S&P 500 ^GSPC 5,321.41 +0.25%
Tesla TSLA $186.60 +6.66%
Meta META $464.63 -0.90%
Microsoft MSFT $429.04 +0.87%
Apple AAPL $192.35 +0.69%
Nvidia NVDA $953.86 +0.64%
Alphabet GOOG $179.54 +0.61%
Amazon AMZN $183.15 -0.21%

Wzrost skupu akcji własnych - sygnał optymizmu na rynku?

Zbliżamy się do końca lutego, a według kilku raportów wzrosła liczba spółek decydujących się na przeprowadzenie wykupu swoich akcji, co może być oznaką zwiększonego zaufania do trajektorii amerykańskiej gospodarki.


Firmy takie jak Meta, Disney, Uber i inne, a w tym roku będzie ich jeszcze więcej, ogłosiły plany odkupu akcji w ostatnim sezonie wyników finansowych. Według danych Deutsche Bank, firmy te działają na podstawie zezwoleń na wykup, a członkowie S&P 500 odkupili rekordowe 63 miliardy dolarów własnych akcji w pierwszym tygodniu lutego, co stanowi najwyższą sumę w ciągu jednego tygodnia od maja 2023 roku.

Parag Thatte, szef Deutsche Bank ds. globalnej alokacji aktywów i amerykańskiej strategii kapitałowej, wyjaśnił, że po poprawie zysków przedsiębiorstw często następuje zwiększony wykup. Wynika to z faktu, że wraz ze wzrostem zysków rosną wolne przepływy pieniężne firm, które są najpierw wykorzystywane do spłaty zadłużenia, a następnie na dywidendy i inwestycje. Wykup akcji zmniejsza liczbę akcji pozostających w obrocie, co zwiększa wartość udziałów inwestorów i ich potencjalne dywidendy.

Bob Iger, dyrektor generalny Disneya, i Prashanth Mahendra-Rajah, dyrektor finansowy Ubera, wyrazili podobne poglądy, podkreślając zaufanie do stabilności finansowej swoich firm. Meta po raz pierwszy zaoferowała kwartalną dywidendę i odkupi akcje o wartości 50 miliardów dolarów, co jest kolejną oznaką zaufania ze strony głównych graczy na rynku.

Podczas gdy firmy wciąż zmagają się z wyższymi kosztami finansowania zewnętrznego i obawami przed możliwą recesją, wzrost wykupu akcji sugeruje, że czują się pewniej co do swojej sytuacji finansowej w 2024 roku.

Oprócz wykupu akcji własnych, kolejnym sygnałem świadczącym o zaufaniu korporacyjnym jest wzrost liczby umów i transakcji między firmami, co może wzmocnić ogólne zaufanie rynku.

W kontekście stabilizacji stóp procentowych i rosnącego zaufania przedsiębiorstw, amerykańska gospodarka i rynki wydają się mieć przed sobą lepsze perspektywy.

To taka miła wiadomość dla inwestorów, nie pozwólmy sobie na ciągłe czytanie negatywnych nagłówków. 😊🍀


Wolałbym zobaczyć te wykupy w zeszłym roku, zwłaszcza w $META-0.9%. To świetnie, że ma wyższe przepływy pieniężne, ale jednocześnie kupuje te akcje za 3-krotność tego, co mógłby mieć.

Zgoda, zdecydowanie musi być wiadomo, czy kupuje je za 100 USD, czy teraz. Wykupy są świetne, ale kto inny niż sama firma powinien wiedzieć, jak je przeprowadzić. Z drugiej strony, w tamtym czasie mogło nie być funduszy.

Może być też tak, że spółka nie ma innego zastosowania dla wolnej gotówki, więc kupuje własne akcje w ostateczności.