S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Dividendové akcie mi do života přinášejí jednu zásadní věc. Proč je preferuji při svých investicích? Jaký je váš pohled?

K této myšlence mě přivedlo dnešní povedené video (a diskuze s ním spojená) od @petrplechactradecz. S velkou většinou informací ve videu naprosto souhlasím. Ale chci se na to podívat z trochu jiného úhlu. Vlastně jsem zkusil tak nějak zapřemýšlet o tom, proč vlastně mám tak rád dividendové tituly. A taky proč je při svých investicích preferuji. 

Mohl bych se začít ohánět všemi výzkumy, statistikami a čísly s tím, že dividendové akcie jsou historicky výnosnější než jejich protějšky bez dividendy. Že jsou méně volatilní a tak dále. To vše samozřejmě tak nějak do svých investic zahrnuji. A samozřejmě beru v úvahu i názor odpůrců tohoto přístupu. 

https://www.youtube.com/watch?v=dPEb7Taz5IY&t=1s

Svými myšlenkami jsem ale dospěl k úplně jinému závěru. Je pro mě zdaleka nejdůležitější jistota. Zadní vrátka v budoucnu. 

Hrozně závidím svým kamarádům, kteří dokážou dělat rozhodnutí "teď a tady". Já totiž tohle neumím. Pokud musím udělat rychlé rozhodnutí, u kterého jsem neměl možnost zvážit všechna kritéria, proměnné, připravit si zadní vrátka, tak se vůbec necítím komfortně. A to samé platí i pro investice. Chci mít prostě jistotu, že si do budoucna zajistím formu příjmu, na kterou se budu moct spolehnout. Vždycky mít zadní vrátka. 

Ideální scénář je samozřejmě dividendu reinvestovat. Pokud bych ale byl investor zaměřující se na růstové tituly, a musel v případě potřeby odprodávat kvůli zisku likvidity, tak se bojím, že bych udělal právě ono neuvážené rozhodnutí pod tlakem situace. Zatímco v případě dividend bych prostě třeba jen nějakou chvíli neREinvestoval. To mi v životě tak nějak sundává obrovský kámen ze zad. Jistota, že mám nějaká zadní vrátka.

Máte to podobně? Jaký je váš hlavní důvod investic do dividendových akcií? Je to čistě objektivní volba kvůli lepší performanci těchto titulů? Nebo to máte podobně jako já? Nebo jste naopak odpůrci? V každém případě se podělte do komentářů! 😇

Disclaimer: Toto není investiční doporučení. Pouze sděluji svou teorii a pohled na věc.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @trollbringer má karmu 409 a je členem této komunity od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Skvělé, díky za doplnění :)Víc dividendových králů -> méně starostí

Mně se na dividendových titulech líbí, že je k nim prostě ještě ta výplata. Je to něco navíc k tmu růstu, který mohou přinést :)

Též mám rád dividendy, ale vybírat akcie podle toho, jestli vyplácí dividendu nebo ne je příšerná strategie

To ani není strategie, ale někdo se třeba může zaměřit jen na dividendové tituly a z nich pak vybírat kvalitní společnosti, na čemž nevidím nic špatného.

Neřídím se vůbec tím jestli je to divi nebo ne

No a důvod? 😁

Argumenty chápu. Nejsou podle mě ale úplně opodstatněné.

Podle mě hrozně záleží na člověku. Někdo je prostě větší střelec a má ty tolerance rizika úplně jinde. Psychika hraje obrovskou roli. A já se znám dost na to, že vím co je pro mě důležitější 😇

Přesně tak :)

Částečně to mám trochu podobně. Ale řídil jsem se z velké části prostě racionálnem a (pro mě) lepším poměrem riziko/výnos

Jojo. Jak píšu. To jsem samozřejmě taky zvážil. A zvážil jsem i všechny argumenty odpůrců dividend. Zastáncům toho aktivního nebo růstového stylu. Jenže stejně vždycky dospěju k závěru, že tak jistota má pro mě mnohem větší hodnotu než potencionálně malinko lepší výnos.

Také to tak mám