Konec akcií FAANG? Velké technologické společnosti se pomalu hroutí a investoři prchají i s penězi

Jedno hodně odvážné tvrzení, které v posledních dnech slýchávám je, že velké technologické firmy jsou mrtvé. Kdysi nezastavitelné akcie velkých technologických firem se pomalu hroutí a investoři z nich vystupují, což tlačí cenu akcií ještě níže. Jaké jsou tedy hlavní důvody úpadku těchto akcií? 

Akcie označované jako FAANG 

Nejprve pro ilustraci se stačí podívat na výkonost jednotlivých akcií od začátku roku. Akcie společnosti Netflix $NFLX+0.4% odepsaly 68 %, 41% pokles zažily akcie společnosti Meta $FB, Amazon $AMZN+0.4%  i díky neuspokojivým čtvrtletním výsledkům odebral 27 % a Alphabet $GOOG-1.3% přišla o 21 %. Akcie společnosti Apple $AAPL+0.7% z toho vyšly nejlépe, ale stále od začátku roku ztrácí přes 13 % své hodnoty. 

Je tohle konec akcií FAANG?

Konkurence dohnala FAANG

Jaké si tedy tento úpadek společností odůvodnit? Jedním z důvodu, který se nabízí je spojen s konkurencí. Velká technologická společnost se zkrátka stala tím, čím je, protože využila výhodu prvního hráče v nově vznikajících technologických odvětvích. Perfektním příkladem toho je společnost Netflix. 

Stejně tak ale i Amazon se stal společností s bilionovým obratem, protože se stal průkopníkem v odvětví elektronického obchodování. Meta se stala technologickým gigantem, protože založila sociální média.

Nyní však tyto výhody prvního hráče mizí. Jsme více než deset let po revoluci v oblasti elektronického obchodu, sociálních médií a televizního vysílání. Každý maloobchodník dnes prodává online. Každá webová stránka má aplikaci a každá mediální společnost má streamovací platformu.

V současné době ztrácí velké technologické firmy svůj náskok

Meta a Netflix zaznamenávají nově úbytek uživatelů. Růst tržeb elektronického obchodu Amazon se překlopil do záporných hodnot. Hyperrůstový byznys YouTube společnosti Alphabet poprvé zpomaluje. 

Tyto příklady nejsou jen ojedinělým jevem. Svědčí o širším trendu, kdy malé technologické akcie narušují velké technologické akcie.

Závěrečné slovo o FAANG

Velké technologické společnosti pravděpodobně nezemřou a budou tady s námi ještě hromadu let. Ovšem jejich dominance se bude snižovat a jejich akcie budou v příštích několika letech mrtvými penězi, pokud jste za ně přeplatili. 

I přes všechny nepříjemnosti se kterými se akcie FAANG a další technologické akcie v tomto roce potýkají stále vidím několik firem, které jsou nyní dostatečně levné k nákupu a domníván se, že se jim v následujících letech bude dařit nadmíru dobře. Je nutné si ale vybírat a za akcie nepřeplácet. 

Související: Miliardář a generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg hrdinně dláždí cestu světu Metavers

Nejedná o investiční doporučení a před případným vstupem do pozice si vždy dělejte vlastní analýzu. Autorem myšlenky, že jsou velká jména FAANG mrtvá je analytik Luke Lango. 

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Autor @spritely22 má karmu 472 a je členem této komunity od 17/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Kdybychom věděli, co bude, tak je každý boháč, ale samozřejmě můžeme jen předpokládat. Osobně si nemyslím, že by některá z těchto společností měla zmizet nebo tak něco, každopádně se nyní potýkáme s propadem, takže vznikají podobné myšlenky :)

Google, Microsoft, Apple jsou podle mě společnosti, který jsou docela jistotou. Přes 90% vyhledávání na internetu dnes tvoří Google a nevím o žádne relevantní konkurenci(nemá cenu ani zmiňovat obrovské zisky). Apple je prostě kult a životní styl, taky bez konkurence. A MSFT co tu není zmíněny má nejvezpečnější a nejpokročilejší cloud service na světě. Netflix a Meta je za mě teď čirá spekulace osobně bych tam větší prachy nerval, konkurenci mají teď velikou.

Já mohu jen souhlasit :)

Zapomněl jste na Amazon, ten má, pokud vím, cloudové služby srovnatelné s MS a navíc je to diverzifikovaná investice minimálně do dvou dalších odvětví.

Amazon jsem nezmínil záměrně 1) do něj neinvestuju(čistě osobní záležitost) 2) Azure je v řadě věcí mnohem lepší než AWS např. zabezpečení dat, kdy Azure garantuje, že data neopustí hranice EU, ale je tam toho samozřejmě mnohem víc… :)

@halasz13, @trollbringer, @sooskristian a @ptrk_drzn nějaké vaše postřehy k tématu?

Já bych zachoval chladnou hlavu 😃. A do $NFLX+0.4% jsem neinvestoval ani předtím

Souhlas

Nějaké zpomalení se dalo očekávat, nevím proč je z toto teď každej, když se tak stalo tolik vykulenej

investoři snížení očekávaní, což se negativně promítá i na ceně. Do značné míru v tom hrají i faktory jako válka, inflace a zpomalení ekonomiky

Přesně tak, teď všechno 2 roky jen rostlo, tak všichni byli spokojení atd... najednou přijde propad a přesně jak píšete jsou z toho investoři vykulení :D

případě některých společností ten výplach beru jako příležitost, např $FB či $GOOG-1.3%

souhlasím, je ale nutné být opravdu vybíravý a nekupovat každou ubitou akcií o které člověk slyší

Přesně tak :)