S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Norweski Fundusz Majątkowy: CEO ostrzega przed niskimi zyskami

Adrian Nowak
16. 1. 2024
3 min read

Norweski państwowy fundusz majątkowy, znany również jako Norges Bank Investment Management, z aktywami o wartości 1,5 biliona dolarów, przygotowuje się na okres słabych wyników rynkowych w nadchodzących latach. Dyrektor generalny funduszu, Nicolai Tangen, ostrzegł w oświadczeniu na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos przed niskimi zwrotami, na które wpływ może mieć rosnąca inflacja.

W wywiadzie dla Bloomberg Television , Tangen powiedział, że nie jest zbyt optymistycznie nastawiony do rentowności, ponieważ istnieje presja inflacyjna, która może utrzymywać się przez dłuższy czas. Oczekuje on, że międzynarodowe banki centralne będą ostrożne w obniżaniu stóp procentowych, aby uniknąć zbyt szybkiego osłabienia gospodarki.

"Nie jesteśmy zbyt optymistyczni, jeśli chodzi o rentowności. Istnieje większa presja inflacyjna i myślę, że utrzyma się ona przez dłuższy czas. Myślę, że międzynarodowe banki centralne będą bardzo, bardzo ostrożne w zbyt szybkim obniżaniu stóp procentowych, ponieważ zbyt wolno je podnosiły".

Prezes Norges Bank Nicolai Tangen

Norweski fundusz, którego celem jest inwestowanie norweskich dochodów z ropy i gazu za granicą, posiada udziały w ponad 9 000 spółek, co stanowi około 1,5% wszystkich akcji globalnych spółek giełdowych. Fundusz posiada unikalny przegląd stanu rynków, nie tylko akcji, ale także instrumentów o stałym dochodzie, nieruchomości i infrastruktury odnawialnej.

Rosnąca presja inflacyjna na całym świecie, wysoki popyt na płace i skutki zmian klimatycznych mają negatywny wpływ na ceny. Chociaż rynek stoi w obliczu różnych wyzwań, Tangen uważa, że najgorsze skoki kosztu kapitału są prawdopodobnie za nami i spodziewa się pewnej normalizacji w przyszłości.

"Wiesz, co naprawdę wykoleja rzeczy, to rzeczy, o których nigdy nie myśleliśmy: kryzys finansowy, trzęsienie ziemi, Covid, tego rodzaju sytuacje, to jest to, co je wykolei, i nie wiemy, co będzie jokerem w 2024 roku, ale na pewno będzie to coś, o czym nikt z nas nie pomyślał".

Prezes Norges Bank Nicolai Tangen

Odniósł się do uwag wiceprezesa BlackRock Inc. Philippe'a Hildebranda, który wskazał, że spowolnienie wzrostu cen konsumpcyjnych może stworzyć fałszywe poczucie bezpieczeństwa na rynkach finansowych.

Norweski Fundusz Majątkowy, pomimo strat w trzecim kwartale, pozostaje kluczowym graczem na światowych rynkach, a Tangen podkreśla znaczenie długoterminowej strategii funduszu.

Zastrzeżenie: Na Bulios można znaleźć wiele inspiracji, ale wybór akcji i budowa portfela zależy od Ciebie, więc zawsze przeprowadzaj dokładną analizę we własnym zakresie.

Źródło.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.