S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Diskuze o budoucnosti AI firem a potenciálních investičních příležitostech

Zdravím všechny,

S rostoucím vlivem umělé inteligence (AI) na různé průmyslové sektory a každodenní život zvažuji, jaké příležitosti to přináší pro nás investory. Technologie AI se neustále vyvíjí a zdá se, že máme na obzoru novou éru inovací. Máte nějáké akcie v portfoliu s ai odvětvím? Budu vděčný za jakékoliv názory, analýzy nebo doporučení, které můžete sdílet.


AI, metaverse, cloud nebo machine learning jsou věci (názvy), které jsou jednoduše budoucností. Všechno se překlopí do onlinu ještě mnohem více, než si nyní přestavujeme. Brýle, PC...Ve výsledku je to jedno. Člověk jako takový se dokáže velmi dobře a rychle adaptovat jak na technologie, tak přírodu. Vítězi budou ti, kteří mají nyní prostředky na to rozvíjet nebo vybudovat tyto technologie nebo ti, kteří budou jednoduše geniální a vymyslí to sami. Těžko říct, kdo to bude za 30 let. Výhodu mají jistě technologičtí giganti, ale nikde není dáno, že se třeba Palantir nestane vládcem trhu jako je dne Apple nebo Microsoft. To je samozřejmě myšleno s nadsázkou :)

Koncem loňského roku mě jedna ne tak dávná knížka (z roku 2021) s názvem "AI 2041: Ten Vision For Our Future" navedla na myšlenku, že jeden z oborů, kde bude mít AI (což je samo o sobě široký pojem) potenciálně velký impact, je např. pojišťovnictví. Je to trochu dystopický, ale ta knížka v jednom z fiktivních příběhů načrtla představu pojišťovací super appky, která měla vhled do všeho co děláš a podle toho tobě a tvé rodině dokázala real time upravovat premium. Koupil sis nezdravou potravinu? Zvýšilo se ti pojistné. Překračuješ často rychlost v autě? Zvýšilo se ti pojistné. Máš dobré výsledky zdravotní prohlídky u lékaře? Sníží se ti pojistné. A tak podobně. 

Investorsky se na AI dá svézt mnoha směry, ať už na straně techu (software/hardware), tak společností, které by nejvíc měly těžit z téhle technologické změny. Protože AI bude productivity booster - víc vykonané práce levněji, rychleji a možná s míň lidmi, a s tím by měla přijít na konci i zlepšená profitabilita společností, což je to o co investorovi jde především. V zásadě se AI dá hrát i například skrze fast food řetězce typu $MCD-0.5% $SBUX-1.9% $QSR+0.1% $WEN-0.5% apod. - AI bude využitá ke kompletnímu zpracování objednávek, robotizace procesu výroby samotného jídla atd.