3 firmy, które mogą prześcignąć Teslę do 2030 r.

Pomimo obecnej przewagi konkurencyjnej w dziedzinie pojazdów elektrycznych, Tesla $TSLA+0.5% może mieć problemy z utrzymaniem swojej wysokiej wartości. A te trzy innowacyjne firmy mogą przeskoczyć kapitalizację rynkową Tesli na przełomie dekad.

Te trzy firmy mają potencjał, by w ciągu 8 lat wyprzedzić Teslę.

Giełda papierów wartościowych jest bardziej dynamiczna, niż prawdopodobnie zdajesz sobie z tego sprawę. Historia konsekwentnie pokazuje, że dzięki innowacjom i wynikom największe współczesne spółki giełdowe nie są w stanie utrzymać swojej pozycji na piedestale przez dłuższy czas. Prawdopodobnie również Tesla, lider rynku pojazdów elektrycznych, zostanie zdetronizowana jako jedna z największych spółek giełdowych na świecie.

Tesla jest piątą co do wielkości spółką notowaną na giełdzie ...

Na domiar złego, wyniki operacyjne Tesli za pierwszy kwartał były największym kwartalnym zyskiem w historii firmy. Pomimo wyzwań związanych z łańcuchem dostaw, w pierwszym kwartale 2022 roku Tesla wygenerowała zysk netto w wysokości 3,32 miliarda dolarów, co stanowi znaczną poprawę w stosunku do roku poprzedniego.

Ale jest też wiele powodów, by sądzić, że kapitalizacja rynkowa Tesli, która łącznie dorównuje większości akcji samochodowych, wkrótce się zmieni. Chociaż firma ma przewagę nad konkurencją pod względem produkcji, osiągów, zasięgu i pojemności akumulatorów, konkurencja zaczyna ją doganiać. Na przykład, niewiele samochodów elektrycznych oferuje lepszy zasięg niż flagowe sedany Tesli.

Kolejnym problemem jest prezes Elon Musk. Choć nie ulega wątpliwości, że jest wizjonerem, to jednak niekiedy rozprasza uwagę. Musk ma zwyczaj nadmiernie obiecywać i nie wywiązywać się z obietnic, jeśli chodzi o wprowadzanie na rynek nowych technologii lub nowych pojazdów elektrycznych, a jego poboczne projekty prawdopodobnie przeszkadzają mu w nadzorowaniu działalności Tesli.

Te działania mogą wyprzedzić Teslę w ciągu najbliższych ośmiu lat

Innymi słowy, istnieje bardzo realna szansa, że do 2030 r. wycena Tesli spadnie, a inne akcje notowane na giełdzie osiągną lepsze wyniki. Oto trzy akcje, które na przełomie dekad mogą być warte więcej niż Tesla.

1. Berkshire Hathaway $BRK-A+0.3% $BRK-B+0.1%

Zdecydowanym faworytem do prześcignięcia Tesli pod względem kapitalizacji rynkowej do 2030 r. (lub znacznie wcześniej) jest konglomerat Warrena Buffetta, Berkshire Hathaway. Aby wyprzedzić Teslę, Berkshire musiałoby osiągnąć kapitalizację rynkową na poziomie około 300 mld USD (stan na ostatni weekend). Z historycznego punktu widzenia firma Buffetta była praktycznie nie do zatrzymania. Mimo że wartość Berkshire Hathaway nie rośnie co roku, Buffett od momentu objęcia sterów w 1965 r. nadzorował średni roczny zwrot z inwestycji na poziomie ponad 20%.

Jednym z głównych powodów, dla których Berkshire Hathaway odniosła tak duży sukces - poza faktem, że kieruje nią Warren Buffett - jest to, że jej portfel inwestycyjny jest pełen spółek cyklicznych. Przedsiębiorstwa cykliczne osiągają dobre wyniki, gdy gospodarka amerykańska i światowa rozwija się, natomiast borykają się z problemami w czasie recesji. Rzecz w tym, że recesje trwają zwykle kilka miesięcy lub kilka kwartałów, podczas gdy ekspansje gospodarcze mierzy się latami. Buffett i jego zespół inwestycyjny grają w prostą grę liczbową, w której cierpliwość jest niezbyt tajnym składnikiem budowania bogactwa.

Berkshire Hathaway również zajmuje się dochodami pasywnymi. Tylko w tym roku firma Buffetta jest na dobrej drodze do uzyskania 5 mld USD dywidendy. Wypłaty w wysokości ponad 4 mld USD będą pochodzić z zaledwie pół tuzina firm. Dochód z dywidendy pozwala spółce Berkshire prosperować praktycznie w każdych warunkach gospodarczych.

2. Visa, jeśli wszystko poszło dobrze $V+0.1%

Inną znaną spółką, która ma wszelkie predyspozycje, by prześcignąć Teslę, ale potrzebuje, by wszystko poszło po jej myśli, jest firma Visa, zajmująca się obsługą płatności. Aby przeskoczyć Teslę, Visa musi zwiększyć swoją wycenę do prawie 590 mld USD.

