nemovitostech a obnovitelné infrastruktuře.

Rostoucí inflační tlaky po celém světě, vysoká poptávka po mzdách a vlivy změn klimatu negativně ovlivňují ceny. Přestože trh čelí různým výzvám, Tangen věří, že nejhorší skoky v nákladech na kapitál jsou pravděpodobně za námi, a očekává určitou normalizaci situace v budoucnu.

"Víte, co trhy skutečně vykolejí? Věci, na které jsme nikdy nepomysleli: finanční krize, zemětřesení, Covid, takové typy situací. To je to, co trhy vykolejí, a my zatím nevíme, co bude "žolíkem" pro rok 2024, ale určitě to bude něco, na co doposud nikdo z nás nepomyslel."

Nicolai Tangen

V této souvislosti se odkázal na výroky místopředsedy představenstva společnosti BlackRock, Philippa Hildebranda, který zdůraznil, že zpomalující se růst spotřebitelských cen může vytvářet falešný pocit bezpečí na finančních trzích.

Norský ropný fond, i přes ztráty ve třetím čtvrtletí, zůstává klíčovým hráčem na světových trzích a Tangen zdůrazňuje důležitost dlouhodobé strategie fondu.

Disclaimer: Na Buliosu najdete mnoho inspirace, výběr akcií a stavba portfolia je však pouze na vás, proto vždy provádějte důkladnou vlastní analýzu.

Zdroj: Yahoo Finance, CNBC, Bloomberg

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.