S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Norveç Varlık Fonu: CEO düşük getiri konusunda uyardı

Halil Toprak
16. 1. 2024
3 min read

Norges Bank Investment Management olarak da bilinen ve 1,5 trilyon dolarlık varlığa sahip Norveç'in devlet varlık fonu, önümüzdeki yıllarda cansız bir piyasa performansı dönemine hazırlanıyor. Fonun CEO'su Nicolai Tangen, Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'nda yaptığı açıklamada, artan enflasyondan etkilenebilecek düşük getiriler konusunda uyardı.

Bloomberg Televizyonu'na verdiği mülakatta Tangen, getiriler konusunda aşırı iyimser olmadığını çünkü uzun bir süre devam edebilecek enflasyonist baskılar olduğunu söyledi. Tangen, uluslararası merkez bankalarının ekonomiyi çok hızlı bir şekilde zayıflatmaktan kaçınmak için faiz oranlarını düşürme konusunda temkinli davranmalarını bekliyor.

"Getiriler konusunda aşırı iyimser değiliz. Altta yatan daha fazla enflasyonist baskı var ve bunların daha uzun bir süre orada kalacağını düşünüyorum. Bence uluslararası merkez bankaları faizleri çok hızlı düşürme konusunda çok ama çok temkinli davranacaklar çünkü faizleri yükseltme konusunda çok yavaş davrandılar."

Norges Bank CEO'su Nicolai Tangen

Norveç'in petrol ve gaz gelirlerini yurtdışında değerlendirmeyi amaçlayan Norveçli fon, 9.000'den fazla şirkette hisseye sahip ve bu da küresel borsada işlem gören şirketlerdeki tüm hisselerin yaklaşık %1,5'ini temsil ediyor. Fon, sadece hisse senetlerinde değil, aynı zamanda sabit gelir, gayrimenkul ve yenilenebilir altyapı alanlarında da piyasaların durumuna ilişkin benzersiz bir genel bakışa sahiptir.

Dünya genelinde artan enflasyonist baskılar, yüksek ücret talebi ve iklim değişikliğinin etkileri fiyatları olumsuz etkiliyor. Piyasa çeşitli zorluklarla karşı karşıya olsa da Tangen, sermaye maliyetindeki sıçramaların en kötüsünün muhtemelen geride kaldığına inanıyor ve gelecekte bir miktar normalleşme bekliyor.

"Asıl raydan çıkaran şeylerin hiç düşünmediğimiz şeyler olduğunu biliyorsunuz: finansal kriz, deprem, Covid, bu tür durumlar, raydan çıkaracak olan şey bu ve 2024'ün jokerinin ne olacağını bilmiyoruz, ama kesinlikle hiçbirimizin düşünmediği bir şey olacak."

Norges Bank CEO'su Nicolai Tangen

BlackRock Inc. başkan yardımcısı Philippe Hildebrand'ın tüketici fiyatlarındaki artışın yavaşlamasının finansal piyasalarda yanlış bir güvenlik hissi yaratabileceğine işaret eden açıklamalarına atıfta bulundu.

Norveç Varlık Fonu, üçüncü çeyrekteki kayıplarına rağmen küresel piyasalarda önemli bir oyuncu olmaya devam ediyor ve Tangen fonun uzun vadeli stratejisinin önemini vurguluyor.

Sorumluluk Reddi: Bulios'ta bulabileceğiniz pek çok ilham kaynağı var, ancak hisse senedi seçimi ve portföy oluşturma size kalmış, bu nedenle her zaman kendi analizinizi yapın.

Kaynak.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.