S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Berkshire Hathaway: Nabídka diverzifikace, růstu a hlavně překonávání trhu po mnoho let

Warren Buffett je jedním z nejlepších investorů v historii, může nás jeho společnost Berkshire Hathaway $BRK-B+1.3% obohatit i v podobě investice? Dnes si rozebereme, zanalyzujeme a podíváme se na předešlou výkonnost $BRK-B+1.3%, kde s přehledem poráží trh a je tak možná velice chytrou investicí.

Dvě hlavní ikony společnosti Berkshire (Charlie Munger a Warren Buffett).

Proč se dnes budu zabývat investicí do Berkshire $BRK-B+1.3%? Jednoduše řečeno: Trh je nyní velice nevyzpytatelný a my musíme hledat dlouhodobé a výnosné příležitosti. Berkshire je možná jedním z mnoha kandidátů, kteří jsou vhodní pro investici na dlouhou dobu, hned vám uvedu důvody.

Pro začátek si uděláme krátké a zřetelné srovnání S&P 500 a Berkshire $BRK-B+1.3% v letech 1965-2020.

 • S&P 500 se může pyšnit v tomto období průměrným ročním zhodnocením okolo 10,2%, což je mnoha investory a analytiky doporučováno jako nejlepší ''spoření'' pro důchod.
 • Na druhé straně máme Berkshire Hathaway, která v tomto období dělá pravidelně okolo 20% ročně, což je velice zajímavé zhodnocení pro akcii na delší dobu.

V posledních letech však Berkshire nestíhá držet krok s S&P 500, proč? Berkshire se stala jednoduše příliš velkou a bylo pro ni těžší generovat další větší zisky, jelikož se Warren Buffett ohrazoval tím, že nemůže najít společnosti, do kterých by investoval. V letošním roce se však růstu nemusíme obávat, máme zde už 3 giga investice ze strany Buffetta (Occidental, Alleghany, HP).

 • Může být investice do Berkshire rozumná i přes strádání za indexem S&P 500 v posledních 5 letech? To vám prozradí má analýza níže, kde si rozebereme:
 1. Jak Berkshire vydělává a čím se zabývá.
 2. Konkurenční výhody Berkshire.
 3. Rizika Berkshire Hathaway.

1. Jak Berkshire vydělává?

Diverzifikace a rozsáhlé zdroje příjmů - To je $BRK-B+1.3%.

Berkshire je jednou z největších holdingových společností na světě spolu s dalšími 62 dceřinými společnostmi. Berkshire je taková jedna velká obří a zároveň růstově-zisková diverzifikace, která se žene trhem a nabírá další atraktivní společnosti do svých řad. Největší zisky těží pro Berkshire především sektor pojišťoven, železnic, výroba spolu s distribucí energie, výroba a maloobchod (to je pouze slabý začátek velkolepých příjmů Berkshire). 

Jediné mínus zde vidím v tom, že společnost v posledních letech generovala 80% příjmů pouze ze 3 hlavních investic (kraluje zde především železniční přeprava). V tomto případě se však vůbec neobávám nějaké zranitelnosti společnosti, železnice v USA a Kanadě jsou jedním z nejstabilnějších a nejdéle trvajících odvětví na trhu. 

Mimo dceřiné společnosti má Berkshire silné, hodnotové a hlavně dlouhodobé portfolio, které obsahuje víc jak 45 společností (akcií). Portfolio Berkshire má hodnotu víc jak 355 miliard dolarů.

Prosperita a dokonalost akcie $BRK-B+1.3% se dá jednoduše shrnout narůstajícím volným peněžním tokem, který Buffett chce i nadále proinvestovávat a vyhlíží další dlouhodobé investice.

 • Velké množství finančních prostředků také znamená, že společnost nemusí mít vůbec strach ze svého dluhu, který zdravě koriguje v poměru ke svému kapitálu.
 • Jedním z důvodů, proč $BRK-B+1.3% poslední roky zaostává za S&P 500, je především pandemie covidu, který brzdil část společností z řad Berkshire.

