S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Salvador přijal bitcoin jako zákonné platidlo. 10 zemí, které by ho podle mě mohly následovat 🤔

Minulý týden se v Salvadoru stalo něco pozoruhodného, něco nevídaného a něco, co by mohlo být znamením slibné budoucnosti. Země oficiálně učinila bitcoin $BTC/USD zákonným platidlem. Tato zpráva se téměř ztratila v tržní panice, která legislativě předcházela, protože trh s kryptoměnami zažil flash crash jen několik hodin před oficiálním oznámením.

 

 

Tomuto bleskovému krachu však prozatím nevěnujme pozornost. Jedná se o krátkodobou cenovou akci způsobenou dynamikou obchodování v reakci na zprávy, která nebude mít vliv na dlouhodobou hodnotu Bitcoinu ani jiných kryptoměn.

 

To, co ovlivní dlouhodobou hodnotu kryptoměnového trhu, je spíše rozhodnutí Salvadoru.  Aby bylo jasno, existuje mnoho kryptoměnových znalců, kteří tvrdí, že to, co Salvador udělal, je jednorázová událost něco, čím se pravicově populistický prezident snaží upevnit svou moc, a nic víc.

 

Já si však myslím, že tato zběžná analýza opomíjí hlavní pointu...Tady nejde o Salvador. Jde o Bitcoin $BTC/USD, který demokratizuje globální přístup k finančním službám.

 

Jak by kryptoměny mohly změnit svět

Svět má problém s nebankovním sektorem. Přiznejme si to...To znamená, že se blížíme ke konci roku 2021, a přesto velké části světové populace nemají přístup k finančním službám. Docela problém že?  

 

Například v Maroku je 71 % obyvatel bankovně neaktivních. Ve Vietnamu je to 69 %. Na Filipínách je to 66 % obyvatel, kteří nemají bankovní účet.

 

Ve všech těchto zemích s nedostatečným bankovnictvím má však mnoho z těchto lidí mobilní telefony a přístup k internetu, protože se opět píše rok 2021 a všichni jsou online.

 

Téměř dvě třetiny Maročanů a Vietnamců mají přístup k internetu. Na Filipínách je k internetu připojeno přibližně 60 % občanů. Jinými slovy, po celém světě mají stovky milionů lidí přístup k internetu, ale nemají přístup k finančním službám.

 

V jak podivném světě žijeme...Naštěstí ale existuje řešení. A tím řešením je pro tyto země například Bitcoin. Bitcoin je v podstatě digitální banka. Vše, co potřebujete k přístupu do finančního ekosystému Bitcoinu, je telefon s připojením k internetu. Aby bylo možné sloužit nebankovním skupinám obyvatelstva v těchto rozvojových ekonomikách, je řešením Bitcoin.

 

Udělejte z bitcoinu zákonné platidlo. Poskytněte každému, kdo má mobilní telefon, přístup k digitální peněžence, aby mohl nakupovat, ukládat, sdílet a prodávat bitcoiny. A voilá, vyřešili jste světový problém s nebankovním sektorem. 

 

Přesněji řečeno, vyřešili jste většinu z něj, protože někteří lidé na planetě stále nemají přístup k internetu, ale to je zase problém, který se 5G společnosti snaží vyřešit právě teď.

 

Jinými slovy, Bitcoin a 5G mohou společně vyřešit obrovský problém světa s nebankovními subjekty. Salvador je prostě první kousek domina, které spadne. Cesta bude hrbolatá. Určitě jste četli o výpadcích, technických závadách a nedostatečné salvadorské podpoře Bitcoinu. 

 

Ale to jsou prostě jen bolesti růstu, protože Salvador se díky svému kroku učinit z Bitcoinu zákonné platidlo skutečně poprvé v historii stává moderní zemí. Za 12 měsíců bude zbytek světa pohlížet na salvadorský bitcoinový "experiment" jako na obrovský úspěch a desítky dalších zemí se budou hrnout do následování jeho stop.

 

Ale kdo by mohl být další?

