S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

9 společností, které nakupují své vlastní akcie jako zběsilé

Těžko byste hledali společnost, která vynakládá více financí na zpětný odkup akcií, nežli je tomu u Applu. Ten jen za posledních 12 měsíců nakoupil své akcie o celkové hodnotě 82,6 miliardy dolarů, viz. graf níže. Společnost tímto způsobem vrací hodnotu akcionářům už od března 2012, kdy s programem poprvé začala. 

Velké americké společnosti utrácejí ročně desítky miliard na zpětný odkup akcií. 

Zpětný odkup akcií je jedna ze dvou forem návratu kapitálu investorům, kteří společnost dlouhodobě podporují. Vlastnický podíl akcionářů, kteří akcie vlastní, tak vzroste. Stejně tak se zvýší např. jejich podíl na zisku, protože celkový počet akcií v oběhu klesne. Hlavním důvodem proč společnosti vůbec zpětné odkupu akcií realizují je stejný jako u dividend: optimalizace kapitálové struktury společnosti s přebytkem hotovosti nebo příliš nízkým zadlužením. Společnost by ovšem měli nakupovat své akcie jen, pokud jsou podhodnocené. To se ale často neděje. 

Mimo společnost Apple, která je absolutním vítězem zpětného odkupu akcií, co se vynaložené sumy týče stojí za zmínky i společnost Alphabet, která za posledních 12 měsíců nakoupila své akcie za neuvěřitelných 50,3 miliard dolarů. Navíc v rámci včerejšího oznámení hospodaření za první kvartál společnost zveřejnila i plán na koupi dalších akcií o objemu 70 miliard dolarů. 

Značné zpětné odkupy akcií provádějí i společnosti Meta Platform, Holdingová společnost Warrena Buffetta Berkshire Hathaway nebo jedna z největších amerických bank Bank of America.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Nevedel by nekdo jak se dostat k nejakym prehledum kde se daji prehledne dohledat odkupy pro kazdou spolecnost?

Vždy jsem se díval pouze na jednotlivé společnosti prostřednickým finančních výkazů, takže asi neporadím :/

Google myslím včera ohlásil další program za 70mld:)

Také by mě to zajímalo.

Jsem vždy rád, když vidím že společnost skupuje vlastní akcie. Musí to být ale efektivní

Pro mě je to jedna z velmi důležitých metrik při analýze akcie. Stejně tak jako my bychom neměli investovat do akcie, když je viditelně nadhodnocená, neměli by ani společnosti nakupovat své akcie za vysoké ceny. To jednoduše nedává smysl.

Bohužel ne každý má takovou disciplínu jako BRK a nakupují hold když se jim velmi daří a neví jak lépe alokovat kapitál, logicky pak bohužel ty akcie levné nejsou. Aktuálně velmi levně nakupují např BABA, TCEHY, HP ale třeba i ta META a LOW.

Je to tak, bohužel ne u všech to tak je.