S&P 500 ^GSPC 5,307.48 +0.08%
Nvidia NVDA $947.45 +2.45%
Tesla TSLA $173.83 -2.05%
Microsoft MSFT $424.38 +0.99%
Apple AAPL $191.25 +0.73%
Meta META $468.88 -0.64%
Amazon AMZN $183.53 -0.63%
Alphabet GOOG $178.21 +0.52%

Hisse Geri Alımlarında Artış - Piyasada İyimserlik Sinyali mi?

Şubat ayının sonuna geliyoruz ve çeşitli raporlara göre, ABD ekonomisinin gidişatına olan güvenin arttığının bir işareti olabilecek şekilde, hisselerini geri almayı tercih eden şirketlerin sayısında bir artış oldu.


Meta, Disney, Uber ve diğerleri gibi şirketler, ki bu yıl daha fazlası gelecek, son kazanç sezonunda hisse geri alım planlarını açıkladılar. Deutsche Bank'ın verilerine göre, bu şirketler geri alım yetkilerine göre hareket ediyor ve S&P 500 üyeleri Şubat ayının ilk haftasında 63 milyar dolarlık rekor hisse geri alımı yaparak Mayıs 2023'ten bu yana tek bir haftada en yüksek toplamı gerçekleştirdi.

Deutsche Bank'ın küresel varlık tahsisi ve ABD hisse senedi stratejisi başkanı Parag Thatte, artan şirket kârlarını genellikle artan geri alımların takip ettiğini açıkladı. Bunun nedeni, kazançlar arttıkça şirketlerin serbest nakit akışının artması ve bunun önce borç ödemek, ardından da temettü ve yatırımlar için kullanılmasıdır. Hisse geri alımları, tedavüldeki hisse sayısını azaltarak yatırımcıların ellerindeki hisselerin değerini ve potansiyel temettülerini artırır.

Disney'in CEO'su Bob Iger ve Uber'in CFO'su Prashanth Mahendra-Rajah da benzer görüşleri dile getirerek şirketlerinin finansal istikrarına duydukları güveni vurguladılar. Meta'nın ilk kez üç ayda bir temettü dağıtması ve 50 milyar dolarlık hisse geri alımı yapacak olması da piyasadaki büyük oyuncuların güvenini gösteren bir başka işaret oldu.

Şirketler hala yüksek borçlanma maliyetleri ve olası bir resesyon korkusuyla boğuşurken, geri alımlardaki artış, 2024'teki mali durumları hakkında daha emin hissettiklerini gösteriyor.

Hisse geri alımlarına ek olarak, kurumsal güvenin bir başka sinyali de şirketler arasındaki anlaşmalar ve anlaşmalardaki artıştır ve bu da genel piyasa güvenini destekleyebilir.

İstikrara kavuşan faiz oranları ve artan kurumsal güven bağlamında, ABD ekonomisi ve piyasalarının önünde daha parlak beklentiler var gibi görünüyor.

Yani böyle güzel bir mesaj yatırım dostları, sadece olumsuz başlıkları okumaya devam etmeyelim. 😊🍀


No comments yet