S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

3 tanie akcje dywidendowe, które idealnie nadają się do generowania dochodu pasywnego

Jednym ze sprawdzonych sposobów budowania dochodu pasywnego jest inwestowanie w wysokiej jakości akcje dywidendowe. Obecne ożywienie na rynku akcji jest doskonałą okazją do dodania tych 3 wartościowych akcji do swojego portfela, które zapewnią regularne i rosnące dochody z dywidend.

3 tanie akcje dywidendowe

Starbucks $SBUX-0.8%

Starbucks $SBUX-0.8% nie jest zazwyczaj najlepszym wyborem, jeśli chodzi o akcje dywidendowe. Jednak przy stopie dywidendy wynoszącej 2,4% Starbucks ma wyższą stopę zwrotu niż wiele klasycznych akcji dywidendowych, takich jak Procter & Gamble czy Johnson & Johnson, i prawdopodobnie znacznie lepsze perspektywy wzrostu.

Akcje Starbucksa znalazły się pod presją z kilku poważnych powodów. Należą do nich zmiany w zarządzie, inflacja, nieprzejednana postawa związków zawodowych oraz decyzja firmy o wstrzymaniu skupu akcji własnych.

Ale firma ma też wiele pozytywnych stron. Program nagród jest silniejszy niż kiedykolwiek. Coraz więcej osób składa zamówienia przez telefon komórkowy i korzysta z punktów obsługi klienta, co zwiększa wydajność. Starbucks może też bardziej skoncentrować się na zamówieniach typu "grab-and-go", budując mniejsze sklepy, które skupiają się właśnie na zamówieniach na wynos.

Co więcej, w ciągu ostatnich 12 lat spółka wynagradzała inwestorów regularnie rosnącą dywidendą. Starbucks wykorzystuje tylko około połowy FCF na wypłatę dywidendy, co oznacza, że ma mnóstwo dodatkowej gotówki, którą może reinwestować w działalność i wspierać przyszłe podwyżki.

Akcje Starbucks spadły o 40% od najwyższego poziomu w historii i znajdują się w pobliżu 52-tygodniowego minimum!

3M $MM-1.1%

Firma 3M $MMM-1.1% ma obecnie wiele takich samych problemów jak inne konglomeraty przemysłowe. Firma walczy o wyrównanie wyższych kosztów spowodowanych inflacją, a ponadto boryka się z problemami związanymi z łańcuchem dostaw i pandemiami. Jednak, przynajmniej w krótkim okresie, perspektywy wzrostu firmy 3M są raczej słabe.

3M

W swojej aktualizacji strategicznej z 14 lutego i prognozach na 2022 r. firma 3M stwierdziła, że spodziewa się wzrostu przychodów w ujęciu rocznym o 1% do 4%. Jednak od czasu opublikowania prognozy 3M sytuacja inflacyjna uległa pogorszeniu, co może oznaczać, że firma obniży swoje całoroczne prognozy podczas publikacji wyników za pierwszy kwartał 2022 r., która odbędzie się 26 kwietnia.

Nakorzyść 3M przemawia jednak niska wycena, silny bilans, wysoka stopadywidendy i stosunkowo niskie zadłużenie - wszystko to sugeruje, że bilans firmy pozostaje zdrowy pomimo słabych wyników w ostatnich latach. 3M to także król dywidend. Stopa dywidendy 3M wynosi 4%.

Gąsienica $CAT-2.4%

Akcje Caterpillar $CAT-2.4%to świetne akcje dywidendowe z dużym potencjałem wzrostu.

Wkład Caterpillar polega na ekspozycji na sektor ropy i gazu, morski, kolejowy, rolniczy i górniczy - sektory, które mogą podlegać wieloletniemu cyklowi wzrostu. U.S. Energy Information Administration przewiduje, że średnia cena ropy West Texas Intermediate wyniesie 97,96 USD w 2022 r. i 88,57 USD za baryłkę w 2023 r., w porównaniu do 68,21 USD w 2021 r. i 39,17 USD w 2020 r.

Gąsienica

Ponadto brak równowagi między podażą a popytem na towary i żywność prowadzi do wzrostu cen, co zwiększa marże klientów Caterpillar i zachęca ich do rozważenia zakupu nowego sprzętu.

Do tegowszystkiego dochodzi jeszczedywidendowa arystokratkaCaterpillar . Stopa dywidendy Caterpillar wynosi 2,1%.

Akcje dywidendowe po dobrej cenie

Inwestując w akcje spółek 3M, Caterpillar i Starbucks, inwestor uzyskuje średnią stopę dywidendy w wysokości 2,8%. 3M jest najwolniej rosnącą spółką o szerokim zasięgu, ale jest też najtańszą spółką spośród tych trzech spółek pod względem wyceny.

W zamian za to akcje spółki Caterpillar w 2022 r. zdecydowanie pobiły rynek, ale nadal wyglądają stosunkowo tanio. Inwestorzy powinni jednak pamiętać, że Caterpillar ma za sobą rekordowy rok. A ponieważ są to akcje cykliczne, ich wycena będzie wyglądała znacznie taniej w latach hossy i drożej w latach bessy.

Ostatecznie Starbucks to dobre połączenie dochodu, wartości i wzrostu, które prawdopodobnie będzie musiało stawić czoła wielu wyzwaniom w najbliższym czasie. Jednak długoterminowa teza inwestycyjna firmy pozostaje niezmieniona.

Nie daj się skusić wyłącznie wysoką dywidendą i zwróć uwagę na ryzyko związane z poszczególnymi akcjami, o których wspomniałem. Nie jest to rekomendacja inwestycyjna, a wszelkie decyzje inwestycyjne leżą wyłącznie w Państwa rękach. Zawsze przeprowadzaj własną analizę!

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet