S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

ABD'nin borcu: ekonomi ve güvenlik için bir tehdit

Burhan Yılmaz
13. 2. 2024
3 min read

Amerika Birleşik Devletleri'nin ekonomik istikrarı sıklıkla bir model olarak anılmaktadır. Ancak artan kamu borcu, ABD ekonomisinin ve güvenliğinin geleceği hakkında ciddi endişelere yol açmaktadır. Bu borcun Amerikalılar için önemi nedir ve evleri, satın alma güçleri ve ulusal güvenlikleri için ne anlama gelebilir?

Amerika Birleşik Devletleri'nin kamu borcu 34 trilyon dolar, daha fazlasını temsil eden GSYİH'NIN %120'SI. Bu astronomik rakamlar soru işaretlerine ve endişelere yol açıyor.

Bankacı Jamie Dimon'a göre, ABD'nin borcu "en öngörülebilir kriz"ülke ekonomisini tehdit etmektedir. Sözleri durumun aciliyetinin altını çiziyor ve ona göre hükümetin derhal harekete geçmesi gerekiyor.

Endişeler arttıkça, diğer tanınmış isimler de tartışmaya katılıyor. Genel Müdür Bank of Americasorunu ele almak için harekete geçilmesi gerektiğini vurguluyor .Çok satan yazar Nassim Taleb ekonomik kriz konusunda uyarıyor "ölüm sarmalı"Fed Başkanı Jerome Powell ise mali sorumluluk hakkında bir "yetişkin konuşması" yapmalıdır.


" Konut, inşaat, otomobil ve faiz oranlarına duyarlı diğer tüm sektörler ulusal borcu dengeleme girişiminden "orantısız" bir şekilde etkilenecektir. Daha yüksek devlet borcu faiz oranlarını yükseltme eğiliminde olacaktır. Eğer bir hükümet borç yaratırsa, bunun bir şekilde - vergiler ya da para yaratma yoluyla - finanse edilmesi gerekir. Borç kontrolden çıkarsa, para yaratmak tarihsel olarak (yanlış) bir çözüm olmuştur çünkü para harcamak vergileri arttırmaktan daha kolaydır, ancak genellikle daha felakettir ve uzun vadeli sonuçları vardır."
William G. Gale, ekonomist

Tansiyon yükseliyor, ancak siyasi eylem henüz gündemde değil birinci öncelik. Borcun uzun bir hükümet dönemi boyunca biriktiği göz önüne alındığında Hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar tarafından yapılan harcamalar, tamir etmek bir görev değildir sadece bir bir partinin ya da diğerinin.

Bu nedenle siyasetçilerin acilen harekete geçmek ve aramak Bu acil soruna kalıcı çözümler bulunmalıdır. Amerika Birleşik Devletleri'nde ekonomik istikrar ve ulusal güvenliğin geleceği bağlıdır etkin bir şekilde ele alma kabiliyeti üzerine artan kamu borcu ve herkes için sürdürülebilir bir gelecek sağlamak vatandaşlar ülkenin.

Yasal Uyarı: Bulios'ta bulabileceğiniz pek çok ilham kaynağı vardır, ancak hisse senedi seçimi ve portföy oluşturma size bağlıdır, bu nedenle her zaman kendi analizinizi yapın.

Kaynak.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.