S&P 500 ^GSPC 5,308.13 +0.09%
Nvidia NVDA $947.80 +2.49%
Tesla TSLA $174.95 -1.41%
Microsoft MSFT $425.34 +1.22%
Alphabet GOOG $178.46 +0.66%
Meta META $468.84 -0.65%
Amazon AMZN $183.54 -0.63%
Apple AAPL $191.04 +0.62%

Çin ve değişken emlak piyasası: Düşük faiz oranları çözüm değil

Halil Toprak
21. 2. 2024
2 min read

Çin'deki politika tedbirlerinde, özellikle ekonomi ve emlak piyasasında son dönemde önemli değişiklikler yaşandı. Çin merkez bankası kısa bir süre önce beş yıllık faiz oranını 25 baz puan düşürdü ve bu da emlak piyasasını canlandırmaya yardımcı olacak.

Bununla birlikte uzmanlar Çin ekonomisindeki büyük sorunlar devam etmektedir ve politika tedbirleri yeterli olmayabilir bunları ele almak için. Birçok ekonomist, faiz oranlarının düşürülmesinin ipotek maliyetlerini düşürüpalıcıları cez bedebileceğini ancak bunun tek başına yeterli olmayacağı konusunda hemfikirdiremlak sektöründeki sorunları çözmek için.

Araştırma başkanı ve Asya baş ekonomisti Wei Yao, emlak sektöründeki sorunların çözümü için daha kapsamlı stratejiler. Sadece faiz oranlarını düşürmek, aşağıdaki gibi sistemik sorunları ele almak için yeterli olmayabilir likidite eksikliği geliştiricilerin veya yatırımcıların korkuları fiyat düşüşleri.

"Bu daha başlangıç, ne kadar etkili olduğunu görmemiz gerekiyor, ancak yılın ikinci yarısındaki tüm hareketlilikle birlikte konutların nihayet istikrara kavuşma şansı olduğunu düşünüyoruz." Yaodedi ki

Çin ekonomisinde ve emlak piyasalarında gerçek istikrar ve dengenin sağlanması için daha kapsamlı ve etkili tedbirlere ihtiyaç duyulmaktadır. Politika yapıcılar ele almak zorunda kalacak yapısal sorunlaro engellemek ekonomide uzun vadeli istikrarın korunması. Bundan sonraki adımların şu konulara odaklanması beklenmektedir likiditenin güçlendirilmesi geliştiricileri ve emlak piyasasının uzun vadeli büyümesini destekleyerek gerçek ve sürdürülebilir ekonomik Çin'de istikrar.

Sorumluluk Reddi: Bulios'ta bulunabilecek pek çok ilham kaynağı vardır, ancak hisse senedi seçimi ve portföy oluşturma size bağlıdır, bu nedenle her zaman kapsamlı bir öz analiz yapın.

Kaynak.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.