S&P 500 ^GSPC 5,321.41 +0.25%
Tesla TSLA $186.60 +6.66%
Meta META $464.63 -0.90%
Microsoft MSFT $429.04 +0.87%
Apple AAPL $192.35 +0.69%
Nvidia NVDA $953.86 +0.64%
Alphabet GOOG $179.54 +0.61%
Amazon AMZN $183.15 -0.21%

Apple, haksız ticari uygulamaları nedeniyle AB'den 500 milyon Avro para cezasıyla karşı karşıya

Halil Toprak
19. 2. 2024
3 min read

Avrupa Komisyonu, AB "rekabet" yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla Apple'a 500 milyon Avro para cezası vermeye hazırlanıyor. Ceza, Apple da dahil olmak üzere büyük teknoloji şirketlerinin antitröst davranışlarını hedef alan daha geniş bir AB baskısının bir parçası.

Son soruşturma şu konulara odaklanıyor Elma uygulamaların App Store dışındaki daha ucuz abonelik alternatifleri hakkında kullanıcıları bilgilendirmesini kısıtladı. Bu durum, kullanıcıların mevcut tüm seçenekler hakkında tam olarak bilgilendirilmemesine ve Apple'ın sahip olduğu ücretli hizmetlere yönelmesine yol açabilir. AB 'rekabet' yasalarını ihlal edebilir.

"Rekabet", şirketlerin müşteriler için pazarda birbirleriyle rekabet ettiği ve aşağıdakileri sunmayı amaçladığı durumdur daha düşük fiyatlarla daha iyi ürün ve hizmetler, ama adil olmayan davranışlarpazar tekelleşmesi gibi sorunlara neden olabilir.

AAPL

Apple

AAPL
$192.35 $1.31 +0.69%

Avrupa Komisyonu da Apple'ı şu konularda suçladı konumunu kötüye kullanıyor ve müzik abonelik hizmetlerine ilişkin ticari hüküm ve koşullarının "adaletsiz". Bazı iddialara göre Apple'ın tercihi kendi müzik servisi Apple Music'i Spotify gibi rakip hizmetlere tercih etti. Kendi hizmetine yönelik bu tercih ve rekabetin kısıtlanması şu şekilde değerlendirilebilir antitröst davranış.

Bu ceza , AB'nin büyük teknoloji şirketlerine uyguladığıen büyük mali cezalardanbiri olacak . Ancak Apple daha önce de antitröst davranışları nedeniyle cezalarla karşı karşıya kalmıştı, örneğin Fransa'da 1.1 milyar Avro para cezasına çarptırıldı.

AAPL

Apple

AAPL
$192.35 $1.31 +0.69%
Target Price
190.69 (-0.86% Downside)

Avrupa Komisyonu ayrıca, aşağıdaki gibi büyük teknoloji oyuncularının rekabete aykırı uygulamalarıiçin önemli olan bir dijital piyasalar yasasını kabul etmek üzeredirElma, Amazon a Google. Örneğin, bu yasa üçüncü taraf geliştiricilerin uygulamaları App Store dışında dağıtmalarına ve müşterilerini doğrudan faturalandırmalarına izin vermelidir .

Apple $AAPL+0.7% AB düzenlemelerini ele almak için hizmetlerinde değişiklikler duyurmak gibi bazı adımlar attı ve geliştiricilerin alternatif mağazalararacılığıyla Apple cihazlarına uygulama dağıtmasına izin vermeyi planlıyor .

Resmi ceza duyurusunun ne zaman yapılacağı henüz belirlenmedi, ancak raporlara göre antitröst soruşturmasının yönünü değiştirmemelidir. Apple'ın karara itiraz etme hakkı bulunuyor AB mahkemelerine başvurmak içinancak şu ana kadar haberler hakkında yorum yapmayı reddetti.

Yasal Uyarı: Bulios'ta birçok ilham kaynağı bulabilirsiniz, ancak hisse senedi seçimi ve portföy oluşturma size bağlıdır, bu nedenle her zaman kendi kapsamlı analizinizi yapın.

Kaynak.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.