S&P 500 ^GSPC 5,070.55 +1.20%
Nvidia NVDA $824.18 +3.65%
Meta META $495.78 +2.92%
Tesla TSLA $144.61 +1.80%
Microsoft MSFT $407.06 +1.52%
Amazon AMZN $179.52 +1.29%
Alphabet GOOG $159.92 +1.25%
Apple AAPL $166.82 +0.59%

Dzisiaj natknąłem się na ciekawy artykuł ze świata i chciałbym go omówić. Osobiście nie jestem ekonomistą, ale z pewnością jest nas tutaj wielu i dzięki inwestycjom uczymy się trochę ekonomii. Teraz prezes Fed wyszedł z pomysłem, że obecna stopa inflacji może być spowodowana gwałtownie rosnącymi kosztami ubezpieczeń.

Kilka rodzajów ubezpieczeń, w tym ubezpieczenie domu i samochodu, gwałtownie wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat i szkodzi wysiłkom Fed zmierzającym do obniżenia stóp procentowych do docelowego poziomu 2%, Powell powiedział Kongresowi w zeszłym tygodniu. "Ubezpieczenia różnego rodzaju - ubezpieczenie domu, ale także ubezpieczenie samochodu i tym podobne - były znaczącym źródłem inflacji w ciągu ostatnich kilku lat".".

We wtorek dane z Biura Statystyki Pracy wykazały, że ubezpieczenie samochodu, które obejmuje szkody fizyczne, odpowiedzialność cywilną i różne osobiste ubezpieczenia samochodowe, wzrosło o 20,6% w ciągu ostatniego roku i wzrosło o 0,9% w lutym w porównaniu do miesiąca poprzedniego. Tymczasem badanie przeprowadzone przez S&P Global Market Intelligence wykazało, że ubezpieczenie domu wzrosło o 11,3% w 2023 roku.

Według ekspertów, czynniki takie jak zmiany klimatyczne i rosnące ceny części samochodowych są przyczyną wzrostu ubezpieczeń.

Według badania Bankrate, częstsze ekstremalne warunki pogodowe spowodowane zmianami klimatycznymi prowadzą do wyższego ryzyka dla ubezpieczycieli, co prowadzi do podniesienia cen. W ciągu ostatniej dekady w Stanach Zjednoczonych odnotowano rekordowe 1,1 biliona dolarów szkód spowodowanych trudnymi warunkami pogodowymi, co przyczyniło się do wyższych kosztów ubezpieczenia.

Ubezpieczyciele płacą reasekuratorom za pomoc w uniknięciu niewypłacalności, reasekuratorzy pobierają od ubezpieczycieli wyższe opłaty za swoje usługi, a ubezpieczyciele pobierają wyższe opłaty od klientów.

"Na dłuższą metę firmy w niektórych obszarach przybrzeżnych wycofują się z zawierania umów ubezpieczenia" powiedział Powell, dodając: "To poważny problem".

Stawki ubezpieczenia samochodowego są na prawie 50-letnim poziomie, a winę za to ponosi kilka czynników, w tym ekstremalne warunki pogodowe i przestępczość, ale także same samochody, powiedział Mark Hamrick, główny analityk ekonomiczny Fortune Bankrate.

"Ścieżka, która doprowadziła nas do tego punktu, obejmuje gwałtownie rosnące ceny nowych samochodów i ich złożoność, co sprawia, że naprawy są trudniejsze i droższe" powiedział Hamrick w e-mailu.

Co sądzisz o tym stwierdzeniu? Czy ubezpieczenie naprawdę może mieć wpływ na inflację? Osobiście po raz pierwszy słyszę o tym pomyśle, ale może to być spowodowane tym, że nie studiowałem ekonomii. Jestem więc ciekaw Twojej opinii. 😊


Cóż, teoretycznie tak. Pytanie brzmi, w jakiej proporcji są zaangażowani.

Cóż, to prawda, będą w tym pewne proporcje, ale nadal jest to interesujące, zastanawiam się, czy ktoś doda jakiś wgląd z analizą tego, jak te dwie rzeczy odnoszą się do siebie w gospodarce. 😊