S&P 500 ^GSPC 5,311.77 +0.16%
Nvidia NVDA $948.94 +2.61%
Tesla TSLA $174.48 -1.68%
Microsoft MSFT $424.83 +1.10%
Apple AAPL $191.43 +0.82%
Alphabet GOOG $178.39 +0.62%
Meta META $469.62 -0.49%
Amazon AMZN $183.84 -0.47%

Ta ulubiona spółka Warrena Buffetta oferuje ciekawą okazję po spadku o 90%.

StoneCo $STNE+0.3% to jedna z inwestycji Warrena Buffetta, która w pewnym momencie przyniosła mu wzrost wartości o ponad 400%. Dziś ta brutalna aprecjacja została zniwelowana, do tego stopnia, że spółka znajduje się 90% poniżej swojej górnej granicy wzrostu. Czy po tak miażdżącym spadku akcje te są jeszcze okazją?

Aktualna cena wynosi 9,7 USD za akcję, co jest dużo lepszym wynikiem niż 92 USD, za które płacono na ATH.

Prawdopodobnie najczęściej cytowaną radą Buffetta dotyczącą inwestowania jest to, że opłaca się "być bojaźliwym, gdy inni są chciwi, i chciwym, gdy inni są bojaźliwi". Całkowicie zgadzam się z tym cytatem, ale czy można go zastosować do akcji StoneCo $STNE+0.3%?

Biorąc pod uwagę niepewność, jaka panuje na rynku w ostatnim czasie, nie brakuje spółek, których wyceny gwałtownie spadły w porównaniu z poprzednimi maksimami. Jednak jedna spółka z portfela Berkshire Hathaway wyróżnia się ostatnio szczególnie negatywnie.

  • Dlaczego akcje Warrena Buffetta z najgorszymi wynikami od początku 2021 r. wydają się być teraz dobrym zakupem?

Największa wpadkaStoneCo Berkshire?

StoneCo $STNE+0.3% to brazylijska firma fintech, która świadczy usługi przetwarzania płatności i kredytów, głównie dla handlowców. Choć firma odniosła sukces po pierwszej ofercie publicznej w 2018 r., od początku ubiegłego roku warunki diametralnie się zmieniły. Akcje zostały pobite z powodu inflacji, innych przeszkód makroekonomicznych oraz zmian w przepisach wprowadzonych przez rząd Brazylii, które w zasadzie zniszczyły działalność kredytową firmy.

Cena akcji firmy StoneCo ( $STNE+0.3% ) spadła o około 90% w stosunku do szczytowego poziomu, a firma stoi w obliczu poważnych wyzwań. Poniższy wykres przedstawia dotychczasowy portfel kredytowy StoneCo i jego szacowaną wartość godziwą w brazylijskich rublach od pierwszego kwartału 2021 r. do pierwszego miesiąca bieżącego roku obrotowego.

Firma wykazuje znaczną aktywność w zakresie poprawy sytuacji.

Firmie StoneCo $STNE+0.3% udało się sprzedać niektóre zagrożone części swojego portfela kredytowego, ale zarząd nadal szacuje, że ponad połowa jej dotychczasowego portfela jest zagrożona. Ze względu na nowe standardy regulacyjne firma zawiesiła udzielanie kredytów małym i średnim przedsiębiorstwom i może w końcu mieć około 450 mln reali brazylijskich (ok. 90 mln USD) kredytów, które w końcu nie zostaną spłacone.

Na dnie, ale nie na zewnątrz

Segment kredytowy firmy StoneCo $STNE+0.3% jest w złej kondycji. Z drugiej strony, działalność w zakresie przetwarzania płatności nadal pozyskuje nowych partnerów handlowych i zachęca do zwiększania całkowitego wolumenu płatności (TPV).

Wspaniała wiadomość na przyszłość?

Chociaż StoneCo $STNE+0.3% nadal otrzymuje niewielki wzrost wolumenu płatności dzięki brazylijskiemu programowi motywacyjnemu dotyczącemu koronawirusów, ogólny wzrost TPV w ciągu ostatniego roku był imponujący, a wzrost wygląda jeszcze bardziej imponująco, jeśli usunąć wkład z tego programu. Co więcej, w czwartym kwartale ubiegłego roku łączna liczba aktywnych klientów w ekosystemie przetwarzania płatności wzrosła ponad trzykrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Dzięki przejęciu firmy Linx firma wkroczyła również na rynek oprogramowania dla przedsiębiorstw i HR. Przychody z Linx wzrosły w czwartym kwartale o 17,7% rok do roku, a przychody z usług programowych poza tą jednostką wzrosły o około 82%. Dzięki połączeniu synergii z platformą finansową Stone, integracji innych usług programowych z Linx oraz zwiększonej dyscyplinie w zarządzaniu kosztami, firma przewiduje, że marże w segmencie oprogramowania znacznie wzrosną w tym roku.

Działalność kredytowa StoneCo (TPV) wyraźnie nie jest w najlepszej kondycji i firma jest na dobrej drodze do znacznego odpisu złych kredytów. Z drugiej strony, segmenty przetwarzania płatności i oprogramowania dla przedsiębiorstw nadal mają duży potencjał wzrostu, a akcje spółki wydają się obecnie rozsądnie wyceniane.

StoneCo jest teraz tanie i może skorzystać na dużych trendach

Brazylia, licząca około 215 milionów mieszkańców, jest najludniejszym krajem Ameryki Łacińskiej i największą gospodarką. Mimo że w ostatnich latach w Brazylii nastąpił gwałtowny wzrost popularności handlu elektronicznego oraz płatności kartowych i mobilnych, to w porównaniu z USA, Europą i Azją ogólne wykorzystanie tych usług jest wciąż na wczesnym etapie.

Po gwałtownej wyprzedaży, firma StoneCo' s $STNE+0.3% ma obecnie kapitalizację rynkową wynoszącą około 3 miliardów dolarów i jest wyceniana na około 1,6-krotność spodziewanych tegorocznych przychodów. W obliczu rosnącej popularności płatności kartami i aplikacjami oraz rozwoju handlu elektronicznego w Brazylii i Ameryce Łacińskiej, te słabe akcje sektora fintech mogą mieć duży potencjał wzrostowy przy obecnych cenach.

  1. Czy skorzystasz z tej ceny, aby dokonać zakupu?
  2. Czy przy tej cenie StoneCo może być dobrą inwestycją?
  3. Czy firma może być znów obiecująca i dobrze prosperować?

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet