S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Kierownictwo Fed przedstawia swój pogląd na gospodarkę.

Jerome Powell przedstawił wczoraj i dziś swój pogląd na gospodarkę i potencjał obniżek stóp procentowych w burzliwym politycznie roku wyborczym. Prezes rozpocznie dwudniową serię przesłuchań przed Komisją Usług Finansowych Izby Reprezentantów, gdzie przedstawi swój pogląd na rozwój sytuacji gospodarczej i doprecyzuje kierunek polityki pieniężnej.

"To jak balansowanie na cienkim lodzie," powiedział Powell dziennikarzom, przygotowując się do wystąpienia. "Musimy być ostrożni, aby utrzymać stabilność, jednocześnie reagując na wyzwania gospodarcze".

Plan, który przedstawi Powell będzie pełen kontrastów. Z jednej strony mamy niską stopę bezrobocia i inflację, która jest bliska 2% celu Rezerwy Federalnej. Sugeruje to, że gospodarka nadal rośnie, choć istnieją pewne obawy, że tempo jest zbyt szybkie.

"To jak przejażdżka kolejką górską," Powell wyjaśnił obecnym kongresmenom. "Widzimy, że gospodarka rośnie, ale są też oznaki, że moglibyśmy zwolnić, aby uniknąć przegrzania".

Ostatnie dane pokazały jednak, że sytuacja nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Inflacja okazała się wyższa niż oczekiwano, co zaniepokoiło niektórych członków Fed.

"Musimy być ostrożni," ostrzegł Powell. "Nie możemy działać zbyt szybko i ryzykować przegrzania gospodarki".

Słowa Powella odzwierciedlają obawy wyrażane ostatnio przez niektórych członków Rezerwy Federalnej. Podczas gdy rynek pracy wydaje się silny, a inflacja jest względnie pod kontrolą, niektórzy ostrzegali przed możliwą presją cenową, która może pojawić się w przyszłości.

"Musimy być świadomi ryzyka" podkreślił Powell. "Nie możemy działać pochopnie i ryzykować spowodowania problemów".

Niemniej jednak, wysłuchanie niepewnego spojrzenia Powella na przyszłość okazało się ważne dla rynków i inwestorów poszukujących wskazówek co do kierunku polityki pieniężnej. Biorąc pod uwagę niepewność polityczną i rosnące wyzwania gospodarcze, jego komentarze będą uważnie obserwowane.

"To jak czytanie herbacianych liści," zauważył Powell. "Musimy być czujni i przyjmować sygnały, które wysyła nam gospodarka".

Przesłuchanie Powella będzie również okazją dla polityków po obu stronach spektrum politycznego, aby zapytać o jego poglądy i wyrazić swoje obawy. W miarę zbliżania się wyborów nie tylko czynniki ekonomiczne będą wpływać na decyzje polityczne, ale także na decyzje Fed. Chociaż Fed stara się trzymać z dala od wpływów politycznych, wybory prezydenckie stanowią szczególne wyzwanie. Donald Trump, podczas swojego urzędowania, często krytykował Powella i jego współpracowników. Co więcej, po stronie Demokratów, w tym senator Elizabeth Warren z Massachusetts, pojawiły się wezwania, aby Fed zareagował na rosnącą presję finansową na rodziny o niższych dochodach, obniżając stopy procentowe. Ayanna Pressley, przedstawicielka Demokratów z Ohio, również poparła obniżkę stóp procentowych. Demokraci podczas prezydentury Trumpa krytykowali jego próby wpływania na decyzje Fed dotyczące stóp procentowych.

"To jak taniec na ostrzu noża" podsumował Powell. "Musimy być świadomi ryzyka, ale musimy też działać z rozwagą i ostrożnością".

Podsumowując, w Stanach Zjednoczonych zawsze coś się dzieje, a jeszcze więcej może się wydarzyć. Ponownie, moim zdaniem nie można oczekiwać wiele więcej po tym wystąpieniu i nie dowiemy się, kiedy obniżą stopy procentowe. Pewne jest natomiast, że nie nastąpi to teraz, a najwcześniej w drugiej połowie roku. A wy, moi przyjaciele, jak to widzicie? ...😃


Świetny artykuł! Dziękuję