S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Te 3 ETF-y wzrostu warto kupować przy każdym pogorszeniu koniunktury

Fundusze ETF są instrumentami inwestycyjnymi rynku kapitałowego, tworzonymi i zarządzanymi przez wyspecjalizowane instytucje finansowe. Z mojego punktu widzenia są one odpowiednie dla inwestorów pasywnych, ale także dla zwykłych inwestorów, którzy poszukują możliwości osiągnięcia zysku. Fundusze ETF mają wiele zalet, których nie mają zwykłe akcje. Te 3 konkretne fundusze ETF są bardzo dobrym wyborem do inwestowania w czasie dekoniunktury rynkowej.

Czy uważa Pan fundusze ETF za dobrą inwestycję?

Dla inwestorów, którzy lubią obstawiać "trendy" lub wykorzystywać daną sytuację na świecie, te ETF-y są najlepszymi funduszami do kupienia na dzisiejszym rynku.

Toświetny temat do dyskusji: czy należy stawiać na to, co działa, czy kupować to, co jest pod presją? Dla inwestorów ważne są ramy czasowe, w których pracujemy. Inwestorzy długoterminowi mogą preferować akcje i fundusze ETF, które znajdują się pod presją. Dla innych najlepsze do zakupu będą te ETF-y, które już osiągają wyniki.

Moglibyśmy do końca dnia dyskutować o tym, które ETF-y są dziś najbardziej wartościowe. Jednak dla inwestorów, którzy lubią stawiać na momentum, te ETF-y są najlepsze do kupienia. Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, energetyka i surowce podstawowe to jedne z najlepszych inwestycji na rynku w tym roku.

Oprócz dużych zysków, grupa funduszy ETF nadal dobrze prosperuje, ponieważ inwestorzy szukają bezpiecznej przystani. Jeszcze przed rozpoczęciem roku 2022 akcje spółek energetycznych radziły sobie dobrze i jest to grupa, która nadal rośnie. Wreszcie, ograniczenia i zakłócenia w łańcuchu dostaw powodują, że materiały są w ciągłym ruchu.

Czy te grupy mogą się dalej rozwijać? Dotychczasowe tendencje wskazują, że tak.

Energy Select Sector SPDR Fund $XLE+0.1%

28,55% w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

W ostatnich dniach akcje spółek energetycznych, podobnie jak cała reszta rynku, zostały pobite. Nie pomaga w tym fakt, że Fed mówi o bardziej agresywnym planie podnoszenia stóp procentowych w celu walki z inflacją. W przypadku cen energii jednym z głównych czynników wpływających na ich wzrost jest inflacja.

To z kolei przyczyniło się do wzrostu cen akcji spółek energetycznych. W związku z tym rośnie wartość funduszu Energy Select Sector SPDR $XLE+0.1%ETF. W ciągu ostatniego roku wzrósł on o 51%. Podobnie ETF w 2022 roku wzrósł o około 30%.

W ciągu ostatnich trzech, sześciu i dwunastu miesięcy najlepsze wyniki odnotowała grupa energetyczna. To sprawiło, że $XLE+0.1% stał się jednym z najlepszych ETF-ów do kupienia. Nawiasem mówiąc, sektor użyteczności publicznej jest drugą pod względem wyników grupą w tych kategoriach.

Należy pamiętać o jednej rzeczy: Exxon Mobil i Chevron mają ponad 43% udziału w spółce $XLE+0.1%. Ponadto, 10 największych akcji stanowi ponad 75% funduszu.

Utilities Select Sector SPDR Fund $XLU+1.0%

Każdy, kto kupił na fali spadkowej w lutym, jest szczęściarzem i mógł cieszyć się 18% wzrostem wartości w ciągu zaledwie 2 miesięcy.

Jak wspomniano powyżej, sektor użyteczności publicznej jest ostatnio bardzo silny. Dzięki temu Utilities Select Sector SPDR Fund $XLU+1.0% stał się jednym z najlepszych ETF-ów do kupienia w ubiegłym roku.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy spółka $XLU+1.0% zyskała 6%. Nie jest to najlepszy wynik, ale i tak jest to większa wartość niż większość ofert giełdowych (obecnie). Aprecjacja nastąpiła również na wyższych poziomach, na których następnie odnotowano spadki. Na uwagę zasługuje również dywidenda, która w tym przypadku wynosi 2,75%.

Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej są zazwyczaj "nudną i bezpieczną" inwestycją na rynku. Ten sektor, znany bardziej z zysków niż z aprecjacji kapitału, porusza się powoli, ale jest niezawodny. W takich warunkach rynkowych jak obecne, już samo utrzymanie się na powierzchni jest wygraną. Nasdaq rozpoczął rok od niemal najgorszego stycznia w historii. Od tego czasu w szczytowym momencie zanotował spadek o ponad 20%. Indeks zmienności również pozostaje na wysokim poziomie.

W tym sensie, nie tylko stabilność USDXLU+1.0% jest godna pozazdroszczenia, ale również jego wyniki. Kurs akcji spadł zaledwie o 3,7% od szczytu, a ETF pozostaje obecnie w trendzie wzrostowym.

Consumer Staples Select Sector SPDR Fund $XLP+0.3%

Ostatni z ETF-ów, które warto kupować na spadki.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym funduszem jest Consumer Staples Select Sector SPDR Fund $XLP+0.3%. Nie chcę, by zabrzmiało to jak pesymizm, ponieważ w gruncie rzeczy jestem bykiem i lubię szukać trendów wzrostowych, choć jest ich wiele do wyboru. Fakt, że przedsiębiorstwa użyteczności publicznej są liderami, może nie być byczym sygnałem dla całego rynku. To samo można powiedzieć o podstawowych produktach konsumpcyjnych.

Dzieje się tak dlatego, że główne akcje funduszu $XLP+0.3% ETF obejmują Procter & Gamble, Costco, PepsiCo, Coca-Cola, Walmart i inne. Nie są to raczej liderzy rynku byka, ale dla kupujących, którzy szukają impulsu wzrostowego, są tam właśnie.

Fundusz $XLP+0.3% ETF nie odnotował w tym roku dużego wzrostu - na pewno nie tak dużego jak spółki użyteczności publicznej czy energetyczne. Ale jak dotąd w 2022 roku jest na plusie, co jest o wiele lepszym wynikiem niż w przypadku S&P 500 czy Nasdaq. W dalszym ciągu utrzymuje się trend wzrostowy i kluczowe krótkoterminowe średnie kroczące.

Choć niektórzy inwestorzy mogą nie zwracać na to uwagi, ważne jest, aby identyfikować akcje o relatywnie silnej pozycji w porównaniu z tymi, które nie radzą sobie z rynkiem.

  1. Interesujesz się funduszami ETF?
  2. Jakie są Twoje ulubione fundusze ETF?
  3. Czy podoba Ci się któryś z wybranych przeze mnie ETF-ów?

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet