S&P 500 ^GSPC
4,975.57
-0.60%
Nvidia NVDA
$694.52
-4.35%
Tesla TSLA
$193.76
-3.10%
Amazon AMZN
$167.08
-1.43%
Apple AAPL
$181.56
-0.41%
Meta META
$471.75
-0.33%
Microsoft MSFT
$402.79
-0.31%
Alphabet GOOG
$142.20
+0.31%

Dziś poznamy najważniejszy raport tygodnia, czyli inflację.

Nowe dane powinniśmy poznać rano (w USA), więc dla nas będzie to popołudnie. Ale zacznę dziś od wpisu na ten temat. 😊

Według analityków Bloomberga oczekuje się, że inflacja zasadnicza zatrzyma się na poziomie 2,9%, co oznacza znaczny spadek w porównaniu z grudniowym poziomem 3,4%. Jeśli te szacunki się sprawdzą, będzie to najniższa roczna stopa inflacji od około trzech lat i pierwszy raz od marca 2021 r. spadnie poniżej 3%.

Ta wiadomość może być pozytywna, ale w nadchodzących miesiącach widzę niepewność, ponieważ nadal mamy wysokie ceny usług i produktów. Rynek jest nadal silny, co może ustabilizować inflację na tych poziomach przez pewien czas, a tego Fed nie chce.

Nie sądzę, by było mu teraz łatwo, ponieważ szybka obniżka stóp wystrzeliłaby rynki jeszcze wyżej i napompowałaby gospodarkę dużą ilością nowych pieniędzy, z drugiej strony długie utrzymywanie stóp na tych poziomach mogłoby ponownie podsycić głosy o recesji. Co więcej, już teraz mówi się o tym, że pierwsza obniżka stóp nastąpi dopiero w czerwcu, a większość rynku spodziewa się, że w maju dojdzie do cięcia o około 60%.

Jestem więc ciekaw, w jakim kierunku pójdziemy, a w szczególności, jakie liczby się pojawią. Z niecierpliwością czekam na wiadomości i nasze dzisiejsze dyskusje. Osobiście z zadowoleniem przyjąłbym część korekty w sektorze technologicznym, ale uważam, że jest tam dużo siły, a wysokie stopy procentowe nie mają jeszcze większego wpływu, ale martwię się o inne sektory, takie jak Reits, w których od dłuższego czasu panuje ucisk, i być może mniejsze banki. A Ty? 😊


Jestem bardzo ciekawy jakie liczby przyniesie nam dzisiejszy dzień i dyskusji :)

Tak, cóż, jeśli się nie mylę, do tej pory jesteśmy na poziomie 3,1%, oczekiwania wynosiły 2,9%, więc rynki reagują spadkami, czego można się spodziewać po tym, jak SP500 osiągnął poziom 5000, niestety większość firm cierpi, cóż, duże firmy technologiczne są teraz absurdalnie przewartościowane, jak mi się wydaje.

Reakcja rynku po tym wyniku była dość jasna, duże spółki technologiczne są przewartościowane do ekstremum, całkowicie się z tym zgadzam.