S&P 500 ^GSPC 5,070.55 +1.20%
Nvidia NVDA $824.18 +3.65%
Meta META $495.78 +2.92%
Tesla TSLA $144.61 +1.80%
Microsoft MSFT $407.06 +1.52%
Amazon AMZN $179.52 +1.29%
Alphabet GOOG $159.92 +1.25%
Apple AAPL $166.82 +0.59%

Fed yönetimi ekonomiye ilişkin görüşlerini açıkladı.

Jerome Powell dün ve bugün siyasi açıdan çalkantılı bir seçim yılında ekonomiye ilişkin görüşlerini ve faiz indirimi potansiyelini ortaya koydu. Başkan, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde iki gün sürecek bir dizi oturuma başlayacak ve burada ekonomik gelişmelere ilişkin görüşlerini sunacak ve para politikasının yönünü belirleyecek.

"Bu ince buz üzerinde denge dansı yapmak gibi bir şey," Powell konuşmaya hazırlanırken gazetecilere şunları söyledi. "Ekonomik zorluklara yanıt verirken istikrarı korumak için dikkatli olmalıyız."

Powell'ın sunacağı plan zıtlıklarla dolu olacak. Bir yanda düşük bir işsizlik oranı ve Federal Rezerv'in %2'lik hedefine yakın bir enflasyon var. Bu durum, hızın çok hızlı olduğuna dair bazı endişeler olsa da ekonominin hala büyümekte olduğunu gösteriyor.

"Bir roller coaster yolculuğu gibi," Powell toplantıya katılan kongre üyelerine şu açıklamayı yaptı. "Ekonominin büyüdüğünü görüyoruz, ancak aşırı ısınmayı önlemek için yavaşlayabileceğimize dair işaretler de var."

Ancak son veriler durumun göründüğü kadar basit olmadığını gösterdi. Enflasyonun beklenenden daha yüksek çıkması bazı Fed üyelerini endişelendiriyor.

"İhtiyatlı olmak zorundayız," Powell uyardı. "Çok hızlı hareket edemeyiz ve ekonominin aşırı ısınması riskini alamayız."

Powell'ın sözleri bazı Federal Rezerv üyeleri tarafından son zamanlarda dile getirilen endişeleri yansıtıyor. İşgücü piyasası güçlü ve enflasyon nispeten kontrol altında görünürken, bazıları gelecekte ortaya çıkabilecek olası fiyat baskıları konusunda uyarıda bulundu.

"Risklerin farkında olmamız gerekiyor," Powell vurguladı. "Aceleci davranıp sorun yaratma riskini göze alamayız."

Ancak Powell'ın geleceğe dair belirsiz görüşlerini duymak, para politikasının yönü hakkında ipucu arayan piyasalar ve yatırımcılar için önemli oldu. Siyasi belirsizlik ve artan ekonomik zorluklar göz önüne alındığında, yorumları yakından izlenecek.

"Çay yapraklarını okumak gibi bir şey," Powell şunları kaydetti. "Uyanık olmalı ve ekonominin bize gönderdiği sinyalleri dikkate almalıyız."

Powell'ın duruşması aynı zamanda siyasi yelpazenin her iki tarafındaki politikacılar için de görüşlerini sorma ve endişelerini dile getirme fırsatı sunacak. Seçimler yaklaşırken, ekonomik faktörler sadece politika kararlarını değil, Fed'in kararlarını da etkileyecektir. Fed her ne kadar siyasi etkilerden uzak durmaya çalışsa da, başkanlık seçimleri özel zorluklar ortaya çıkarmaktadır. Donald Trump, görevde olduğu süre boyunca Powell ve çalışma arkadaşlarını sık sık eleştirmiştir. Ayrıca, aralarında Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren'ın da bulunduğu Demokrat kanatta, Fed'in düşük gelirli aileler üzerinde artan mali baskılara faiz oranlarını düşürerek yanıt vermesi yönünde çağrılar yapıldı. Ohio'dan Demokrat bir temsilci olan Ayanna Pressley de faiz indirimine destek verdi. Trump'ın başkanlığı döneminde Demokratlar, Fed'in faiz kararlarını etkileme girişimlerini eleştirdi.

"Bu bıçak sırtında dans etmek gibi bir şey" Powell sözlerini şöyle tamamladı. "Risklerin farkında olmalıyız ama aynı zamanda ihtiyatlı ve dikkatli hareket etmeliyiz."

Sonuç olarak, ABD'de her zaman bir şeyler oluyor ve daha da olacak. Yine bana göre, bu konuşmadan daha fazlası beklenemez ve faizleri ne zaman düşüreceklerini bilemeyiz. Kesin olan şu ki, bu şimdi olmayacak ve en erken yılın ikinci yarısına kadar olacağını düşünmüyorum. Peki ya siz dostlarım, siz nasıl görüyorsunuz? ...😃


No comments yet