S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Tato Buffettova jednoduchá metoda už desítky let poráží většinu profesionálních investorů. O co jde?

Warren Buffett je živoucí legenda. Většinou je označován za nejlepšího investora všech dob. A dává to smysl. Desítky let totiž jeho portfolio překonává svou výkonností všechny ostatní. Jenže s jeho zkušenostmi, informacemi a prostředky se to říká snadno, že? Buffett má ale radu, kterou se můžou řídit všichni ostatní. A nejspíš tak porazí většinu profesionálních investorů.

Buffett dlouhodobě překonává všechny ostatní

"Doporučuji lidem indexový fond S&P 500 a doporučuji ho už dlouho, dlouho," řekl miliardář Warren Buffett na výročním setkání akcionářů společnosti Berkshire Hathaway $BRK-B+0.4% loni v květnu.

Takhle jednoduché to je.

To je podle mě naprosto rozumná rada a nedivil bych se, kdyby ji na nadcházejícím sobotním setkání akcionářů zopakoval znovu.

Ve zprávě zveřejněné minulý měsíc analytici společnosti S&P Dow Jones Indices (mimochodem celkově dost zajímavé čtení) zjistili, že 85,1 % správců velkých amerických akciových fondů v roce 2021 nedosáhlo výkonnosti indexu S&P 500. Jednalo se o 12. rok v řadě, kdy více než polovina manažerů v této kategorii za indexem zaostávala. 

Jinými slovy, investoři řídící se Buffettovými radami překonávali většinu profesionálních správců peněz každý rok po více než deset let. To jde, ne? 😁

Jak ale naznačují údaje SPDJI, je neuvěřitelně obtížné namixovat svoje akcie tak, abyste porazili trh. Podle jiné zprávy analytici SPDJI zjistili, že pouze 22 % akcií v indexu S&P 500 překonalo v letech 2000 až 2020 výkonnost indexu. Extrémně zjednodušeně řečeno - musíte se vždy trefit do přibližně jedné z pěti akcií, která performuje lépe než zbytek trhu. A to sem ještě vstupují obrovská kvanta proměnných.

Zde například Warren popisuje, že by prostě a jednoduše zvolil ten s nejnižšími poplatky a dále neřešil. Dotazující také zmíní, že to samé řekl už v roce 1996 na výročním zasedání. Je tedy zřejmé, že Buffett tuto strategii razí již opravdu dlouho. A mimochodem - zmiňuje i to, že P/E SAP500 je vyšší, než je jeho historický průměr. Jako bych to tady na Buliosu teď někdy slyšel, žejo? 😁😂

https://www.youtube.com/watch?v=aELZIFfoCf4

Nikdo netvrdí, že by se investoři měli vyloženě vyhýbat snaze vybírat jednotlivé kousky do svého akciového portfolia. Investoři by si však měli uvědomit, že vybírání akcií je neuvěřitelně těžké a je docela velká šance, že nakonec nedosáhnete výkonnosti trhu. 

Disclaimer: Toto není investiční doporučení. Jde pouze o mou interpretaci slov Warrena Buffetta a dat dostupných na internetu.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @trollbringer má karmu 409 a je členem této komunity od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Ja sa len usmievam, ako posledné dva roky keď všetko rástlo do neba, tu 90% ľudí písalo aký je Buffett staromódny, senilný a neviem čo všetko. Úplne bez rešpektu. Celkovo spoločnosť je skazená. Opäť sa ukázalo aká je to neskutočná persóna vo svete investovania. Nechápem, ako môže niekto spochybňovať jeho osobu, aj keď nie všetky investície boli vydarené. Taký investor neexistuje. Ale za Buffetta hovoria výsledky, jeho skúsenosti a vedomosti. Klobúk dolu pred ním.

Přesně tak. Úplně vidím, jak se na mě ve Fb skupinách vrhli jak supi, když jsem řekl, že dividendy a střídmý dlouhodobý hodnotový přístup je stále lepší. Přesně ti samí, kteří byli dost pravděpodobně v Netflixu atd. Chtěl bych vidět jejich výraz teď 😂

Mohol by som o tom rozprávať, a to ja som zaťažený na rastúce a niekedy aj neznáme spoločnosti. Ale nebudem ich brutálne preplácať len preto, že nejaký analytik napísal napr. na Teslu, že bude za 3 roky $4500 :). Keď sa teraz pozrieme na niektoré spoločnosti, ktoré padli 70% a viac, a stále sú podľa mňa niektoré predražené, musíme si uvedomiť, v akej bubline sme boli. Každopádne za Buffetta hovoria výsledky, jeho citáty sú legendárne a v 90% úplne pravdivé. Je to borec :)

Tyhle slova bych tesal do kamene.

Až bude SPY za PE15 tak s tím nemám problém, takhle to asi raději dám do BRK:)

Tiež by som radsej išiel do $BRK-A+0.6%

Jasně. Ale Buffett přecejenom není nejmladší a kdo ví, jak bude Berkshire fungovat bez něj. Samozřejmě všichni ostatní manageři v té společnosti jsou totální esa. Ale pořád mají nad sebou to největší eso ze všech

Ještě kdyby nebyl tak obrovský odpůrce krypta - možná bych ho začal mít i rád 🤔

Nojono. Bitcoinistům holt ty bábovičky pořád trochu rozkopává. Naštěstí v tomhle ohledu na názoru Buffetta a Mungera tak úplně nezáleží. Řekl bych, že krypto svět si jede svoje. Nehledě na jejich názor.

A ve finále má pravdu 😇

Yess 🤘

Myslím, že to psal @drakostonks... ;;To se líbí: Radovan Vávra;; 😂

Já to čekal 😂😂

😂😂😂😂true

Já to říkám vždycky a všem. A i kdyby to nebylo to nejlepší, tak je to furt lepší než nechat peníze hnít na účtě

Kromě hodně úzkého okruhu lidí se to myslím opravdu dá aplikovat na skoro všechny.