S&P 500 ^GSPC 5,246.99 -0.38%
Microsoft MSFT $417.92 -2.62%
Tesla TSLA $179.81 +2.05%
Alphabet GOOG $174.25 -1.78%
Amazon AMZN $179.36 -1.46%
Nvidia NVDA $1,133.14 -1.32%
Meta META $468.38 -1.26%
Apple AAPL $191.53 +0.65%

Fed üzerindeki siyasi baskılar: 2024'te siyasetçilerin para politikası üzerinde nasıl bir etkisi olacak?

Burhan Yılmaz
19. 2. 2024
2 min read

2024 yılı, özellikle Fed'in para politikasıyla ilgili olarak siyasi ve ekonomik belirsizliklerin yaşandığı bir dönem haline gelmiştir. Fed Başkanı Jerome Powell'ın göreve gelmesiyle birlikte mevcut durum giderek daha karmaşık ve çetrefilli bir hal alırken, Fed'in siyasetçilerden ve ekonomik göstergelerden gelen baskılara nasıl yanıt vereceğine dair soru işaretleri de artıyor.

2024 yılının başlangıcına Fed'in para politikasını yeniden düzenleyeceği beklentileri damgasını vurmuştur. faiz indirimleri Düşen enflasyon ve ekonomik büyümeye karşılık olarak. Ancak zaman ilerledikçe durum çok daha farklı bir hal almıştır. daha karmaşık hale gelmiştir. Fiyat istikrarına ilişkin endişeleri artıran enflasyondaki son yükseliş, ekonomik büyümenin gücüne ilişkin belirsizlikle birleşince Fed'i planlarını değiştirmek için.

Şimdi asıl soru, Fed'in faiz artırımına başlayıp başlamayacağı. Haziran ayında faiz indirimine gidecek mi, yoksa bu eylemi daha sonraya ertelemeye mi karar verecek?Bu da başkanlık seçimleri gibi siyasi olayları etkileyebilir.

2024 yılında siyasi baskı hiç olmadığı kadar büyük hale gelmiştir. Eski Başkan Donald Trump kamuoyu önünde eleştirdi Fed Başkanı Jerome Powell. Powell'ı siyasi tarafgirlikle suçluyor ve Powell'ın baltalamak için siyasi çabaları. Bu siyasi baskı başka bir komplikasyon bağımsızlığını korumaya ve tarafsız kalmaya çalışan Fed için de geçerlidir.

Aynı zamanda siyasi baskılar Trump ile sınırlı değil. Siyasi partilerin ve adayların karar alma süreçlerine aktif olarak müdahale etmesi bekleniyorFed Fed için daha da fazla karmaşıklık ve belirsizlik yaratıyor.

Jerome Powell ve meslektaşlarının, Fed'in faaliyetlerini sürdürmesi için dikkatli ve esnekolmaları gerekecektir. ekonominin istikrarlı ve sürdürülebilir bir seviyede olmasıhem siyasi hem de ekonomik faktörleri dikkate alarak.

Uyarı: Bulios'ta pek çok ilham kaynağı bulabilirsiniz, ancak hisse senedi seçimi ve portföy oluşturma size bağlıdır, bu nedenle her zaman kendi analizinizi yapın.

Kaynak.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.