Našel jsem velmi jednoduchý index, který na základě počtu nebankovních obyvatel a míry rozšíření internetu v dané zemi vypočítá, kdo s největší pravděpodobností přijme Bitcoin jako zákonné platidlo jako další. Konkrétně hledá země s vysokou mírou obyvatelstva bez bankovních účtů i vysokou mírou rozšíření internetu, protože právě ty jsou nejzralejší na to, aby Bitcoin jako zákonodárné platidlo přijaly. 

 

Index potřeby legálního platidla v Bitcoinech, který je velmi jednoduše pouhým součtem míry bankovně neaktivního obyvatelstva a míry rozšíření internetu v dané zemi. Níže se podívejte na deset zemí, které dosáhly v tomto indexu nejvyšších hodnot.

 

 

Víte, co je na tomto seznamu velmi zajímavé? Jak úzce koreluje s globálním indexem přijetí kryptoměn společnosti Chainalysis pro rok 2021, který využívá data z řetězců a objem směn k měření, kteří občané zemí nejvíce přijímají kryptoměny.

 

 

Vietnam v indexu potřebnosti BLT (Bitcoin legal tender) získal první místo. Rovněž získal první místo v globálním indexu přijetí kryptoměn společnosti Chainalysis, což znamená, že Vietnam je země, která by mohla mít velký prospěch z toho, že se bitcoin stane zákonným platidlem, a jejíž občané se těší na to, až se tak stane.

 

To je silná kombinace.

 

Mezitím se Nigérie umístila na třetím místě prvního indexu potřebnosti a na šestém místě indexu přijetí společnosti Chainalysis. Argentina je na pátém místě našeho indexu potřeb a na desátém místě indexu přijetí společnosti Chainalysis. Keňa je šestá v tomto indexu a pátá v indexu Chainalysis. Filipíny a Kolumbie jsou rovněž v první patnáctce obou indexů.

 

Jinými slovy, myslím si, že existuje 10 zemí, které by mohly skutečně těžit z následování Salvadoru a zavedení bitcoinu jako zákonného platidla, a přibližně 6 z nich má základní spotřebitelskou populaci, která je připravena a ochotna přijmout tuto změnu paradigmatu směrem ke kryptoměnám.

 

Takže ne, nemyslím si, že Salvador, který učinil Bitcoin zákonným platidlem, je ojedinělý případ. Spíše je to první část domina, které se sesype v řadě zemí, které udělají přesně totéž. A jakmile se tak stane, můžete se vsadit, že ceny bitcoinu prudce vzrostou.

 

DISCLAIMER – nejsem investiční profesionál, ale jen zaujatý retailový investor, takže se nejedná o investiční doporučení. Před nákupem si prosím udělejte vlastní analýzu.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Je to crazy, dokud se neuklidní volatilita, tak se budou ceny v obchodech měnit každou minutu. v 11:00 bude chleba za 0,000064 BTC a v 11:03 třeba za 0.000091 BTC :D

Teď je brutální, to je pravda, ale tak se to snad časem zlepší 😄

Pravdepodobne nikdo v tech obchodech neuvadi aktualni cenu BTC;) Situaci, kterou popisujete mnoho lidi zazilo napr ve Venezuele, kde se precenuje nekolikrat denne. Pokud dnes nekdo plati BTC, ma to nejspis na nejake karte, kterou muze pouzit temer vsude a vubec ho neresi kolik BTC ho to aktualne stoji, budto ho kupoval za par dolaru mnoho let zpatky nebo si ho vecer doma zase dokoupi na podobnych cenach. Proste mu prodavajici namarkuje cenu v primarni statni mene a QR kod mu ukaze kolik ma v tu chvili zaplatit BTC. Je to stale male a nestale aktivum, dejme tomu dalsich 10-20 let a treba z toho bude nudna nahrada zlata a vsem tehle pripominkam se jenom zasmejem.

naprosto souhlasím 😀

Hm, hm, zajímavé počtení...

Díky, teď už jen správně včas investovat a toho trendu využít