S&P 500 ^GSPC 5,071.63 +0.02%
Tesla TSLA $162.13 +12.06%
Nvidia NVDA $796.77 -3.33%
Amazon AMZN $176.59 -1.64%
Apple AAPL $169.02 +1.27%
Alphabet GOOG $161.10 +0.74%
Meta META $493.50 -0.52%
Microsoft MSFT $409.06 +0.37%

Kripto varlıkların büyümesi, BTC'de son ATH üstünlüğü

İyi hafta sonları yatırımcılar. Ağırlıklı olarak bir hisse senedi sitesi olmamıza rağmen, ETF'ler ve Coinbase gibi şirketler sayesinde kriptolar hisse senedi dünyasına giriyor, bu nedenle geleneksel piyasalara ara verdiğimiz için, size kriptoların son dönemdeki büyümesi hakkında biraz bilgi vereceğiz. 😊

Yeni spot bitcoin ETF'leri kripto para birimlerine kurumsal girişleri cezbetti ve sonuç olarak bazı kripto boğaları, lider kripto para biriminin Cuma günü tarihinde ilk kez 70.000 doları kısa bir süreliğine aşmasının ardından BTC için bir sonraki seviye olarak 100.000 doları hedefliyor.

Dijital varlık yöneticisi 3iQ Corp'un araştırma direktörü Mark Connors, Bitcoin'in (BTCUSD) 20 Nisan civarında beklenen bir sonraki yarılanmadan önce 100.000 $'a kadar ulaşabileceğine inandığını söyledi.

Yarılanma, bitcoin blok zinciri algoritmasında yazılı olan ve 21 milyonluk bir limite sahip olan madeni para arzını kontrol eden bir mekanizmadır. Yarılanma ile bitcoin madenciliğinin ödülü yarıya indirilir, yani madenciler işlemleri doğrulamak için %50 daha az token alacaklardır. Yarılanma, maksimum bitcoin arzı serbest bırakılıncaya kadar çıkarılan her 210.000 bloktan sonra - ya da kabaca her dört yılda bir - gerçekleşecektir.

Connors Cuma günü MarketWatch'a verdiği bir röportajda, Bitcoin'in bu yıl yarıya indirilmeden önce yükseldiğini belirterek, "çünkü şu anda bir talep şoku içindeyiz, oysa daha önce her şey bir arz şokuyla ilgiliydi" dedi.

BTC ETF'leri sayesinde BTC yatırımları bu yıl genişledi. Bu arada, bu ETF'leri çıkaran BlackRock, Stratejik Gelir Fırsatları Fonu (BSIIX) ve Küresel Tahsis Fonu'na (MALOX) bitcoin eklemek için bu hafta Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na değişiklik başvurusunda bulundu.

"BlackRock tarafından yapılan bu başvurular, potansiyel çeşitlendirme faydaları ve gelişmiş getiriler için portföydeki bitcoin durumunu güçlendirmeye yardımcı oluyor." Galaxy Digital'de araştırma başkan yardımcısı olan Charles Yu.

"Bitcoin ETF onaylarının ikinci dereceden etkilerinden BTC talebi üzerinde çok daha büyük bir etki olması muhtemeldir, çünkü bitcoin muhtemelen çok çeşitli yatırım hedefleri ve stratejilerindeki çok çeşitli diğer yatırım araçları (örneğin yatırım fonları, kapalı uçlu ve özel fonlar vb.) tarafından portföylerine eklenecektir." Yu Cuma günü bir notta yazdı.

BTC'nin yükselişiyle birlikte gözler, 4.000 $ sınırına ulaşan ancak Kasım 2021'de ulaştığı 4.865 $'lık zirvesini hala bekleyen ETH'ye de çevrildi. Yatırımcılar ether ETF'sinin onaylanmasını yakından bekliyor.

Yine de, bir eter ETF'si onaylansa bile, "piyasa üzerindeki etkisi bitcoin'e kıyasla minimum düzeyde olabilir." Ryze Labs'de kripto para yatırımlarından sorumlu başkan yardımcısı Thomas Tang kaydetti. Tang, ETF'nin ilk işlem gününde toplam 2 milyon dolarlık işlem hacmi yarattığını, Bitcoin vadeli işlemlerine yatırım yapan ilk ETF olan ProShares Bitcoin Strategy ETF'nin ise ilk gününde 1 milyar dolardan fazla işlem hacmi gördüğünü belirtti.

Yani kripto para alanında hafta sonu geçirdiğimizde bu sadece küçük bir pencere. Buraya yeni gelenler olduğu için, bu sefer kesinlikle bir tavsiye ya da yatırım tavsiyesi olmadığını ve bu varlık sınıfının hala oldukça değişken olduğunu belirtmeliyim. İyi hafta sonları ve iyi günler dilerim. 😊🍀


No comments yet