Největší konkurenční výhoda $BRK-B+1.3% 

Největší konkurenční výhodou Berkshire je velké množství pojistného, který každý rok generuje. Proč je to až tak velká a dobrá výhoda? Tento obchodní model je založen na principu: inkasujte nyní a plaťte později, což je výhodné pro všechny zúčastněné strany. Tento model drží společnosti ve stavu, kdy mohou držet větší částky v hotovosti. Pojišťovny z tohoto obchodního modelu mohou tedy lépe a déle využívat své peníze pro případné investice a generování dalších zisků. Tímto principem může pojišťovna generovat daleko více peněz a tudíž vydělat i víc konečné společnosti - Berkshire.

 • Tržby z tohoto odvětví jsou pravidelně navyšovány v řádu miliard dolarů (z roku na rok).
 • Většina pojišťoven má v podstatě i povinnost investovat určité částky ze svých pojistných financí, které generují Berkshire další přítok peněz ( pojišťovny investují především do dluhopisů a dalších státních poukázek a produktů). Tohle je považováno za geniální, jelikož Berkshire generuje peníze ''zadarmo'' a za nic, když to tak řeknu (doufám, že jsem to jednoduše a zřetelně shrnul, aby to bylo pochopitelné).   

Samozřejmě přítoků financí je zde mnoho, včetně akcií a s tím spojené i dividendy. Opravdu je velice těžké dát do jednoho článku veškeré příjmy společnosti Berkshire. Jedná se i o dost složité a rozsáhlé business modely, které pochopí především odborníci a manažeři, kteří je spravují.

 • Další skvělá zpráva je zpětný odkup akcií: V roce 2021 odkoupil Buffett akcie Berkshire v hodnotě 24,7 miliardy dolarů, což je skvělá zpráva pro akcionáře společnosti.

Rizika společnosti

Jako největší riziko se považuje možná změna vedení do budoucna, co si budeme, Buffet i Munger mají za sebou dlouhou investiční kariéru, která nemůže trvat do nekonečna. Warren Buffett dokonce už oznámil svého budoucího nástupce (Greg Abel).

 • Na jednu stranu je zde důvod k obavám. Na druhou stranu, ale vůbec. Když si vezmeme v potaz, že řada managerů a vedení je Buffettem dlouze vybíraná (stejně pečlivě jako akcie) a provází je určitou část jejich kariéry. 
 • Buffett uklidňuje investory, že i po jeho odchodu bude Berkshire prosperovat, jelikož se hlavní plán společnosti nebude měnit a pojede v zajetých kolejích, které zde vytvořil. Bude se dbát na dlouhodobé investice a výnosné investice.
 • I přes možné nové vedení se budou všichni zodpovídat Berkshire, všechny operace musí být v souladu se zásady společnosti (včetně investic a akvizic).

Buffett také upozorňuje, že v nejbližší době nemusí generovat Berkshire až tak vysoké procentuální výnosy. Důvodem je především brutální nárůst společnosti do podoby, jakou známe dnes. Není zde důvod k obavám z růstu, ale spíš z procentuálního průměru růstu už tak obří společnosti. Najít geniální investice a využití volných peněz bylo, je a bude problémem, za předpokladu stejného obchodního modelu.

 • Zaostávání za S&P 500 je ze strany Buffetta připisováno jedné věci: Málo zajímavých a výhodných společností obřích rozměrů, které v posledních letech získal.

Další rizika mohou vznikat z nárůstu případů nakažení covidem a problémům v dodavatelských řetězcích.

Investovat nebo ne?

Akcie si nyní drží cenovku 322$, což je mírně nadhodnocená cena. Při výpočtu optimální ceny akcie vychází cena okolo 310$ za akcii. Ovšem podle řady analytiků je optimální cena pro akcie $BRK-B+1.3% okolo 320$, což by odpovídalo aktuální ceně.

