S&P 500 ^GSPC
4,981.84
+0.13%
Nvidia NVDA
$674.72
-2.85%
Alphabet GOOG
$143.84
+1.15%
Amazon AMZN
$168.59
+0.90%
Meta META
$468.03
-0.68%
Tesla TSLA
$194.77
+0.52%
Apple AAPL
$182.32
+0.42%
Microsoft MSFT
$402.18
-0.15%

Silny wzrost PKB cieszy prezydenta Bidena, ale czego spodziewać się po Fed? 🗓️🪄

Nowe dane ekonomiczne sugerują, że gospodarka USA rośnie szybciej niż przewidywano, co jest świetne dla Białego Domu przed zbliżającymi się wyborami. Szacunki PKB za kwartał przekroczył oczekiwania a gospodarka wydaje się utrzymywać solidny wzrost.

Jednak to zwycięstwo może skomplikować podejmowanie decyzji Rezerwy Federalnej (Fed). Ich pierwotna prognoza trzech obniżek stóp procentowych w tym roku nie jest już wcale jasna. Jednak oczekiwania rynkowe dotyczące cięcia już w marcu napotykają opór ze strony Fedktóry podkreśla potrzebę uzyskania większej ilości danych do podjęcia ostatecznej decyzji.

Wzrost gospodarczy powyżej oczekiwań może wzmocnić argumenty za opóźnieniem cięć do marca. Według głównego ekonomisty Ryan Sweet z Oxford Economics oczekiwania rynku mogą być przedwczesne, biorąc pod uwagę ostatnie pozytywne wyniki gospodarcze.

Mamy jednak również dobre wieści dotyczące inflacji - preferowany przezFed wskaźnik osiągnął poziom 2% stopy wzrostu. Jest to drugi kwartał z rzędu, w którym stopa wzrostu wyniosła 2% planu banku centralnego. Może to daćFed większą elastyczność w podejmowaniu decyzji o obniżeniu stóp procentowych.

Z drugiej strony, sceptycy, tacy jak David Doyle z Macquarie Group, wskazują, że natychmiastowe cięcie nie jest pewne. Potrzebujemy więcej dowodów na to, że inflacja zmierza z powrotem do 2% w ujęciu rocznym.

Jak postrzegasz obecny rozwój sytuacji w amerykańskiej gospodarce? Czy uważasz, że rynki osiągną nowe ATH po obniżce stóp, które już przekraczają dzięki obiecującym perspektywom i wzrostowi wspieranemu przez sztuczną inteligencję 🚀💸?


No comments yet