S&P 500 ^GSPC 5,306.06 +0.03%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

Latające samochody to przyszłość inwestycji, która firma będzie najlepszą inwestycją?

Nieustannie rozmawiamy o przyszłości inwestycji oraz o tym, dokąd rynek może i będzie zmierzał. Jedni widzą szansę w energetyce (energia słoneczna, LNG), inni w inwestycjach w pojazdy elektryczne, a na koniec ja przedstawiam mój pogląd na przyszłość latających samochodów. Może się na to nie zanosi, ale nadchodzi czas, gdy latające samochody staną się rzeczywistością, więc nadszedł czas, aby wybrać jedną z możliwych dominujących firm.

Kto będzie zwycięzcą w tej branży za kilka lat?

Które 3 firmy mogą odnieść sukces w tej branży?

  • Joby Aviation $JOBY-0.8%: Ta firma zajmująca się współdzieleniem przejazdów jest bliska wprowadzenia latających taksówek do rzeczywistości.
  • Archer Aviation $ACHR-2.9%: Umowa z dużą linią lotniczą czyni z tego startupu poważnego konkurenta na rynku miejskich przejazdów.
  • EHang Holdings $EH-1.2%: Chińska firma planuje zostać największym na świecie operatorem powietrznych taksówek.

Firmy zajmujące się badaniem rynku mają tendencję do malowania różowych perspektyw dla rozwijających się branż. Jest to w ich najlepszym interesie, ponieważ sprzedają te informacje inwestorom, a pozytywne wiadomości się sprzedają. Nie inaczej jest w przypadku powstającej branży latających samochodów: firmy zajmujące się badaniem rynku spodziewają się szybkiego i ogromnego wzrostu. Niektórzy dyrektorzy firm technologicznych uważają, że latające samochody mogłyby być dostępne na rynku już w 2024 roku.

Choć prognozy te należy traktować z przymrużeniem oka, wciąż istnieją powody do optymizmu. Oczekuje się, że rynek ten wzrośnie z 215,54 mln USD w 2025 r. do 3,8 mld USD w 2035 r. Dla inwestorów zorientowanych długoterminowo ta 34,1% skumulowana roczna stopa wzrostu jest bardzo atrakcyjna.

Zwrot z inwestycji raczej nie będzie natychmiastowy, ale inwestując teraz, można w ciągu kilku lat osiągnąć kilkukrotny wzrost.

Joby Aviation, Inc. $JOBY-0.8%

Taki model lub prototyp samochodu/samolotu może w ciągu kilku lat stać się codziennością.

Akcje Joby Aviation $JOBY-0.8% będą interesujące dla inwestorów, którzy chcą posiadać pionierską firmę oferującą ride-sharing elektrycznych samochodów latających. Firma od ponad 10 lat zajmuje się rozwojem pojazdów pionowego startu. W planach jest skomercjalizowanie pojazdu o zasięgu 150 mil, który pomieści pilota i czterech pasażerów i który będzie mógł latać z prędkością 200 mil na godzinę.

Pojazd jest napędzany sześcioma silnikami elektrycznymi, a jednym z najbardziej obiecujących przypadków testowych jest przewożenie pasażerów z centrum Nowego Jorku na lotnisko JFK. Obecnie podróż samochodem trwa około 50 minut. FirmaJoby Aviation $JOBY-0.8%zamierza skrócić tę podróż do 7 minut.

  • To tylko raport informacyjny, który pozwoli Ci zorientować się w perspektywach i potencjale firmy.

Jedną z największych przeszkód dla każdej firmy eksploatującej pojazdy latające są organy regulacyjne. Mówiąc wprost, pojazdy latające nigdy nie wystartują w Ameryce bez zgody Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA). Dobrą wiadomością dla Joby Aviation $JOBY-0.8% jest to, że firma ogłosiła rozpoczęcie czwartego etapu fazy piątej certyfikatu przewoźnika lotniczego. Certyfikat ten umożliwi firmie Joby Aviation $JOBY-0.8% wykonywanie przewozów lotniczych taksówką w miastach i miejscowościach na terenie Stanów Zjednoczonych.

Co więcej, w tej samej informacji prasowej firma ogłosiła, że zamierza uruchomić tę usługę w 2024 r. To może pomóc akcjom firmy $JOBY-0.8%naprawdę wystartować.

Archer Aviation Inc. $ACHR-2.9%

Postęp technologiczny jest nie do zatrzymania, to, co kiedyś wydawało się fantazją, wkrótce stanie się rzeczywistością.

Inwestorzy zainteresowani akcjami spółki Archer Aviation $ACHR-2.9% znajdą w nich wiele z tego samego powabu, co w przypadku spółki $JOBY-0.8% Aviation. Obie firmy próbują przewozić mieszkańców miast znacznie szybciej, niż pozwala na to obecna technologia, i obie obsługują pojazdy elektryczne z prostopadłym startem i lądowaniem.

