S&P 500 ^GSPC 5,306.04 +0.02%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

Čína a nestabilní trh s nemovitostmi: Nižší úrokové sazby nejsou řešením

Redakce Bulios
21. 2. 2024
2 min read

Politická opatření v Číně zaznamenala poslední dobou výrazné změny, zvláště co se týče hospodářství a trhu s nemovitostmi. Čínská centrální banka nedávno snížila pětiletou úrokovou sazbu o 25 bazických bodů, což by mělo pomoct posílit trh s nemovitostmi.

Podle expertů ale zůstávají hlavní problémy v čínské ekonomice nepřekonány a politická opatření nemusí být dostatečná k jejich řešení. Řada ekonomů se shoduje, že snížení úrokových sazeb, i když může snížit náklady na hypotéky a přilákat kupující, samo o sobě není dostatečné k vyřešení problémů v odvětví nemovitostí.

Wei Yao, vedoucí výzkumu a hlavní ekonom pro Asii, zdůrazňuje potřebu komplexnějších strategií. Pouhé snižování úrokových sazeb nemusí postačovat k řešení systémových problémů, jako je nedostatek likvidity u vývojářů nebo obavy investorů z poklesu cen.

"Je to jen začátek, musíme vidět, jak je to efektivní, ale myslíme si, že se všemi akcemi je ve druhé polovině roku šance, že se bydlení může konečně stabilizovat," řekl Yao

Pro dosažení skutečné stability a vyrovnanosti v čínské ekonomice a trzích s nemovitostmi je nezbytné přijmout komplexnější a účinnější opatření. Politici se budou muset zabývat strukturálními problémy, které brání udržení dlouhodobé stability v ekonomice. Očekává se, že další kroky budou zaměřeny na posílení likvidity u vývojářů a podporu dlouhodobého růstu trhu s nemovitostmi, aby byla dosažena skutečná a udržitelná ekonomická stabilita v Číně.

Disclaimer: Na Buliosu najdete mnoho inspirace, výběr akcií a stavba portfolia je však pouze na vás, proto vždy provádějte důkladnou vlastní analýzu.

Zdroj: Yahoo Finance, CNBC, Bloomberg


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.