Nejedná se o můj výpočet, ale o inspiraci z tohoto videa odkud čerpám: (139) BERKSHIRE HATHAWAY STOCK ANALYSIS - Why It's Undervalued! Intrinsic Value Calculation! - YouTube

Vyplatí se mi investovat do společnosti?

Představím vám svůj úhel pohledu. Na jedné straně zde máme skvělou a veleúspěšnou společnost, která generuje dost vysoká procenta v průběhu mnoha let. Dále zde máme vysokou míru diverzifikace a strašně moc zdrojů příjmů, které budou Berkshire doprovázet po dlouhou dobu.

Vyhlídky do budoucna mám však jednoznačné.

Berkshire není a nebude špatnou investicí, ale obávám se, že z důvodu své velikosti a nárůstu, nebude už schopna generovat tak vysoká procenta, aby porážela dlouhodobě samotný trh. Problémem budou nové výzvy a akvizice, které hledá společnost až příliš dlouho ( sice opatrně a s rozumem, ale dlouho). Pokud bych měl šanci investovat v minulých desetiletích, tak nemám nad čím přemýšlet. Nyní mi však tato investice nedává smysl. Důvod je jediný, generovat zisky a procenta určitě může a bude, ale nebude schopna porážet výkonnostně trh při své aktuální velikosti. 

Společnost si aktuálně drží 17% nárůst ceny akcie za poslední rok, což je stále velice dobré, ale já osobně vyhlížím dlouhodobé a ziskové investice. V tomto případě si nemyslím, že Berkshire bude generovat 20% ročně i za dalších 10-15 let.

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Tady pan Gladis rika, ze trh prekonavaji;)

 "Akcie Berkshire nejenže porážejí index S&P 500 v letošním roce (+12,2 % BRK vs. -10 % index), ale porážejí ho také v KAŽDÉM z těchto období: 1 rok, 3 roky, 5 let, 7 let, 10 let, 15 let, 20 let, 25 let i samozřejmě za celou dobu, co je Buffett v čele společnosti (od roku 1964). 

https://roklen24.cz/stary-buffet-berkshire-hathaway-vs-sp-500/ 

Jinak tohle je brane na jakem casovem useku?

"Jediné mínus zde vidím v tom, že společnost v posledních letech generovala 80% příjmů pouze ze svých železnic."

Nesleduju BRK zas tak dlouho, ale kdyz se podivam na data z nedavne doby napr zde:

https://www.statista.com/statistics/210416/revenue-of-berkshire-hathaway/

https://www.investopedia.com/how-berkshire-hathaway-makes-money-4801173

Vidim tam trosku neco jineho a vlastne si nevybavuji, ze bych nekdy cetl neco o tom, ze jsou z pohledu zdroju prijmu malo diverzifikovani.

Mým zdrojem je výše dané video, údaje nemusí být naprosto identické a aktuální. O diverzifikaci se zmiňuji, neřekl jsem, že společnost nemá diverzifikovaný zdroj příjmů. Říkám jen, že společnost při své aktuální velikosti a pomalému hledání nových společností, může a bude zpomalená, co se týká procentuálního růstu. Nehledě na budoucí odchod Buffetta s Mungerem a nově dosazeného vedení.

tak koukam, ze v tom videu pouziva uplne stejny zdroj a rika tam ze 3 nejvetsi sektory dohromady davaji 80%, priste bych mozna radeji jeste sel sem nez budu neco takoveho tvrdit;) https://www.berkshirehathaway.com/reports.html

Jak říkáte, společnost je už příliš veliká, v budoucnu ještě bez Buffetta to bude mít dost těžké, aby připisovala 20% ročně...

Je to jeden z možných scénářů. Nutno brát fakt, že manageři jsou vybírání Buffettem a dělají pro něj už mnoho let, takže dokonale chápou jeho úmysly a plány.

Dokud tam bude Warren a Charlie tak to bude dobrá koupě😂 Později se obávám, kdo a hlavně jakým způsobem to povede..

Uvidíme jak si $BRK-B+1.3% povede výkonnostně bez jejich hlavních ikon.