S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Çin Merkez Bankası ekonomiyi desteklemek için para politikasını gevşetiyor

Çetin Tilki
24. 1. 2024
3 min read

Çin Merkez Bankası ekonomiyi canlandırmak için cesur bir adım atarak bankalar için zorunlu karşılıkları düşürdüğünü açıkladı. Bu politika 1 trilyon yuanlık uzun vadeli sermayeyi serbest bırakacak. Bu önemli değişikliğin haberi, Çin'in ekonomik zorluklarla başa çıkmaya çalıştığı bir dönemde geldi.

Çin Merkez Bankası ülkenin ekonomik büyümesini arttırmak için yeni bir plan açıkladı. Başkan Gongsheng, 5 Şubat'tan itibaren uzun vadeli sermayegereksinimlerinin azaltılacağını duyurdu . bankalar için rezerv oranını 50 baz puan artırdı. Bu hamle ,kredi verenlerin borç verme ve ekonomideki harcamaları teşviketme kabiliyetini artırmak için141 milyar dolarlık (1 trilyon yuan) rekor bir uzun vadeli sermayeyi serbest bırakacak .

Bu indirim şu şekilde gerçekleşti bu yıl türünün ilk örneği olan bir hamle ve geçen yıl yapılan iki kesintiyi takip ediyor. Bay Gongsheng aynı zamanda daha fazla parasal gevşeme için yer, Bu da tüketici fiyatlarında ılımlı bir toparlanmaya yol açabilir.

Gongsheng Pekin'de düzenlediği basın toplantısında gazetecilere yaptığı açıklamada, Merkez Bankası ve Ulusal Mali Düzenleme İdaresi'nin yeni bir kredi destek politikası üzerinde çalışıyorlar yüksek kaliteli gayrimenkul geliştiricileri için. Çin'in emlak sektöründeki sıkıntıları yerel yönetimlerin mali durumlarıyla yakından ilişkilidirönemli bir gelir kaynağı olarak arazi satışlarına dayanıyordu.

Çin Merkez Bankası'nın bu kararları halihazırda Hong Kong ve Çin'deki hisse senetleri değer kazanırken, finans piyasalarında olumlu tepkiler görüldü. Söz konusu politika aynı zamanda emlak geliştiricilerine yönelik kredi desteğinin duyurulmasıyla birlikte geldi.

MCHI
$39.90 $0.13 +0.33%
1 Day
+0%
5 Days
+2.13%
1 Month
+6.22%
6 Months
-9.03%
YTD
+0.15%
1 Year
-19.04%
5 Years
-35.91%
Max.
-23.37%

Gayrimenkul ve emlak sektöründeki sorunlara rağmen yerel yönetim borçlarının ekonomi üzerindeki sınırlı etkisi, Gongsheng, zorunlu karşılıklardaki indirimin ihtiyatlı ve güçlü bir şekilde yapıldığını vurguladı. Bu tedbirler Çin'in para politikasının istikrarlı beklentilere duyarlı olduğunu göstermektedir ve hızlı sonuçlar.

Uluslararası düzeyde makroekonomik durum. Çin ekonomik desteğini sürdürürken, ABD merkez bankasının faiz oranlarını düşürmesi bekleniyor bir önceki artışın ardından.

"Dış ortamdaki bu tür bir değişiklik, Çin'in para politikası özerkliğinin güçlendirilmesi ve para politikası operasyonları için alanın genişletilmesi açısından objektif olarak faydalıdır."
Bay Gongsheng, Çin Merkez Bankası Başkanı

Genel olarak Çin merkez bankasının eylemleri cesaret ve özen göstermektedir Mevcut ekonomik zorluklara yanıt olarak. Bu politikanın aşağıdakileri sağlaması beklenmektedir ekonomik büyümeyi artıracak ve Çin'e yardımcı olacaktır tuzaklarla başa çıkmak pandemiden sonra.

Sorumluluk Reddi: Bulios'ta bulunabilecek pek çok ilham kaynağı vardır, ancak hisse senedi seçimi ve portföy oluşturma size bağlıdır, bu nedenle her zaman kapsamlı bir öz analiz yapın.

Kaynak.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.