Proč nejsou akcie (S&P 500) přehnaně drahé

Americké akcie nejsou přehnaně drahé, což také dokazuje následující graf. Na něm je vidět vývoj ceny budoucího P/E  (forward P/E), který se opět dostal pod hladinu 18,5, která představuje průměr za posledních 5 let. Na těchto hodnotách byl trh naposledy před 2 lety, když se hrabal z koronvirové krize. Na základě toho bychom mohli prohlásit, že jsou akcie oceněny férově a obchodují se za průměrné ocenění vzhledem k posledním pěti letem. 

Zdroj grafu: insight.factset 

Jen však nutné si uvědomit, že se jedná pouze o pětiletý průměr, který je o něco výše, než jaký je průměr dlouhodobější. Ten se u indexu S&P 500 pohybuje okolo 15 P/E.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Autor @spritely22 má karmu 431 a je členem této komunity od 17/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Pokud je argument "vzhledem k posledním 5 rokům", odpověď je, že jsou dost možná drahé už pět let

a přesně v tomto může být to úskalí, akcie jsou za posledních 5-10 let oceňovaný průměrně o něco výše, něž tomu bylo v historii.

Otázkou pak je, jestli to tohle nový standart nebo se akcie časem vrátí na ocenění, kde si historicky obchodovaly, čili nějakých 15 P/E...

Nevím no, nejsem si tím úplně jistý. Ale nejsem úplně analytik, takže se do tohohle raději nepouštím

Nemusíte byť analytik. Viete koľko sa ich mýlilo len za posledné dva roky? Keď ceny akcií stúpajú, stúpajú aj cenové ciele analytikov. Keď ceny padajú, aj analytici znižujú cenové ciele akcií. Niekedy si myslím, že títo analytici sú úplne zbytoční :). Na druhú stranu netreba hádzať všetkých do jedného vreca, videl som aj pekné analýzy, ktoré zohľadňovali rast, potenciál aj aktuálne ohodnotenie spoločnosti, ktoré boli rozumné. Takže pokojne sa do toho pustite, a keď sa naučíte ohodnocovať spoločnosti (čo je pre mňa asi najťažšie), tak budete úspešný.

No, líbí se mi ten pozitivní přístup, ale zároveň z toho trochu cítím, že si tu malinko snažíme sami sebe ujišťovat, že se na nás neřítí průser 😂Spolejhat se na jeden ukazatel je trošku nebezpečný

neřídil bych se pouze na základě jednoho indikátoru. Tohle může představovat spíše jen takový kousek skládačky

@danielholanek z tohohle podhledu akcie nevypadají draze, co na to říkáte?