Prawdopodobnie największym wyzwaniem będzie wzajemne powiązanie technologii blockchainoraz powstanie cyfrowych platform płatniczych. Blockchain oferuje sposób na ominięcie banków i instytucji finansowych oraz szybkie i tanie przetwarzanie płatności. Visa jest procesorem płatności w tradycyjnych sieciach akceptantów i będzie potrzebowała dalszego przepływu płatności przez te kanały, jeśli ma mieć jakąkolwiek szansę na prześcignięcie kapitalizacji rynkowej Tesli.

Podobnie jak Berkshire Hathaway, Visa czerpie korzyści z cyklicznego charakteru akcji finansowych. Ponieważ ekspansje gospodarcze trwają nieproporcjonalnie dłużej niż kurczenie się gospodarki i recesje, Visa spędza większość czasu korzystając ze wzrostu wydatków konsumentów i przedsiębiorstw. W Stanach Zjednoczonych, które są największym rynkiem konsumenckim na świecie, Visa do 2020 r. będzie miała 54% udziału w wolumenie zakupów dokonywanych za pośrednictwem sieci kart kredytowych.

Ponadto Visa działa wyłącznie jako podmiot przetwarzający płatności, a nie jako pożyczkodawca. Chociaż pożyczki generowałyby przychody netto z tytułu odsetek i opłat, Visa byłaby również narażona na ryzyko niespłacenia pożyczki w czasie recesji. Ponieważ nie istnieje ekspozycja kredytowa, Spółka nie musi odkładać kapitału na pokrycie potencjalnych strat w czasie recesji. Jest to jeden z głównych powodów, dla których marża zysku Visy stale przekracza 50%. Ponieważ większość transakcji na świecie jest nadal przeprowadzana w gotówce, możliwości rozwoju Visa pozostają duże.

3. Broadcom $AVGO+2.4%

Wreszcie, w grupie firm, które do 2030 r. prześcigną Teslę pod względem kapitalizacji rynkowej, znajduje się firma Broadcom , specjalizująca się w rozwiązaniachpółprzewodnikowych. Przy kapitalizacji rynkowej wynoszącej 240 mld USD, Broadcom musiałby ją zwiększyć ponad czterokrotnie, aby dogonić Teslę przy jej obecnej wartości, co wydaje się dość dużą kwotą.

Z drugiej strony, istnieje wiele sposobów na to, aby firma Broadcom mogła generować wysoki jedno- lub dwucyfrowy wzrost przychodów w ciągu dekady. Obecnie większość swoich przychodów firma uzyskuje z bezprzewodowych układów scalonych i różnych rozwiązań stosowanych w smartfonach nowej generacji. Firmy telekomunikacyjne modernizujące swoją infrastrukturę bezprzewodową do 5G powinny prowadzić do wieloletniego cyklu wymiany sprzętu, który utrzyma wysoki popyt na rozwiązania Broadcom dla smartfonów.

Jednak to właśnie dodatkowe możliwości firmy mogą być kluczem do osiągnięcia lepszych wyników niż Tesla. Na przykład firma Broadcom dostarcza układy łączności i dostępu wykorzystywane w centrach danych. Ponieważ w następstwie pandemii przedsiębiorstwa w coraz szybszym tempie przenoszą swoje dane i dane swoich klientów do chmury, popyt na centra danych nie powinien w najbliższym czasie zwolnić. Firma Broadcom dostarcza również układy scalone wykorzystywane w pojazdach nowej generacji.

Ostatnim czynnikiem działającym na korzyść firmy Broadcom jest jej historycznie wysoki portfel zamówień, wynoszący 14,9 mld USD. Według prezesa Hocka Tana jest to firma, która rezerwuje produkcję do 2023 r. Jeśli Broadcom będzie w stanie utrzymać duży portfel zamówień, przepływy pieniężne z działalności operacyjnej i wycena firmy mogą stale rosnąć.

Oczywiście przewidywanie rozwoju sytuacji na 8 lat naprzód na podstawie dzisiejszych wydarzeń jest dość trudne, ale trzeba patrzeć w przyszłość. Tesla z pewnością jest liderem i ma duży potencjał wzrostu dzięki pojazdom autonomicznym i samym samochodom elektrycznym, ale nic nie jest pewne. Z drugiej strony, mamy doświadczonego miliardera, który od dziesięcioleci wie, co robi. Bardzo podoba mi się też model biznesowy Broadcomu, ponieważ wiemy, co dzieje się z chipami i prawdopodobnie jak będzie wyglądała przyszłość, dlatego jestem dość optymistycznie nastawiony do tej firmy. A jeśli chodzi o Visę, to wolałbym, żeby zakłóciła ona działanie blockchaina. Ale to tylko moja opinia, ponieważ jestem entuzjastą kryptowalut. Przy pisaniu tego artykułu korzystałem z danych Fool.com

Komu sa to podarí?

Vote to see the results! 0 answers already!

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
No comments yet