S&P 500 ^GSPC
4,975.57
-0.60%
Nvidia NVDA
$694.52
-4.35%
Tesla TSLA
$193.76
-3.10%
Amazon AMZN
$167.08
-1.43%
Apple AAPL
$181.56
-0.41%
Meta META
$471.75
-0.33%
Microsoft MSFT
$402.79
-0.31%
Alphabet GOOG
$142.20
+0.31%

Projekt "GURU"

Psal jsem o tom v komentáři pod příspěvkem, ale napíšu to i jako status a třeba v rámci společné diskuze vymyslíme optimální řešení.

Naším cílem je efektivně vzdělávat nováčky v investování a být jim k dispozici v případě jejich otázek a problémů. Nonstop. Tohle samotné články, tabulky a super funkce Buliosu nemají šanci pokrýt. Tohle vyžaduje instantní komunitní řešení.

Proto připravujeme projekt "GURU", v rámci kterého bychom chtěli využít toho, že už tu mezi námi je mnoho více či méně zkušených investorů.

Tito investoři by získali status "Guru" a byli by těmto nováčkům k dispozici, a to nejen v rámci běžného feedu, ale i v rámci diskuzní/chatovací místnosti, která by právě k tomuto účelu sloužila. Každý nováček by tak měl jistotu, že dostane erudované odpovědi na své začátečnické dotazy.

So far, jednoduchý systém.

Otázka je, jak vybírat tyto Guru a co by oni měli dostat na oplátku. Any ideas?

Můžeme je vybírat ručně podle toho, jak je sledujeme na Buliosu. Může to být automatizované na základě pozitivních reakcí u jejich komentářů. To je samozřejmě ideální varianta směrem k zahraniční expanzi - jde o to vymyslet snadno replikovatelný systém, abychom nemuseli na každém novém trhu "vynalézat kolo".

Co na oplátku? Zdarma členství Bulios Black, to je jasná věc. Pozvánky na eventy Bulios, jasný. Merch Bulios, jasný. Status Guru, jasný. Další nápady?

Tohle je celkem tricky téma a systém výběru Guru bude naprosto zásadní. Pokud by se to udělalo špatně, bude to spíše škodit. Ale naopak, pokud se to udělá dobře, může to být jedna z nejlepších věcí na Buliosu.

Proto bych rád využil moudrost komunity, můžeme brainstormovat 👇


Skvely napad👍 V komentaroch je vela dobrych myslienok. Myslim vsak, ze temy ako trading, opcie a pod. treba vynechat a v ramci Guru coachingu sa venovat len investovaniu do akcii a tvorbe akciovych portfolii, ved k tomu Bulios sluzi To be on the safe side🙂

Partner

Díky za feedback, souhlasím 👍

Super, jen si myslím že bez důkladné editorské práce se to neobejde. Automatizovat podle lajků, hvězdiček a followerů, OK, ale poslední slovo by měl mít člověk, zodpovědný redaktor prostoru. Guru by také měl mit možnost odmitnout a nebo kdykoli toto své označení ukončit. Ono by také neškodilo pod označení Guru napsat krátký disclaimer, něco jako Guru sice má zkušenosti, ale to neznamená že když skočí z okna, že vy musíte taky. 😂 Aby jste nedopadli jako Vávra s XIXOIO🤞

Partner

Souhlas. Jak už jsem psal níže, půjdeme postupně krok za krokem, se vší vážností a opatrností. U takového projektu bude velmi tenká hranice mezi obřím úspěchem a totální katastrofou.

Partner

Super vize a pokud se vezme za správný konec, věřím, že za ní mohou být úctyhodné výsledky celé Bulios komunity. 
A jelikož je to tady celé “jako doma” friendly, bude to pro začínající příjemné prostředí, kde mohou načerpat motivaci, zkušenosti a hlavně podporu od lidí, kteří si už touto cestou prošli.

Odměna? 
Jak již bylo zmíněno, zdarma předplatné Bulios Black, je příjemná protislužba. A další benefity? Řešil bych ideálně v průběhu vývoje, podle ohlasů a výsledků komunity. 
Zrovna mě napadá i například odměna ve formě kurzu/školení, či poukazu v oblasti investic a finančnictví pro vybrané úspěšné “GURU”.

Ale nelámal bych si s tím hlavu, to vyplyne při vývoji. 💪🏻

A jeste me napada, ze by to pak chtelo nejakou “reklamu” proste neco, co lidi sem pritahne 😇.

