Budu nakupovat Nvidii i po propadu o 40 % z ATH?

Akcie společnosti Nvidia se nadále propadají. Ke dnešku (26.4.2022) klesly o více než 40 % z historických maxim dosažených koncem roku 2021. To mi jako investoru zní jako solidní slevička. Rád bych se tady podíval na faktory, které tento pokles mohly zapříčinit. Je tento pohyb zapříčiněn skrytým problémem, nebo jde zdravý a nutný pohyb? 

Nvidia je jednoznačným lídrem na trhu grafických čipů

Na pokles Nvidie, polovodičového průmyslu a technologií obecně se nyní spiklo hned několik faktorů: Federální rezervní systém (Fed) agresivně zvyšuje úrokové sazby, volá po zpomalení spotřebitelských výdajů a možném snížení poptávky po grafických procesorech (GPU) potřebných při těžbě kryptoměn. Společnost Nvidia čelila podobným výzvám ještě před několika lety. Tehdy tyto problémy překonala, ale co nyní?

Nvidia je cyklická akcie

Všechny podniky jsou z toho či onoho důvodu cyklické - to znamená, že obchodování se mění a mění na základě nabídky a poptávky a dalších ekonomických faktorů. U společnosti Nvidia $NVDA+0.0%  a obecně u akcií čipových firem má cykličnost tendenci pramenit z tempa nákupů hardwaru. Každých několik let se spotřebitelská a podniková poptávka po počítačovém hardwaru zpomalí a akcie producentů čipů klesají. Později, když se objeví náznaky, že by nákupy hardwaru mohly opět zrychlit, akcie čipů rostou. Vzpomeňme si třeba na šílenství a nesmyslně nastřelené ceny top herních grafik loni a předloni. Těžaři a hardcore gameři se přepláceli do úplně nesmyslných částek 😂

Opačné se stalo společnosti Nvidia v roce 2018. Prodeje grafických procesorů klesly (zhroutil se trh s kryptoměnami, obchodní válka mezi USA a Čínou tlačila na poptávku po čipech, Fed také zvyšoval úrokové sazby) a akcie společnosti Nvidia se propadly. Poté však začala v roce 2019 s novou generací čipů pro videohry, datová centra a umělou inteligenci.

Hm?

Je současné prostředí pouhým opakováním historie? Pravděpodobně ne. Nvidia je jiná společnost než před čtyřmi lety. Nyní je více diverzifikovaná. A přestože se některá fakta, která táhnou čipový průmysl dolů, dost výrazně podobají roku 2018, ekonomika dnes také čelí zcela jiným problémům. Bohužel. Pokud se růst prodeje čipů někdy později v tomto nebo příštím roce zadrhne (Nvidia předpovídá 43% meziroční růst tržeb za první fiskální čtvrtletí, které bude oznámeno 25. května, není zaručeno, že se vrátí k závratnému tempu expanze, kterému se těšila během pandemie. Poptávka bude nejspíš stále obrovská. Ale nemyslím si, že bude tak astronomická jako při pandemii. Tam hrálo Nvidii do karet snad úplně všechno.

https://www.youtube.com/watch?v=iggDAEBn8Sc

Navíc i po poklesu o 40 % v posledních měsících se akcie stále obchodují za šílený násobek. Nejedná se o levnou akcii. 
Navzdory rostoucím obavám ze zpomalení ekonomiky a skutečnosti, že Nvidia je již gigantem mezi technologickými akciemi, může být dnešní diverzifikace společnosti Nvidia v příštích několika letech skutečně přínosem. Na rozdíl od jejích kolegů se jedná o plnohodnotnou technologickou platformu. Nvidia navrhuje hardware a software, který dává sílu umělé inteligence do rukou všech odvětví - od zdravotnictví po automobilový průmysl, a dokonce i pro další technologické společnosti. Většině konkurentů chybí nějaký kousek skládačky. Nebo i víc kousků.

Jedná se o silné sekulární růstové trendy, které by mohly společnosti Nvidia pomoci k vyššímu růstu po mnoho dalších let. Ať to stojí, co to stojí, někteří analytici se domnívají, že tržby společnosti Nvidia se do pěti let více než zdvojnásobí na více než 65 miliard dolarů (ve srovnání s tržbami ve výši 26,9 miliardy dolarů během nedávno skončeného fiskálního roku, který skončil v lednu 2022). Pokud Nvidia splní tato vysoká očekávání, není vyloučeno ocenění na 1 bilion dolarů. O této hranici se koneckonců už mluví dost dlouho.

Jsem na vážkách. Nvidii vidím jako naprosto nepochybnou součást budoucnosti lidstva. Podle mého amatérského názoru směřujeme k budoucnosti, ve které budou takto vyspělé technologické firmy vládnout trhu. Na druhou stranu násobek a hodnota je i přes pokles ceny pořád dosti vysoká. Jaký je váš názor? Přikupujete? Vstupujete? Necháte si ji zatím ujít? Určitě piště do komentářů! 😇

Disclaimer: Toto není investiční doporučení. Nejsem profesionál, ale pouze amatér sdílející své názory na základě dat z internetu, v tomto případě pak analýzy Nicholase Rosollilla.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Autor @trollbringer má karmu 406 a je členem této komunity od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Já určitě ano :)

Ja si myslim že tieto spoločnosti proste musia ísť hore nie len pre nedostatky čipov proste globalne trendy - digitalizácia automatizacia ev….

AI čoraz väčšia potreba senzorov teraz tie autonómne auta atd

Já jsem o tom přesvědčen

Podobne ☝️

Počkej až ji Elon koupí, aby měl dost čipů do aut 😂😂

Ten chlap dokáže hodně - ale jen v rámci možností 😂

:DDD dobrej vtip

Propad poptávky od těžařů je jen dočasný a drobný. Počkejte až zase přijde nějaký masivní bullmarket, to bude jízda 😂

Pravda. Já si naštěstí s nákupem hardwaru počkal. Rok zpátky bych dal 2x tolik :D

Nice 😂

Také si myslím, že pojedeme vzhůru

Společnost kvalitní, vyspělá, komplexní. Půjde ještě mnohem výš

Understandable 😇

Přesně tak :D