Proč AMD pořád padá? Čas začít se bát?

Dost často tady sdílím své pohledy na společnosti a amatérské "ghetto" 😂 analýzy. Čipaře tu navíc řešíme pořád dokola. Jedna věc mi ale není jasná. Po delší době jsem dnes mrknul na $AMD-2.3% a docela mě to překvapilo. Věděl jsem, že se propadá. Nevěděl jsem ale, že se propadá tolik. Od začátku roku si odepsali už kolem 40 %. 

Což mi tak nějak nezapadá do obrázku celkové aktuální situace na trhu. Jasně - ekonomika byla trošku přehřátá. Do toho zasáhla nejvyšší čtyřicetiletá inflace a válka. Polovodičového sektoru se to dotklo taky. Ale ne tak výrazně. Oproti svým kolegům mi přijde, že AMD ztrácí až nehezky hodně. $INTC-3.2% cca -11 %, $NVDA-2.7% -25%. Nějak se nemůžu dopátrat rozumného důvodu proč. Navíc, když AMD mělo podle mě našlápnuto ještě lépe než zbytek konkurentů.

Produkty mají parádní, všechno jim celkem šlape. Tak kde je problém? Je to všechno jen způsobené strachem z poklesu budoucí poptávky, jelikož se trh přesytil v průběhu koronakrize? To podle mě není opodstatněný strach. Z drtivé většiny zdrojů jsou stále slyšet spíš opačné obavy - že výrobci čipů ani zdaleka nestíhají vyhovět poptávce. 

Tak proč AMD tak mocně ztrácí? Nemůže to být strachem z příchodu nových povedených produktů od Intelu? Nebo je to prostě jen zdravá korekce po šíleném růstu, který AMD loni předvedlo?

V žádném případě AMD ze svého portfolia neprodávám. Jen mi hrozně vadí, když nemůžu na něco přijít. A tady mi to teda smysl nedává 😂 Má někdo nějaké lepší info než já? 😁 Díky za každý názor!

Toto není investiční doporučení. Jde pouze o můj názor a dotaz na situaci kolem AMD. 

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Autor @trollbringer má karmu 415 a je členem této komunity od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Zmenil sa sentiment na trhu. Úrokové sadzby sa zdvíhajú, vojna na Ukrajine a s tým spojené sankcie, spomalenie rastu ekonomiky, inflácia akú si nepamätáme a možná recesia. Niektoré vysoko rastové spoločnosti padli aj viac ako 70% a ešte stále sú podľa mňa nadhodnotené. To len ukazuje v akej bubline bol trh. 

Netreba sa báť teraz, keď je už spoločnosť na týchto cenách. Treba byť ostražitý vtedy, keď je spoločnosť nadhodnotená. Ako povedal Buffett: “Be Fearful When Others Are Greedy and Greedy When Others Are Fearful” 

Aj $NVDA-2.7% padla vyše 40% od vrcholov. $INTC-3.2% je hodnotová spoločnosť, nie tak volatilná.

Jasně. To chápu. Přesně jak jsem psal. Nebojím se, rozhodně ne. Jen mi nebylo jasné, proč by mělo AMD dostat od tolik větší vejprask než třeba ta $NVDA-2.7% , ale je asi pravda, že třeba ta šířka portfolia by mohla hrát roli. AMD je celkem specificky a úzce zaměřené

Ale o akom výprasku tu hovoríme? Veď padli obidve spoločnosti okolo 45% z ATH. A to je $NVDA-2.7% stále pre mňa veľmi drahá, lebo ako hovoríte, čaká sa od nej viac, a treba povedať, že je to zarátané aj v cene.

$INTC a $NVDA jsou daleko větší hráči na trhu, mají širší portfólio než $AMD, proto na ně ten dopad není tak velký. Intel i nVidia jsou i v samořídících autech a dalších věcech. Zatím co z mé zkušennosti jsou AMD převážně procesory pro PC a pár serverů (u serverů stále spíše dominuje Intel mi přijde) no a GF karty. Ale většina lidí se přiklání ke kartám s nVidia čipem. Ať už je to těžar, hráč nebo profík. Z branže třeba vím, že je spusta programů pro doktory a podobně, které přímo vyžadují nVidia čip. Takže já osobně skoro $AMD neprodávím a nestavím na tom žádné důležité věci. I notebooky vždy volím raději s $INTC.

$AMD-2.3% padla 45%, $NVDA-2.7% 43% od svojich vrcholov. $INTC-3.2% je hodnotová spoločnosť, nie rastová. Nemôžete očakávať, že sa bude spoločnosť ktorá nerastie, obchodovať ako vysoko rastová.

Netreba zabúdať na herné konzoly Sony...

Hodně zajímavý pohled. Je pravda, že můžu mít možná malinko zkreslený celkový pohled ze svojí bubliny uživatelů pc k hraní, případně kreativní činnosti. Tam ale pak zase většinou dominuje $AAPL-0.9%. A dominoval i před příchodem M1 čipů

Beru to tak, že se pomalu dostává na férové ocenění, protože je jednoduše drahá

Přesně

Vidím to taky tak :)

V tuhle chvíli padá snad vše, ale zrovna o $AMD-2.3% bych se úplně nebál :)

O $AMD-2.3% by som sa nebal z dlhodobého hľadiska

budu jen rád, když tyto akcie zlevní :))

Možná nekomu pomůže tady můj oblíbený Mr. Valuation https://www.fastgraphs.com/blog/15-best-semiconductor-stocks-fast-graphs/

Pořád moc drahý na nákup

Bojím se, že zrovna tyhle společnosti nějak výrazně levnější nebudou. Samozřejmě plus mínus řádově.

Tak $AMD-2.3% podle mě letělo nahoru jako prase. Čím výš a rychleji vyletí, tím větší pak ten pád je 🤷

Já bych to ve finále asi viděl dost podobně. P/E 35 je prostě hodně. Navíc v porovnání třeba s Intelem, který má pod 10. Na druhou stranu Nvidia má k 50 a tolik neztratila. Ale tu pořád nejspíš žene ten hype okolo

Dost možná to bude souviset s tou cenou. Byly prostě drahý a trh se teď těchto ultra růstů zbavuje o to rychleji.

Vidím to stejně :)