Archer Aviation $ACHR-2.9% jest jednak znacznie młodszą firmą, założoną w 2018 roku. Jego pojazdy mają krótszy zasięg - 60 mil i osiągają prędkość maksymalną 150 mil na godzinę. To mniej niż zasięg i prędkość maksymalna samochodu $JOBY-0.8%.

  • Dlatego też spodziewam się większej zmienności kursu akcji - młoda spółka, niewiele wiadomości, mało sprawozdań finansowych i wiele innych znaków zapytania może wpłynąć na kurs akcji tej młodej spółki.
  • Jednak biorąc pod uwagę przyszły potencjał tego sektora, nie obawiam się o jego rozwój w dłuższej perspektywie czasowej.

Jednak pomimo stosunkowo słabych notowań, Archer Aviation $ACHR-2.9% udało się zdobyć duży kontrakt od United Airlines w 2021 r. Umowa obejmuje zamówienie na pojazdy Archer $ACHR-2.9% o wartości 1 mld USD oraz opcję na zakup pojazdów w przyszłości o wartości 500 mln USD.

Logicznie rzecz biorąc, sugeruje to, że Archer Aviation $ACHR-2.9% może odgrywać znaczącą rolę w ruchu pasażerskim United pomiędzy ruchliwymi centrami miast w pobliżu lotnisk, które obsługuje.

W 2021 r. firma odnotowała stratę netto w wysokości 348 mln USD. Można się tego spodziewać w przypadku tak rozwijającej się firmy. Pozytywnym aspektem jest fakt, że pod koniec 2021 roku firma wykonała pierwszy lot poduszkowcem.

Firma wchodzi na rynek później niż Joby Aviation, więc zakład na akcje $ACHR-2.9% jest taki, że uda jej się wykorzystać skoki technologiczne, które miały miejsce w ciągu ostatniej dekady i szybko wejść na rynek.

EHang Holdings Limited $EH-1.2%

Czy $EH-1.2%może stać się liderem, jak twierdzi?

Rozmiar ma znaczenie. Jeśli więc aspiracje EHang Holdings $EH-1.2%, by stać się największym na świecie operatorem taksówek powietrznych, zostaną zrealizowane, wartość akcji $EH-1.2% prawdopodobnie gwałtownie wzrośnie. Firmy, które kradną największe kawałki branży, często dominują nad kształtem rynku.

EHang $EH-1.2% podchodzi do rynku z pewną dozą hiperboli. Pojazdy przewożą dwóch pasażerów i są prowadzone autonomicznie. Firma rozwija również działalność logistyczną, w której wykorzystywane są mniejsze drony.

Innym interesującym aspektem akcji $EH-1.2% jest fakt, że w 2021 r. spółka odnotowała przychody w wysokości 8,9 mln USD. Jest to znacznie bardziej atrakcyjne dla inwestorów, którzy nie chcą czekać i zastanawiać się nad spekulacyjnymi usługami taksówek powietrznych, które mogą, ale nie muszą nigdy wzbić się w powietrze.

EHang Holdings $EH-1.2% nadal znajduje się w fazie wzrostu i w 2021 r. odnotowało stratę netto w wysokości 49,3 mln USD. Takie wyniki dla firm rozpoczynających działalność lub młodych nie są niczym niezwykłym i należy się z nimi liczyć.

Wniosek

Jeśli szukasz potencjalnych akcji na przyszłość, musisz uwzględnić spółki z branży samochodowej i lotniczej. Wszystkie te spółki są stosunkowo młode, więc nie należy się obawiać analizy bieżących wyników. Prawdziwy potencjał i pierwsze loty oraz "ostra" sprzedaż będą miały miejsce w latach 2024-2035. Kto wie, może będziemy mieli kolejny ukryty skarb, taki jak Tesla i jej podobne. Potencjał wzrostu w tym sektorze jest ogromny, więc nadszedł czas, aby przeanalizować i skupić się na szczegółach z naszymi lub wybranymi przez Ciebie firmami. Osobiście najbardziej podoba mi się $JOBY-0.8%, ze względu na postępy w rozwoju i stopniowe zatwierdzanie ważnych licencji przez organy regulacyjne. W przypadku firmy $ACHR-2.9% kuszące jest to, że już teraz widać dobre i duże zamówienia od innych firm, ale zobaczymy, co powie nam rozwój tych pojazdów/statków powietrznych. Największego potencjału oczekuje się od firmy $EH-1.2%, która koncentruje się na transporcie autonomicznym, ale także na wykorzystaniu tego transportu w usługach taksówkarskich. Wszystkie 3 akcje są na razie tanie i niestabilne, dlatego też trudniej jest stworzyć jakąkolwiek analizę jakościową, ale są to spółki, które każdy inwestor powinien mieć na oku.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet