S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Aby gromadzić oszczędności, unikaj tych 4 podstawowych błędów

Posiadanie dodatkowych pieniędzy może być korzystne. Życie jest skomplikowane, a problemy finansowe mogą pojawić się w każdej chwili. Ale mogą się też pojawić nagłe okazje inwestycyjne, a jeśli stan konta jest minimalny, może być bardzo trudno sprostać nieoczekiwanym wydatkom.

Jeśli masz nadzieję zaoszczędzić więcej, upewnij się, że podejmujesz odpowiednie kroki, aby to osiągnąć. Dowiedz się, jakich błędów należy unikać, próbując gromadzić oszczędności.

1. nie ustalanie własnego budżetu

Jeśli nie prowadzisz budżetu, może to być jeden z powodów, dla których nie osiągasz swoich celów oszczędnościowych, ponieważ jeśli nie śledzisz sposobu wydawania pieniędzy i nie ustalasz limitów wydatków, istnieje prawdopodobieństwo, że będziesz wydawać za dużo.

  • Nie mając budżetu, którym można się kierować, łatwiej jest też kupować pod wpływem impulsu.
  • Im więcej wydajesz, tym trudniej będzie Ci oszczędzać.

Budżet pomoże w utrzymaniu odpowiedzialności i pomoże lepiej planować i śledzić, na co przeznaczane są pieniądze.

2. Nie automatyzuj oszczędzania

Automatyzacja oszczędzania, choć nie jest koniecznością, może być bardzo korzystna. A to dlatego, że po wprowadzeniu automatycznego planu oszczędzania nie będziesz już mógł się usprawiedliwiać, że znowu o tym zapomniałeś.

Jeśli masz problemy z oszczędzaniem, teraz jest dobry czas na ustanowienie zleceń stałych w swoim banku. Założenie konta zajmuje tylko kilka chwil, a z czasem regularne oszczędności będą się sumować.

3. Kumulacja zadłużenia

Jeśli Twoim celem finansowym jest zaoszczędzenie większej ilości pieniędzy, upewnij się, że nie zwiększasz swoich długów. Jeśli bezmyślnie obciążasz karty kredytowe lub zaciągasz bezsensowne pożyczki na rzeczy, których niekoniecznie potrzebujesz, będziesz mieć mniejszy dochód, który możesz przeznaczyć na swoje oszczędności.

Jeśli masz już długi, warto skupić się na ich spłacie przed rozpoczęciem oszczędzania. (Inna sytuacja ma miejsce na przykład w przypadku wynajmowanego mieszkania, gdzie dług jest spłacany przez lokatorów).

  • Odsetki się kumulują, a jeśli masz wysoko oprocentowany dług, który ignorujesz, nie będziesz w stanie zgromadzić środków finansowych
  • Dobra wiadomość jest taka, że długi można spłacić, jeśli ma się determinację i plan.

4. Umieszczanie pieniędzy na jednym koncie bankowym

Innym błędem, który może uniemożliwić osiągnięcie celów oszczędnościowych, jest umieszczanie wszystkich pieniędzy na jednym koncie bankowym.

  • Może Ci się wydawać, że to dobre rozwiązanie, ale może Cię kusić, aby wydać całą pozostałą kwotę.
  • Jeśli zależy Ci na oszczędzaniu, warto założyć osobne konto oszczędnościowe, aby oddzielić od siebie pieniądze, których nie wydajesz.
  • Na koncie oszczędnościowym można również zarabiać odsetki, co oznacza, że saldo konta będzie rosło, jeśli nie będziesz dalej bezczynnie przechowywać pieniędzy.

Jeśli zmienisz swoje zachowanie i wyrobisz sobie nowe nawyki, możesz uniknąć powyższych błędów i z pewnością odniesiesz większy sukces w swoich działaniach oszczędnościowych. Na zakończenie chciałbym zaznaczyć, że artykuł ten jest refleksją na temat gromadzenia pieniędzy i gotówki bez ciągłego inwestowania w określone produkty. W rzeczywistości czasami trzeba zgromadzić większą sumę pieniędzy, aby wejść w daną inwestycję.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet