S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Koniec FAANG? Wielkie firmy technologiczne powoli upadają, a inwestorzy uciekają z pieniędzmi

Ostatnio słyszę bardzo śmiałe twierdzenie, że duże firmy technologiczne są martwe. Niegdyś niepowstrzymane akcje wielkich firm technologicznych powoli się załamują, a inwestorzy wycofują się z nich, spychając ceny akcji jeszcze niżej. Jakie są zatem główne przyczyny spadku wartości tych akcji technologicznych?

Akcje określane jako FAANG

Aby to zilustrować, wystarczy spojrzeć na wyniki poszczególnych akcji od początku roku. Akcje Netflix $NFLX+0.9% straciły 68%, Meta $FB+0.5% zanotowała 41% spadek, Amazon $AMZN+0.1% stracił 27% nawet po rozczarowujących wynikach kwartalnych, a Alphabet $GOOG-0.3% stracił 21%. Najlepiej wypadły akcje firmy Apple $AAPL+0.2%, które jednak od początku roku nadal tracą ponad 13% swojej wartości.

Czy to już koniec akcji FAANG?

Konkurencja dogoniła FAANG

Jakie jest więc uzasadnienie tego upadku firmy? Jeden z podawanych powodów jest związany z konkurencją. Krótko mówiąc, duża firma technologiczna stała się tym, czym jest, ponieważ wykorzystała przewagę pierwszego podmiotu w rozwijających się sektorach technologicznych. Doskonałym tego przykładem jest Netflix.

W równym stopniu jednak Amazon stał się firmą o bilionowych obrotach, ponieważ stał się pionierem w sektorze handlu elektronicznego. Meta stała się gigantem technologicznym, ponieważ stworzyła media społecznościowe.

Obecnie jednak te korzyści wynikające z bycia pierwszym na rynku znikają. Już ponad dziesięć lat trwa rewolucja w dziedzinie handlu elektronicznego, mediów społecznościowych i nadawania. Każdy sprzedawca detaliczny prowadzi obecnie sprzedaż internetową. Każda strona internetowa ma aplikację, a każda firma medialna ma platformę do transmisji strumieniowej.

Dziś wielkie firmy technologiczne tracą przewagę

Meta i Netflix odnotowują ponowny spadek liczby użytkowników. Wzrost sprzedaży w handlu elektronicznym firmy Amazon osiągnął poziom ujemny. Dynamicznie rozwijająca się działalność firmy Alphabet związana z serwisem YouTube po raz pierwszy zwalnia.

Powyższe przykłady nie są zjawiskiem odosobnionym. Są one wskaźnikiem szerszego trendu, w którym małe spółki technologiczne wypierają duże spółki technologiczne.

Ostatnie słowo na temat FAANG

Duże firmy technologiczne raczej nie umrą i będą z nami jeszcze przez kilka lat. Jednak ich dominacja będzie się zmniejszać, a ich akcje staną się w ciągu najbliższych kilku lat martwym pieniądzem, jeśli przepłaciłeś za nie.

Pomimo wszystkich przeciwności, z jakimi borykały się w tym roku akcje FAANG i inne akcje spółek technologicznych, nadal widzę kilka spółek, które są wystarczająco tanie, aby kupić je teraz i wierzę, że będą sobie radzić w nadchodzących latach nadzwyczaj dobrze. Trzeba jednak być ostrożnym i nie przepłacać za akcje.

Nie jest to rekomendacja inwestycyjna i zawsze należy przeprowadzić własną analizę przed ewentualnym wejściem na daną pozycję. Autorem tezy, że wielkie nazwy FAANG są martwe, jest analityk Luke Lango.


No comments yet