S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Analiza dwóch wiodących konkurentów: Disney x Warner Brothers Discovery

Po ogromnym upadku serwisu Netflix, który powoli schodzi z tronu streamingu, szukamy nowego potencjalnego zwycięzcy na rynku. Nie będziemy tutaj spekulować, która z platform jest najlepsza. Zaproponuję Wam moją perspektywę i analizę wybranych przeze mnie potencjalnych zwycięzców na przyszłość.

Dlaczego mam zaufanie do tych firm?

Bill Gates napisał kiedyś, że "treść jest królem", a dwie dekady później do tego tytułu pretendują legendarny gigant rozrywki Disney $DIS+1.1% i nowo połączony, ale równie potężny Warner Brothers Discovery $WBD. Które akcje lepiej kupić w przyszłości?

Król treści

Disney $DIS+1.1% może poszczycić się kultową kolekcją treści, które obejmują całe pokolenia i kraje, począwszy od takich gwiazd jak Myszka Miki i filmy o księżniczkach Disneya, aż po bajki, na których dorastali milenialsi, takie jak Król Lew. Disney odmłodził Marvela i rozszerzył jego uniwersum dzięki takim hitom, jak Czarna Pantera i Avengersi. Disney $DIS+1.1% jest także "żarłokiem" w świecie sportu dzięki stacji ESPN.

 • Odrobina euforii i wspomnień związanych z dziełem Disneya, które wszyscy znają.

Mimo że portfolio treści jest bardzo konkurencyjne, Warner Brothers Discovery jest prawdopodobnie jedyną firmą, która może śmiało twierdzić, że dorównuje Disneyowi. HBO jest domem dla prestiżowych seriali, na czele z Grą o tron. Również takie marki jak Harry Potter czy Władca Pierścieni mają duże i pełne pasji grono fanów. Warner Brothers Discovery posiada bogate prawa do transmisji sportowych w NBA, MLB i NHL, a także tysiące godzin programów bez scenariusza i reality TV, co stanowi wszechstronne i fascynujące portfolio treści.

 • W tym przypadku, jeśli chodzi o porównanie, uważam to za remis.
 • Dane dotyczące seriali, programów i filmów nie mają nic wspólnego z inwestycjami, to wstępne porównanie zawartości dwóch silnych konkurentów.

Lepsze przywództwo

Warner Brothers Discovery

Od momentu dołączenia do Discovery jako dyrektor generalny w 2006 roku, David Zaslav poprowadził Discovery w drodze od małej sieci do globalnej potęgi, przejmując Food Network i HGTV wraz z przejęciem Scripps w 2018 roku. Kierował wprowadzeniem Discovery+ oraz fuzją z WarnerMedia, w wyniku której firma została przemianowana na Warner Brothers Discovery $DISCA+5.9%.

Disney

Bob Chapek objął stanowisko dyrektora generalnego Disneya w lutym 2020 r., a wcześniej kierował działem Disney Parks and Resorts. Akcje Disneya spadają od czasu, gdy przejął on stery, a jest u ich steru dopiero od dwóch lat. Okres ten obejmuje dużą przecenę COVID i dodatkowe wyzwania związane z zamknięciem parków rozrywki Disneya. Okres dwóch lat jest zbyt wąski, aby ocenić rządy Chapka, zwłaszcza że obejmuje wydarzenie makroekonomiczne o tak dużej skali.

 • Zatem drugie porównanie również nie wskazuje na zwycięzcę.

Abonenci i wzrost liczby abonentów

Do końca 2021 roku Disney+ będzie miał 130 milionów płacących abonentów na całym świecie, co jest poważną liczbą od czasu jego uruchomienia zaledwie dwa lata temu. W ostatnim kwartale Disney+ zyskał 11,8 mln abonentów.

