S&P 500 ^GSPC
5,062.77
-0.30%
Alphabet GOOG
$137.63
-1.76%
Nvidia NVDA
$774.93
-1.54%
Apple AAPL
$181.43
-0.66%
Microsoft MSFT
$406.05
-0.35%
Meta META
$487.91
+0.18%
Amazon AMZN
$173.33
-0.12%
Tesla TSLA
$199.88
+0.07%

Ahoj Investoři, jaké používáte nástroje k určení aktuální situace společnosti a její Fair Price za Akcii?

Zajímá mě, jaké ukazatele, či další proměnné jsou pro vás důležité při vyhodnocení férové ceny, za kterou by bylo výhodné akcii nakoupit nebo k celkové analýze, zda má cenu otevřít pozici?

Podělte se o své ”know-how” s komunitou a pomozme si vzájemně, na co by měli nezkušení investoři nahlížet při rozhodování u rozšiřování svého portfolia nebo posílení pozice v dané společnosti.
Sám se teprve v jednotlivých poměrových ukazatelích a dalších makro částech společností vzdělávám.

Co přesvědčí vás k nákupu společnosti, když to není zrovna dobrá zpráva nebo přesvědčení?


Také souhlasím s ostatními. Asi nejčastější bude DCF model a případně práce s grafem. Důležité je znát tu společnost a pokud tu společnost znám a je dobrá, tak jí prostě musím věřit i když se její akcie propadnou o 30%.

Partner

Zeptám se, náhodou dostupný DCF model s přístupem k on-line dat víš?

Pro mě je asi práce s grafem to, na čem stavím dokupování a zjišťuji zda má cenu do pozice vstoupit.

Teda po určitém usvědčení sebe, že bussines stojí za to a po prohlédnutí pár základních ukazatelů jako ROA, ROE, Marže, Ebitda, je zajímavé zkouknout také P/E a EPS.

K dalším se zatím prokousávám, pokud v budoucnu budu chtít řešit podrobnější analýzy.

Super, toto samozřejmě taky dělám. Já mám ten DCF model jakoby koupený a bohužel je nějak zakódovaný takže vám ho poslat nemůžu.

Partner

Souhlasím s vámi napsanými názory. Důležité je koupit dobrý bussines, který přesvědčí investora ke vkladu hotovosti do dané společnosti.

Myslím že to povedal Buffett, je lepšie kúpiť dobrú spoločnosť za zlú cenu, ako zlú spoločnosť za dobrú cenu. Ak budujete portfólio dlhodobo cez DFC, tak na cene až tak nezáleží.

Kolegové to popsali myslím dostatečně, pomáhám si dost ještě s yahoo finance, kde se k těmto ukazatelům dostanu rychle a přehledně. :)

Předně "fair price" je hodně relativní pojem. Dva různí investoři můžou i ze stejných dat dojít k diametrálně odlišným závěrům co je pro ně dobrá hodnota a co ne. Stačí se podívat jaký je názorový rozptyl např. na SeekingAlphě apod. 

Asi je dobré předeslat, že vůbec nepoužívám TA, neumím jí/nerozumím jí dost dobře, ale ať ta reakce nemá délku jak Ackmanovy tweety :) tak se u akcií v poslední době soustředím v kostce na:
- poveze se daná firma na nějakém obecném dlouhodobém makrotrendu? (AI, green energy apod.)
- jaká je kvalita byznysu? (dá se interpretovat milionem směrů)
- jak jsou na tom s casfhlow (s tím souvisí např. kolik jim z FCF "ukousne" stock based compensation)
- jak efektivně nakládají s kapitálem (ROE/ROCE/ROIC metriky)
- obchodují se za méně než jsou reálně "worth"? (v podstatě takový modifikovaný "Faustmann ratio" inspirované knížkou Dao of Capital)
- ostatní do sebe obvykle díky těm faktorům výše zapadne

Ja se musim priznat, ze si aktualne zadne vypocty DCF nedelam. Ridim se historickou valuaci firmy, nekdy mi staci 5y prumer (median) jindy se divam az na 10let. Pokud prepodkladam, ze se jejich konkurencni vyhoda v dohledne dobe nezhorsi (uchovaji si stejny marze, capex, dodaji podobny rust EPS, divi, odkupu atp.) tak proste beru co se nabizi. Investicni trh je sam o sobe velmi efektivni a prepdokladam, ze prevazna vetsina firem je relativne spravne nacenena. Jsou obdobi, kdy je na trhu manie kvuli levnym penezum nebo prilis velky strach  a pak se daji odhalit nejake odchylky, ale jinak si tim prilis nelamu hlavu.

Toto je strašne zložitá a asi aj najťažšia vec na investovaní. Strašne veľa faktorov ovplyvňuje cenu akcie resp. hodnotu spoločnosti. Musíte si uvedomiť, že investovaním do spoločností si kupujete ich budúce výsledky. Preto sú také veľké rozdiely v hodnotení rastúcich a hodnotových spoločností. Ďalej si treba uvedomiť, že trh inak oceňuje spoločnosti napríklad s vysokými maržami, technologické spoločnosti s kvalitnými produktami, biznis, ktorý nie je ľahko škálovateľný, inovatívne spoločnosti atď. Tých faktorov je strašne veľa a medzi tie všeobecné by som spomenul: produkt ktorý spoločnosť poskytuje/predáva, konkurenčné výhody/nevýhody, tempo rastu, manažment, udržateľnosť biznisu, budúci potenciál atď. A netreba zabúdať na sentiment na trhu, úrokové sadzby a ekonomické prostredie, ktoré dokážu významne ovplyvniť pohyby na trhu.

Z pohľadu investičných ukazovateľov to je konkrétnejšie: výška marží, rast spoločnosti, finančná situácia, cash flow, výška strát, počet akcií, pohyby insiderov, dividenda a z toho plynúce pomery (PE,PS,PB,EPS, atď.). Ale aj tieto pomery sú len čísla, pokiaľ ich neviete správne používať v kontexte toho čo som spomínal vyššie.

A toto všetko treba aplikovať individuálne na konkrétnu spoločnosť, takže ako som napísal na začiatku - hotová veda :) Na druhú stranu, keby to bolo také jednoduché, tak sme všetci milionári :)

Neviem, či som pomohol a určite som veľa vecí ešte zabudol, ale na to je tu diskusia.

Partner

Super, děkuji za výstižný komentář. 
Jak zmiňuješ, je potřeba přistupovat ke každé společnosti individuálně a do analýzy zakomponovat co nejvíce faktorů, které mohou vývoj hodnoty společnosti ovlivnit.

Jen zmíním dobrou hlášku, kterou jsem někde v minulosti zaslechl a to: “hledat důvody, proč akcie vybrané společnosti NEkupovat”, pokud takové důvody nebudou nebo jich bude zanedbatelné množství, je to ideální volba. 🙃