Je to hodne super napad a diky za nej. Navrhoval bych jit cestou step by step. Napr. nejdrive zalozit prostor, mistnost ci chat pro zacatecnicke dotazy, pak treba dokazat s novackem udelat uvodni interview - chces se zamerit na tvorbu dividendoveho portfolia, trading, opce atd. (on to nemusi byt ani novacek, ale i klidne “pokrocily” investor, ktery se chce rozvijet dale). Zacatecnik to ze zacatku vubec nemusi vedet, bude lavirovat a odpovidat mu muze klidne vice zkusenejsich investoru, protoze bude skakat z jednoho do druheho. 
Dokonce se muze chtit treba zamerit na akcie nejake zeme, ci segmentu trhu …
Financni odmenu pro guru bych take nedaval. Myslim, ze ziskani clenstvi Bulios Black je zacatku vice nez super 😉. 
Jinak myslim, ze to ma hodne velky potencial a klidne to muze postupne v prubehu let prerust v nejake komplexni financni poradenstvi (napadaji me treba oblasti penzijko, sporaky, kreditky atd). V CR nic takoveho komplexne edukativniho neni. Nebo alespon o tom nevim 😊.

Partner

Přesně jak píšeš Petře, půjdeme krok za krokem a postupně to budeme rozvíjet, to je nejlepší cesta, jak vyladit ten nejlepší možný formát 👍

Určitě zajímavý nápad. 👍

Ahoj! Moc dobrý nápad, a to co píšou ostatní jako vylepšení zní taky skvěle. Dost se mi líbí forma finančního příspěvku na bázi dobrovolnosti. Jo daný GURU mi pomohl tak si zaslouží nějakou kačku, to by bylo fakt dobrý!

Tohle je super nápad.. pro nové, začínající investory dobrá pomoc. Pomocí Bulios GURU můžou eliminovat začátečnické chyby, kterými si prošel ne jeden investor. Palec hore 👍👍

Čau! Skvělej nápad! Nevím jestli to k něčemu bude, ale pár nápadů a postřehů bych měl. 

- Ke statusu Guru by se mohla přidat ikonka, která by symbolizovala na co se daný guru specializuje, protože nikdo neví všechno a není expert na vše. Já bych si třeba nenechal jen tak od někoho radit do farmacie nebo zdravotnictví, byť jsou tady určitě zkušenější investoři. Stejně tak jsem strávil několik let života v Číně a měl doma Číňanku a tak si myslím, že o uvažování a mentalitě či nákupním chování Číňanů trochu něco tuším. Ten hlavní smysl je tedy v tom taky trochu vědět kdo mi radí. Radí mi Franta s více zkušenostmi, beru to v potaz, ale radí mi ohledně REIT a specializuje se na tech, měl bych teda ještě pátrat. 

- Gurus by se mezi sebou měli trochu znát, i když třeba jen on-line. Bylo by fajn, aby uměli odkázat nebo doporučit jiného guru. Samozřejmě taky takový team building zkušenějších investorů by mohl být motivační. 

- Pro mě zajímavým benefitem by byl třeba společný Bulios účet na jiných platformách, který bych mohl využívat i pro sebe. Například: Seeking Alpha, Pluto finance, TipRanks, Zacks, Simply wall street nebo Quiver. 

- Výběr bych nenechával jenom na lajcích. Pokud lajkují nezkušení investoři, pak nejspíš nejsou schopni posoudit kvalitu odpovědi, i když by se počet lajků zohlednit měl. Další kritéria by tak mohla být: nabízí odkazy k dalšímu studiu, své argumenty opírá o čísla nebo zkušenost v daném oboru, je vstřícný a chápavý k nováčkům, aktivně odkazuje na zkušenější kolegy, k odpovědím využívá bonusového přístupu k databázím od Buliosu, dokáže mluvit o svých chybách, snaží se usměrňovat a zkvalitňovat diskuzi.

Partner

Kubo díky moc za podněty, všechno mi dává naprostý smysl 👍

Radek má určitě dobrý nápad s tím souhlasím rozdělit ty Guru na jednotlivé zaměření já bych to třeba ještě řešil tím způsobem, že by všichni Guru měli nějaký svůj chat čistě pro ně, kde když by si nevěděl rady jeden s případným dotazem, mohl by se poradit a případně toho nováčka s tím dotazem rovnou poslat za tím kdo mu poradí více/lépe. Ale to rozdělení je za mě základní vždycky má člověk základ ať už trading,akcie,opce,ETF a obsáhnout všechny témata je celkem těžký a mít o nich pořád přehled. :)