Serwisy streamingowe Warner Brothers Discovery są nadal oddzielnymi segmentami, choć po zamknięciu fuzji powinno się to zmienić. Jeśli dodamy 22 mln płatnych subskrybentów Discovery+ do 75 mln subskrybentów HBO Max, osiągniemy poziom 100 mln płatnych subskrybentów, czyli dość blisko poziomu Disney+. Teraz, gdy wszystkie treści będą znajdować się w jednym miejscu, będzie to bardziej atrakcyjna propozycja dla klientów, więc Warner Brothers Discovery ma przed sobą kolejny bieg w kierunku wzrostu liczby abonentów.

Obie firmy mają znacznie niższą łączną liczbę abonentów niż wiodący (ale malejący) Netlfix (221 mln abonentów), więc obie mają pole do wzrostu w przyszłości. Również w przypadku abonentów uznam na razie remis, ponieważ Disney ma większą łączną liczbę abonentów, ale nowa, połączona oferta Warner Brothers Discovery zapewni firmie katalizator przyszłego wzrostu.

Nagrody

O ile porównanie treści pozwala obu spółkom znaleźć się w ścisłej czołówce, o tyle wycena jest tym, w czym obie spółki zaczynają się różnić. Disney jest wyceniany 21-krotnie w stosunku do przyszłych zysków, a Warner Brothers Discovery 15-krotnie w stosunku do przyszłorocznych zysków. Ponadto Warner Brothers Discovery spodziewa się, że dzięki fuzji uzyska 3 mld USD efektów synergii, więc ich realizacja sprawi, że w przyszłości wartość spółki będzie jeszcze wyższa. Widzę tu małe zwycięstwo Warnera.

Warner Brothers Discovery czy Disney?

Disney i Warner Brothers Discovery to dwa imperia medialne, z którymi żaden inny konkurent nie może się równać pod względem zawartości, a oba wyglądają na solidne inwestycje. Oba mają dużą bazę abonentów z możliwością rozwoju. Warner Brothers Discovery ma lekką przewagę w postaci świetnego dyrektora generalnego i skali portfolio. Z drugiej strony, Disney dominuje w dziedzinie parków rozrywki, platform streamingowych i innych działań marketingowych.

Dlaczego ja osobiście wolę Disneya?

Dlaczego inwestuję w firmę Disney?

 • Platforma streamingowa spodziewa się pozytywnego wzrostu na świecie w ciągu najbliższych kilku lat, a także możliwej ekspansji w krajach, w których takie platformy jak Netflix, HBO i inne odnotowują spadek popularności.
 • Parki tematyczne - wielkie żelazo w ogniu, z którego przychody będą tylko rosły, chyba że znów zapanuje mistrz Kowidu.
 • Tworzenie seriali/filmów, którym towarzyszy tworzenie gier i materiałów promocyjnych.
 • Wejście w dziedzinę metaverse, w której firma może nie być zdecydowanym zwycięzcą, ale na pewno ma coś do zaoferowania.
 • Przewiduje się, że w przyszłości Disney nie będzie miał problemów z pokonaniem nawet Netflixa.

Oczywiście tych kategorii jest znacznie więcej, wymieniam tylko niektóre z największych źródeł przychodów.

Nie dyskontuję odkrycia braci Warner

Dlaczego Warner Brothers Discovery może być również dobrą inwestycją?

 • Rzeczywiście, bardzo bogate portfolio treści (liczba oferowanych kanałów, seriali i filmów), które musisz znać: HBO, Discovery, Eurosport i dziesiątki innych. To naprawdę ogromna dywersyfikacja, a także potencjał wzrostu.
 • Firma zajmuje się również produkcją, dystrybucją, licencjonowaniem i marketingiem wszelkich form rozrywki oraz działalnością z nimi związaną.
 • Dobrą wiadomością jest to, że Warner Brothers Discovery dodał 2 miliony abonentów w pierwszym kwartale tego roku, co jest zdumiewające w sytuacji, gdy w tle mamy upadającego Netflixa z malejącą liczbą abonentów.

Warner Bros. Discovery zwiększyło liczbę abonentów o 2 miliony w pierwszym raporcie (yahoo.com)

Ostateczną rozgrywkę pozostawiam Tobie. Która firma będzie lepszą inwestycją?

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet