S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Apple üretken yapay zekaya yöneliyor ve çığır açan yenilikler vadediyor

Bu şirketin ne kadar popüler olduğunu ve her zaman hakkında tartışılacak bir şeyler olduğunu biliyorum ve bugün oldukça ilgimi çekti. Bildiğimiz gibi, Apple hiçbir şeyi çok erken açıklamamaya oldukça dikkat ediyor ve şimdiye kadar yapay zeka konusundaki "çılgınlıkta" Tim Cook (Apple'ın CEO'su) kendini tuttu.

Ancak dün $AAPL+1.7%CEO 'su Tim Cook, şirketin yapay zekaya yaptığı kapsamlı yatırımı açıklayarak, teknoloji endüstrisini sarsan bir trend olan ve giderek büyüyen jeneratif yapay zeka alanına olan bağlılığının sinyalini verdi.

Cook, üretken yapay zekanın dönüştürücü potansiyeli konusunda iyimser olduğunu ifade etti. Cook şunları söyledi "Üretken yapay zeka için inanılmaz bir atılım potansiyeli görüyoruz ve bu nedenle şu anda bu alana önemli yatırımlar yapıyoruz." Kullanıcılar için beklenen faydaların altını çizdi ve gelişmiş üretkenlik ve problem çözme yetenekleri potansiyeline işaret etti.

AAPL

Apple

AAPL
$189.98 $3.10 +1.66%

Apple henüz OpenAI'nin GPT'si veya Google'ın Gemini'si gibi modellere doğrudan rakip ürünler tanıtmamış olsa da Cook, bu yılın ilerleyen zamanlarında büyük bir duyuru yapılacağını ima etti. "Bu yılın ilerleyen zamanlarında, geleceği yeniden tanımlayabileceğine inandığımız bir başka teknoloji olan üretken yapay zeka alanında yeni ufuklar açacağımız yolları sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum." Cook ima etti.

Cook ayrıca, Apple'ın halihazırda duyurulmuş olan bazı ürünlerini şu şekilde yeniden çerçevelendirdi "yapay zeka tarafından desteklenmektedir." Şirketin birkaç yıldır bu teknoloji üzerinde çalıştığını vurgulamak için. Apple daha önce de sık sık "makine öğrenimi" yapay zeka yerine. Cook, Vision Pro'daki el izleme aracı ve Apple Watch'taki kalp atış hızı uyarıları dahil olmak üzere Apple'ın yapay zeka teknolojisini kullanan mevcut özelliklere işaret etti. Cook ayrıca Apple'ın MacBook'lara entegre ettiği çiplerin yapay zeka özelliklerinin de altını çizdi.

AAPL

Apple

AAPL
$189.98 $3.10 +1.66%
Target Price
190.69 (+0.37% Upside)

"Yapay zekanın önemli bir kısmı, günlük aktivitelerden temel işlevlere kadar çeşitli görevler için kullanıcılarımızın yaşamlarıyla bağlantı kurmaktır." Cook açıkladı. "Yapay zeka, Apple Watch'un antrenman takibine yardımcı olmasını, yürüyüşe çıktığınızı veya yüzdüğünüzü otomatik olarak algılamasını sağlıyor. Bir araba kazası durumunda iPhone'unuzun yardım çağırmasını sağlıyor."

Apple genellikle Haziran ayında yıllık geliştirici konferansında yeni yazılım ürünlerini ve özelliklerini tanıtarak, yapay zeka ile ilgili potansiyel duyuruların yolda olduğunu ima ediyor.

Toplantıda hissedarlar, Apple'ı yapay zekanın riskleri hakkında bir rapor hazırlamaya zorlayacak bir öneriyi de reddetti. AFL-CIO Hisse Senedi Endeks Fonları tarafından sunulan teklif, yapay zeka için etik kuralların yayınlanmasını zorlamayı amaçlıyor. Apple, ticari sırları ifşa edeceğini söyleyerek bu girişime karşı çıktı.

Hissedarlar, yapay zeka raporu önerisini reddetmenin yanı sıra, Apple'ın mütevelli heyetini onayladı ve ayrılan Al Gore ve James Bell'in yerine eski Aerospace CEO'su Wanda Austin'i getirdi. Hissedarlar ayrıca denetçileri ve yönetici ücretlerini de onayladı. Apple'ın pozisyonlarına karşı çıkan beş ayrı bağımsız hissedar önerisi reddedildi.

Bu olaylar, Apple'ın yapay zeka teknolojisine verdiği stratejik önemin ve gelecekteki inovasyon potansiyelinden yararlanma taahhüdünün altını çiziyor.

Hisse senedi şu ana kadar diğer teknoloji devlerine göre iyi performans göstermedi, Apple ATH'sini artırmadı. Ancak, her zaman olduğu gibi, bence, kesinlikle son sözü söylemedi. En azından bu Vision Pro gözlüklerin etrafında işlerin nasıl geliştiğini görmek ilginç olacak. Ben hala Apple'ı tutuyorum ve daha da düşerse satın almaktan bile korkmam. 😊


No comments yet